Pri MPEG-2 by ich urcite viac ako 5 nebolo. Ale ak chcu narobit slovenski uradnici u nas este vacsi chaos a neistotu v DVB-T, mozu schvalit ako startovnu platformu MPEG-4, potom by mohli do 1 MUXu narvat tych televizii viac, len neviem, kde by ich na malom slovenskom nedialnom smetisku nasli... Kazdopadne, navrh na format vysielania vraj uz nejaka komisia v rukach ma, ale zatial je predmetom statneho tajomstva(!!!)...
Na Slovensku sa uz roky testuje, testuje... a testuje... 4-5 programov (v BA nejaka potrhla lokalna TV z BB, ktora vraj test plati, zato vsak v MUXe chyba STV2). Stale nie je znamy datum ostreho startu, ani format v akom sa ma zacat vysielat (prislusna "komisia" uz ma navrh na stole, ale "nechce ho zverejnit", je teda asi stale vecou statneho tajomstva). A komercne tv "prejavili volu dohodnut sa na jednotnom standardne kompresie" (i ked tento stale nie je znamy). Neviem ako ini, ale tomu ja vobec nerozumiem. To akoze ked sa nejaka tv rozhodne vysielat v MPEG4 (MPEG2) formate, bude jej to znemoznene, pretoze ine tv vysielaju v inom formate (a vsetci sa predsa "dohodli" na jednotnom standarde)??? Inac, ako vyzera dnes "diskusia" okolo DVB-T na Slovensku sa da pochopit aj z tomto fora:
ono tech prihranicnich oblasti bude pribyvat. CT1 bude take v digitale. No a jenom se nesmi nechat zrusit zaloby. Pokud by se tak udalo, tak jsme na zacatku. Ale pokud soud zrusi rozsudek, tak je sance na krok kupredu. je to zatracene pomalu, ale....
Jenze, nezapomen, prudici, ze zadna nova digitalni televize nema momentalne licenci k vysilani! Co s tim? Spis aby to nedopadlo tak, ze se sama Nova z muxu 2 stahne a tim se zakonzervuje jakysi pseudostav kde v digitalu pojede CT (ovsem krome CT1) a zbytek analogove (mozna krome par prihranicnich oblasti pokud tam ruseni donuti Novu odejit z analogu).
zkusim pohledat, ale byl zde clanek, ze CTU prohlasil, ze by se obesel bez kmitoctu Nohy a Primy. Doufam ale, ze Prima nebude hrat divku a zrozumni kvuli bonusove licenci. Jen zadnou dalsi zmenu zakona co se tyce bonusovych licenci. Prima ma zatim narok, Noha pokud nebude politicka shoda(doufam) ostrouha s jednim digi programem. To pak bude ferove, protoze Prima vlastne nema svuj celoplosny kanal, protoze jede na kmitoctech regionu a ti se mu do toho pravem vtlacili. Tak at ma taky jeden ciste svuj.
ono to je pekne, ale stejne vsechna reklama bude na Noze a Prime, takze dominance tam bude ne? A ja jsem pro to, aby byla konkurence v reklame, ale tu zajisti az nove televize. Takze CT by mela spis dbat na co nejnizsi naklady na prenos a to znamena prejit co nejrychleji na jednu sit vysilacu=mux1 a analog opustit pro pripravu site novym televizim. Neco jako provozovatele tady mate koty k pronajmu na rok, a pokud na vas nebudou od televizi stiznosti, tak se za rok uvidi.
otazka mirila obecne, ne na Tebe.
Pokud CT vyklidi mux A a pouzije pro verejnopravni mux kmitocty CT2, tak zbudou kmitocty po CT1 a prazdny (-1 program Noha) muxA=mux2. Takze se pri 4 programech na mux uzivi 7 dalsich TV programu, coz by pro zacatek melo stacit novym digi televizim. Mux2(dnesni A) sice nebude mit 100 procentni pokryti, ale nez se vybuduji vysilace tam kde je povoleno, tak Noha s Primou davno vymeknou na mizivych ziscich z reklamy, hlavne take proto, ze CDG ujede vlak a to snad nepripusti, nebo ji CTU sebere povoleni k sireni kvuli neschopnosti.
Je to ale cele jen logika a prani, real muze byt jiny, ale vypada to dle postoje CT k muxu1 ze nemusim byt daleko od pravdy. Uvidime.
Prudici, mel jsem za to, ze kmitocty Novy a Primy jsou potreba pro budovani digitalnich siti, pokud ne, opravte me. Jak funguji soudy to je jina "vesnice". Pokud ta otazky o CT byla myslena na me, tak netusim. A netusim ani jak to s predeslym souvisi.
Je to velmi jednoduché. Reklamní trh pracuje se sledovaností a zásahem cílových skupin.Od toho se odvozuje cena reklamy. ČT sice vyklidí reklamní trh,ale svou sledovaností bude i nadále ovlivňovat ceny reklamy. Silná ČT s vysokou sledovaností je překážkou obrovské dominanci TV NOVA na reklamním trhu.
v cesku nemame problem s Nohou a Primou, ale se soudy a jejich liknave jednani. Cekat rok az rok a pul, nez se dostane spis z podatelny na stul soudci je trochu silne kafe.
Vysvetlete mi prosim, proc CT tak tvrdosijne prosazuje sledovanost v pristim roce? K cemu ji ta sledovanost bude kdyz nebude mit reklamu?
Nemuzu se ubranit dojmu, ze novy zakon to muze vyresit stejne "dobre" jako v Cesku - presne jak pise vedro a castecne i erasmus. Dulezite je, jaky zakon platitl pri udeleni analogovych licenci a ne jaky se ted prijme. Pokud by tomu tak nebylo, co brani v Cesku prijmout stejny zakon?
Pane Kálale, zákon znám a čtu také poznámky pod čarou.
RVR se při odebíraní frekvencí musí řídit platnými zákony - poznámka pod čarou 308/2000 Zb.- a tam žádné ustanovení o odebírání frekvencí z tohoto titulu není (novelizace je jen v přípravě). Ty důvody jsem tu už psal dříve, takže jen shrnu. RVR může licenci odebrat mimo jiné když je SR vázáná mezinárod. smlouvou (závěry konference RRC´06 jsou ve formě doporučení, ne mez. smlouvy). Ostatní důvody si může v zákoně přečíst každý sám.
Ano, ten návrh zákona je špatný a současní slovenští televizní televizní vysílatelé se na tom shodli. V tom má pan Kálal pravdu. Zásadně se ovšem mýlí v jedné věci: za hlavní komplikace v procesu digitalizace v České republice nemohou soukromí vysílatelé, ale stupidní postup postup správních orgánů. Česká republika si pouze "na vlastní kůži" vyzkoušela, jak to dopadne, když se pokusíte analogové vysílatele ignorovat. V tomto směru může sloužit jako celoevropsky odstrašující příklad. Citované paragrafy návrhu slovenského zákona o digitálním vysílání programových služeb vedou - a pan Kálal by to měl vědět - nikoli k digitálnímu vysílání, ale k zastavení celého procesu a k mezinárodním arbitrážím, které by pro Slovensko s pravděpodobností blízkou jistotě dopadly velice špatně. Slovenští vysílatelé nabízejí jednu jednoduchou věc: když vypadnou některá diskriminační ustanovení tohto zákona, cesta k DVB-T na Slovensku je volná. Pokud ne, druhá směrovka vede k soudům. Neznáme to odněkud?
Opravdu jste četl ten návrh zákona, o kterém píšu a který jde do druhého čtení? Pak si zopakujte § 69. Vybírám z něj jen pár odstavců. Těch 90 dní jsem si nevymyslel...
(1) Ak úrad udelil terestriálne prevádzkové povolenie vo frekvenčnom vyhradení, ktorého frekvencia sa využíva analógovým vysielateľom na území Slovenskej republiky, je rada do 90 dní odo dňa, v ktorom bolo terestriálne prevádzkové povolenie právoplatne udelené, povinná rozhodnúť podľa osobitného predpisu ) o odňatí tejto frekvencie analógovému vysielateľovi.
(2) Rada je v lehote podľa odseku 1 povinná rozhodnúť podľa osobitného predpisu40) aj o odňatí frekvencií, ktoré využívajú analógoví vysielatelia, ak z väčšej časti zasahujú do príslušného frekvenčného vyhradenia a nevyužívajú sa analógovým vysielateľom na lokálne vysielanie.
(4) Analógový vysielateľ, ktorému bola frekvencia odňatá podľa odseku 1 alebo odseku 2, ju môže aj po odňatí dočasne využívať na vysielanie programovej služby, najviac však do dňa, na ktorom sa s poskytovateľom multiplexu dohodol, inak do 60 dní po tom, čo mu poskytovateľ multiplexu doručil oznámenie o čase začatia prevádzky terestriálneho multiplexu aspoň 90 dní pred začatím tejto prevádzky.
(7) Analógový vysielateľ, ktorému sa frekvencia odňala podľa odseku 1 alebo odseku 2, a analógový vysielateľ, ktorý sa frekvencie vzdal podľa odseku 3, majú právo vysielať programovú službu terestriálnym multiplexom poskytovateľa multiplexu, kvôli ktorému sa frekvencia analógovému vysielateľovi odňala alebo v ktorého prospech sa jej analógový vysielateľ vzdal, najdlhšie však na čas platnosti licencie udelenej podľa osobitného predpisu.
Je jasné, že důvody které vedli jednotlivé televize k uzavření proklamované dohody byly různé. Společným cílem ale bylo, aby mohli ovlivnit v zákoně to, co jim překáží. Společným postupem vyvinou větší tlak a můžou líp prosadit své zájmy - to je legitimní.
Musím autora článku opravit v tom, že žádná právní norma na Slovensku neumožňuje vysílateli odebrat přidělenou analog. frekvenci (mezinárod. koordinovanou) bez jeho souhlasu. Těch 90 dnů kdy přijdou o licenci taky není pravda. Souběh analog. a digitálního vysílání má být 6 měsíců.
Pokud vím, české stanice před 3 lety jednotné kódování češtiny neslibovaly - jak víme použily se 2 typy kódování.
Jednotný standard kódování slovenštiny je pochopitelný, protože chtějí (přechodně) všechny TV z analogu vysílat v jedné síti. Neumím si představit, aby v jednom multiplexu vysílaly některé stanice s jedním a jiné z druhým typem kódování.
Neobávám se taky příliš velkých pravomocí provozovatele multiplexu. Ten první bude mít zaručeno, že bude mít 5 televizí, pokud to bude ST tak jako podnik s monopolním postavením bude pod kontrolou TU SR (i cenově). Nevýhodou prvního provozovatele bude, že bude provozovat přechodnou síť = pak bude muset přelaďovat vysílače na definitivní kmitočty. Další provozovatelé multiplexů si můžou vybírat pouze z nabídky televizí, které budou mít licenci, a těch nebude víc, než bude místa v multiplexu. Pokud se stanoví, že v jednom multiplexu bude místo pro 4 televize, tak v licenčním řízení se vyberou jen 4 televize.
Je-li navrh takovy, jak jej zde mame predlozen, tak se provozovatelum MPXu dava obrovsky zneuzitelna pravomoc. Uzke misto totiz casem bude pocet celoplosnych provozovatelu. No nic, maji nakroceno na nove CME. Uvidime, jake budou vydavane licence pro provozovatele. Televize se prohnou az se budou hory zelenat.