Vlákno názorů k článku Nebuďte škarohlídi aneb Proč je Web3 příležitostí jedné generace od Jirka - Hezký pokus. O nepochopení toho jak funguje reálný...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 1. 2022 14:46

    Jirka

    Hezký pokus. O nepochopení toho jak funguje reálný svět vypovídá: "V „novém světě“ může být prodej bytu udělaný na pár kliknutí a zcela obejde nesmyslné papírování v rámci katastru nemovitostí." To že "dům je váš" musí někdo fyzicky garantovat. Není to o formalitách typu katastr, ale o tom, že když vám někdo dům bude chtít obsadit, tak společnost se shodla na tom, že k vám pošle policajty a ti zjednají pořádek. Jestli je to zapsáno v registru nemovitostí na papíře v Kobylisích nebo v NFT je úplně jedno, jde o to, zda vám policajti uvěří.

    11. 1. 2022, 14:46 editováno autorem komentáře

  • 11. 1. 2022 17:43

    Jiří Eischmann

    Přesně tak. Vždycky bude potřeba nějaká autorita, která to osobní vlastnictví bude vynucovat. A tou autoritou bude stát. Jestli bude katastr v blockchainu, kde se budou nemovitosti přepisovat na základě privátních klíčů majitelů, nebo bude klasicky centrální databáze pod správou státu, kde bude moct majitel provádět změny na základě přihlášení přes identitu občana, není žádný převratný rozdíl, ale pro běžného občana implementační detail.

    Naopak u toho decentralizovaného řešení přes blockchain vidím řadu problémů. Jak by se třeba měnily záznamy, když třeba soud zpětně rozhodne, že prodej byl neoprávněný? Bez centrální autority není žádná pojistka. To ostatně platí už u kryptoměn, když vám někdo vykrade peněženku nebo pošlete někam peníze omylem, už vám nikdo nepomůže.

    Ono i to, že se tak důležité smlouvy jako prodej nemovitosti podepisují za účasti notáře nebo právníka, má taky svoje opodstatnění. Jsou tam jako garanti toho, že to člověk udělal o svobodné vůli. U smlouvy, kde jde o miliony, mi opravdu pár tisíc za tyto věci přijde jako naprosto marginální náklad.

  • 19. 1. 2022 10:17

    Jiří Eischmann

    že máš v katastru pod adresou svoje jméno je právě ten garant toho, že ten barák je tvůj

    Když se večer vrátíte z práce a v domě budete mít nastěhovaného po zuby ozbrojeného týpka, který vám bude tvrdit, že doma je tady teď on, tak vám je záznam v blockchainu úplně k ničemu, pokud nebudete moct zavolat autoritu (policii), která ho vyžene.

    nedá ukrást ani zfalšovat
    Nedá ukrást a zfalšovat? Když mluvíte o ukradení plastové kartičky, co když vám někdo ukradne privátní klíč nebo vás parta ozbrojených týpků odtáhne do dodávky a donutí vás s pistolí u hlavy ten privátní klíč vydat? Nemovitost se přepíše a vy ani nebudete mít autoritu, která by to následně mohla přepsat nazpátek.

    O tom, jak se o věci v blockchainu nedá přijít, povězte těm tisícům lidí, kterým někdo ukradl Bitcoiny nebo o něj sami nedopatřením přišli. Bez jakékoliv možnosti nápravy. Uvědomte si, že tady pracujete s populací, která pořád ve velkém používá hesla jako "123456" a ještě si je připíná na nástěnku. Přijde mi, že by slepým zastáncům blockchainu na všechno občas prospěl menší kontakt s realitou.

  • 14. 1. 2022 7:27

    Enemy

    Fyzicky garantovat? To jako proč? Ty fyzicky garantuješ kolik máš peněz na účtu? Těžko, to že máš v katastru pod adresou svoje jméno je právě ten garant toho, že ten barák je tvůj, a je o dost levnější a jednoduší to mít v blockchainu kde se to navíc nedá ukrást ani zfalšovat, protože se ti taky muže stát, že ti na dveře zaklepou policajti s tím, že už tady nebydlíš, že si tvůj barák bere banka a máš 5minut, a to třeba proto, že ti nějakej frajer ukradl plastovou kartičku které se říká OP a na tu si napůjčoval nějaký prachy ....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).