Názory k článku Nechoďte do práce, vydělávejte doma

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 12. 2000 9:29

    Dušan Dědeček (neregistrovaný)
    Zajímal by mě názor autora na životaschopnost takových čistě virtuálních firem, o jakých mluví na konci článku.
    Jestli si dobře pamatuji tak přibližně před rokem proběhl v USA pokus s takovým modelem fungování organizace (myslím, že se zabývali vývojem software nebo něčím podobným), bohužel to nedopadlo úplně nejlépe a po asi půl roce firmu zrušili.
    Domnívám se, že hlavním problémem byl nedostatek komunikace, protože podle mě nemůže elektronická konference (byť s použitím videa apod.) nahradit bezprostřední komunikaci tváří v tvář.
    Co vy na to?
  • 13. 12. 2000 10:12

    Mirek Zeman (neregistrovaný)
    Z vlastni zkusenosti mohu rici, ze problem "socialni interakce" je v techto pripadech jeste vaznejsi, nez se na prvni pohled zda.
  • 13. 12. 2000 11:13

    -drb- (neregistrovaný)
    Nechci rozebírat situaci ve světě, tam zkušenosti nemám, ale chci se zaměřit pouze na naši krásnou postkomunistickou a v mnoha směrech stále socialistickou republiku.

    Autor článku se zmiňuje téměř výhradně o bariérách přístupu k teleworkingu či networkingu pouze na straně zaměstnance. Nicméně největší bariérou u nás jsou paradoxně zaměstnavatelé. Zde se plně projevuje má narážka na začátku komentáře. I dnes, po deseti letech "kapitalismu" je většina lidí z vedení firem poznamenána socialistickou výchovou a hlavně jejich chápáním lidských zdrojů. A překvapivě zde vůbec nehraje roli věk zaměstnavatelů. U lidí věku padesáti či více let jistou averzi vůči internetu a práci z domova plně chápu a jsem hodně dalek tomu, abych jim cokoli vyčítal. O to větší překvapení je pak moje překvapení, setkám-li se se stejným názorem u lidí kolem 25 let.

    Na vlastní kůži jsem si prožil takovou kolizi prožil. Má profese mi umožňuje pracovat z domova - jsem DTP grafik. Stačilo by tedy dojet si jednou či dvakrát do týdne do sídla zaměstnavatele, vyměnit si nezbytné papírové podklady (tj. fotky, diáky apod.) a zbytek komunikace provozovat po internetu a telefonu (stejně se tak děje i v rámci firmy). Dělal bych v domácím prostředí, které by bylo klidnější, pohodlnější a já bych si mohl práci rozvrhnout dle svého. Po svých zkušenost mohu i říci, že bych byl mnohem produktivnější a výkonější. Nicméně to se nelíbilo mému zaměstnavateli. Následovala dlouhá a nakonec marná argumentace. Na straně pro model networkingu stály takové "nepostatné" věci jako snížení nákladů za nájem, vyšší produktivita zaměstnance, snížení nákladů za údržbu techniky - zajišťoval bych si to sám a další. Proti pak byly postaveny argumenty typu nemožnost kontroly zaměstnance (proč?), riziko zbytečného vyplacení mzdy za neodvedenou práci (jestliže ji neodvedu, tak ty peníze nedostanu. proč by mi je měl dávat????) apod. Jediné dva argumetny byly rozumné. První z nich je zvýšení mzdových nákladů, což je ale pravda jen částečná - vzhledem k tomu, že si sám zajišťuji technické vybavení (počítače, linka atd.) a přitom jsem zaměstnanec, je vhodné zvýšit plat právě na nákup těchto věcí. Nicméně není to nezbytné! Druhým pak nutná změna organizace. A to je ten největší kámen úrazu.

    Zaměstnavatel by byl donucen perfektně systematizovat svou práci. Pokud bych dělal z domova, nebudu jezdit do sídla dvakrát denně, protože kdosi není schopen dodat podklady v dohodnutém termínu. Nastala by opačná situace oproti dnešnímu stavu. Vázanější by byl zaměstnavatel. A to se většině zaměstnavatelů ani trochu nelíbí. Je pro ně mnohem pohodlnější mít své "vazaly" hezky pod jednou střechou a pěkně po ruce.

    A tak vede ještě dlouhá cesta k organizačním změnám, které donutí firmy větší produktivitě a systematičnosti. Ještě dlouho zde bude doma, kdy spousta lidí se bude v pracovní době "kousat nudou do zadku" a následně pak týden nebudou vědět kam dřív skočit a přesčasy jen pokvetou. Těžká a dlouhá cesta vede k lepší organizace práce.

    -drb-
  • 13. 12. 2000 11:19

    -drb- (neregistrovaný)
    Nabízím vaší úvaze jednu myšlenku.

    Rozšířila-li by se ve větší míře práce z domova via internet, mohlo by to mít velmi kladný druhotný efekt na několikanásobně vyšším rozšíření internetu do domácností a to nejen těch lidí, kteří z domova pracují.

    Díky vyšší poptávce po pevném připojení domů, by mohly velmi výrazně klesnout ceny, čímž by se pevné připojení konečně stalo cenově dostupným pro větší vrstvu obyvatelstva. Následuje pak další kolotoč se zvyšováním poptávky a snižováním cen. Pochopitelně až k dosažení určitého stropu v počtu připojení na straně jedné a k cenovému dnu na straně druhé.

    Láká mě tato představa. :o)
  • 13. 12. 2000 11:42

    Ladislav Zajicek (neregistrovaný)
    Tem zamestnavatelum se zase tak nedivte. Najati zamestnanci inklinuji k pohodlicku a k podvadeni. Jim je burt, jake plany s cim ma zamestnavatel. Cili zaklad pro vznik prostredi neduvery. Jen naprosto idiotsky zamestnavatel by odmital skvele pracovni vykony zamestnancu, at se deji kdekoli. Nejde tak o technicky problem, jako o moznost zrodu a existence opravnene duvery. Naivita taky neni OK. Tim ovsem nevylucuju moznou nizkou predstavivost zamestnavatele.
  • 13. 12. 2000 12:19

    jd (neregistrovaný)
    V predchozim prispevku slo myslim hlavne o klasickou firmu, internetovy server (resp. content-provider) jako takovy je tak specificky, ze jsou vyhody tohoto zpusobu prace celkem jasne i logicke, ostatne neznam zadny konkretne herni server, ktery by nekdo delal v onech kralikarnach se vsemi redaktory vedle sebe a s papirovymi casopisy to nelze srovnavat...

    Jinak souhlasim, ale tech nevyhod je take pomerne dost, vedle jiz zminenych socialnich zalezitosti jde hlavne o to, ze doma pracujete az prilis moc a nezbyva vam vubec zadny volny cas, a taky je k tomu nezbytne nutne spolehlive pripojeni (ne jako napriklad Dattelkabel)
  • 13. 12. 2000 13:09

    Zdeněk Polách (neregistrovaný)
    Ja se bavil jen o full-time lidech, to z prispevku snad vyznelo. A pokud neznas zadny herni server, pak se podivej na Doupe. Ma sice jen dva redaktory, ale oba dva sedi v kralikarnach :-) Kazdy ma svou bunku, svuj stul, svoje PC a hodne malo metru ctverecnich mista... me osobne by tohle prostredi spise demotivovalo...
  • 13. 12. 2000 11:25

    Zdeněk Polách (neregistrovaný)
    Nevim. BonusWeb sice neni firma, ale server, nicmene zamestnava 3 lidi na full-time, 2 lidi na part-time, desitky externistu a pritom vse funguje prave stylem teleworkingu a networkingu. Navic tam ani nejde o to, ze by lide byli doma v Praze a do kanclu chodili jednou tydne. Ja pracuji z domova - Opavy a kolegyne z Tabora. A verte mi, i po internetu se da ridit a delat tak rozsahly projekt, jako je BonusWeb, ktery muze navic svymi kvalitami a ctenosti predstihnout mnohe projekty, ktere se vytvareji v "kralikarnach", cili deskami oddelenych bunkach s pocitacem v kancelari diky vyssi produktivite prace lidi.
    A vysvetleni je to jednoduche. Kdyz delam doma a prace me bavi, tak sedim u pocitace a pracuju podle toho, jak mam chut. Vim, ze si vzdy musim udelat svou praci, ale pokud me bavi, tak klidne pracuji 14 hodin denne bez nejakych reci ci uvedomovani si toho, ze delam "prescas" a navic pracuji kdy se mi zachce. Cili muzu rano spat do jedenacti, pak si jit na obed, na kaficko a podobne, sednout k pocitaci ve ctyri a pracovat treba do ctyrech v noci... Sam si urcuju, ktery den pracuji odkdy dokdy, nikdo me nekontroluje a ja nikoho nemusim kontrolovat, protoze panuje vzajemna duvera, navic dnes uz se nehraje na casovou mzdu, ale na ukolovou, atp. Jen nechapu firmy, ktere se snazi teleworking a networking co nejvice omezit misto toho, aby jej podporovaly, protoze podle meho nazoru nic nemuze zvysit produktivitu prace lepe nez tato forma...
  • 13. 12. 2000 11:28

    Ladislav Zajicek (neregistrovaný)
    1) Vetsina geeku dela na ruznych projektech z ruznych mist sveta a mnozi z nich se v zivote neuvidi.
    2) Problem neni tolik v tom, zda jsou lidi denne primo pritomni v nejakych kancelarich, ale v tom, v jakem prostredi jsou tam, kde jsou doma. Kdyz nekdo bydli v panelakove kralikarne, ktera spolu s ostatnimi vytvari brutalisticky architektonicky celek, rad odtamtud utece. Pokud je nekdo doma v prijemne chaloupce, prijemne prirode mezi prijemnymi sousedy, nema proc utikat a doma bude delat rad. Problem socialniho obcovani v takovem prostedi neni (pokud nenastane vzajemna nenavistnost vsech se vsemi).
    3) I firmy, do kterych lidi chodi, podnikaji obcas spolecna setkani, protoze ti lide se vzajemne casto ani neznaji. Duvody toho neznani se jsou cetne. Podobna spolecna setkani se mohou konat i pro "domaci pracovniky".
    4) Podobny problem je se studiem via Inet. Ten je v leccem jeste obtiznejsi.
    Suma sumarum - jde o zivot v prijatelne prijemnem socialnim prostredi obecne (vcetne fyzicke komunikace), nikoli tak az o nutnost byt v miste prace jako v nahrazce nedostatku kvality v domaci, ev. v dalsich moznych lokalitach.
    Ono se to casem vystribri a pujde to.
  • 13. 12. 2000 13:41

    -drb- (neregistrovaný)
    Je to hlavně o organizaci práce. Přechod na networking předpokládá příliš velkou změnu v uvaževání a organizaci, že se do toho spousta firem z lenosti nepohrne.
  • 13. 12. 2000 15:33

    Laďa Valík (neregistrovaný)
    Už jsi u nás dlouho nebyl, ona od konce prázdnin už uplynula nějaká doba a ty králíkárny, kde jsme byli předtím, se změnily za zcela jiné prostředí - jsou to už dva měsíce. Však se někdy zase stav :).
    Ale k věci - pokud chci něco napsat, doma se mi píše daleko nejlépe, je tu klid, navíc to má všchny ty výhody, cos popisoval - jsem pán svého času, přes net organizuji vše potřebné. Je ale fakt, že například při piplání s novým layoutem byl osobní kontakt s programátory nenahraditelný...
    Ba jo, rozhodně má práce doma smysl a nesporné výhody. Jen občas začnou člověku chybět najednou lidi...
  • 13. 12. 2000 17:23

    Zdeněk Polách (neregistrovaný)
    Jo, kontakt s lidma v kanclu je druha vec... taky kdyz jsem jednou za cas v Praze, je to super a obcas si preju byt tam dyl... Kdyz ale ve tri rano upravuji naky veci, tak si nedokazu predstavit, ze bych byl v kanclu :-) Idealni je mit moznost si vybrat, jestli delat z prace nebo z domova :-) Mit dostatecne rychlou linku (minimalne 128 kBps :-)) i doma a dopoledne zajit do prace, vyridit porady a podelat naky veci, pokecat a pak treba ve tri vypadnout domu a makat z domova. Mezi tim si delat cokoliv... Jenomze vysvetluj to tem "starejm strukturam" :-)))
  • 14. 12. 2000 2:59

    jan chavel (neregistrovaný)
    uz dlouho je mym snem misto: "prijemne chaloupce, prijemne prirode mezi prijemnymi sousedy" - i kdyz pokud si muzu vybrat tak radsi uprednostnuji polosamotu u lesa...
    Ovsem realita je ponekud drsnejsi - v takove lokalite kvalitni 2mbit nelze sehnat:-((
    Doufam jen, ze se doziju dne, kdy pude.
  • 14. 12. 2000 16:57

    Večerek (neregistrovaný)
    Přečtěte si www.tip21.cz a zjistíte, že i v ČR jsou firmy, které mají odvahu nabízet spolupráci toho druhu. Převýchova lidi ze "zaměstnance" na "spolupracovníka" u nás také naráží na dědictví socializmu. Kupodivu vůbec nezáleží na věku nebo na vzdělání lidí a teď již máme vypracován systém jak identifikovat správne lidi a jak je "převychovat" a jak neztrácet čas se zaučováním lidí, kteří nejsou připraveni mít zodpovědnost sami za sebe.
  • 14. 12. 2000 17:47

    Vaclaf (neregistrovaný)
    Pane Vecerku, reklama je to sice hezka, ale mohl byste se prosim rozepsat, cimze se to vlastne zabyvate? Kombinaci udaju z obchodniho rejstriku a velmi rafinovanych a nic nerikajicich stranek, ktere kdyz proklikate az do konce, lze vydedukovat, ze to bude neco jako distibuce kosmetickych vyrobku, pripadne zdrave vyzivy (neco jako Herbalife a podobne). To si opravdu myslite, ze tu jsou vsichni "loosers"?
  • 16. 12. 2000 9:55

    teleworkingu (neregistrovaný)
    Všichni kteří chtějí, pracovat doma měli by začít hledat práci na www.teleworking.cz. Bezplatné zprostředkování práce formou teleworkingu s možností zanechání kontaktu na Vás.
    V blízké budoucnosti se připravuje nová verze, lepší jak po grafické stránce tak s přidáním nové funkcionality.
  • 13. 12. 2000 17:59

    Vaclaf (neregistrovaný)
    Ono je problem, ze s takovymi politickymi velikany, jako je soudruh Gregr a jemu podobni, kteri by nejradeji v kazdem okresnim meste tezili uhli a v krajskem meli slevarnu, to jentak nepujde. Dokud se neobmeni cela gerontologicka vlada zvykla na komunisticke planovani v megatunach ocelovych ingotu, stovkach lokomotiv a jinych rozkosnostech, zcela ignorujici fakt, ze se nachazime v 21. stoleti, jejiz predseda si povazuje kufrikoveho psaciho stroje, misto aby si poridil laptop, a jeste se tim chlubi, tak muzou vsichni klidne spat, vsak on ten vlak pokroku nam prece neujede, ne? Tech par geeku, kteri neco umi a chteji to nejak zhodnotit uz davno pochopili, ze vsude je dobre, tak co doma a pracuji v zahranici za nizsi dane a vyssi plat. No a ze manazeri nechteji nechat sve lidi pracovat doma - tak to muze mit spoustu duvodu - kdyz totiz prijde zakaznik a vidi, ze je pritomen jenom sef a pripadne nekdo z prodeje, tak zase odkraci se slovy: "Co je tohle za garaz". Zato kdyz vidi desitky okravatovanych specialistu na predstirani cinnosti, hned ma radost, ze firma vypada solidne a pravdepodobnost, ze vam zada zakazku je vyssi (i za vyssi cenu). I kdyz pracujete jako kontraktor, samozrejme za hodinovou mzdu, tak vas chce videt dochazet do kancelare. Ono totiz spouste full-time predstiracu cinnosti desne vadi, ze vydelavate vic nez oni a zda se jim, ze kdyz jste doma, tak nic nedelate, i kdyz ve skutecnosti odvedete vic prace nez oni. V kancelari si vas pak samozrejme hlidaji, jak dlouho jste na obede, kolik casu protelefonujete, prosurfujete, a za zady vas pomlouvaji. Dnesni sef, ortodoxne vyznavajici principy kapitalismu 19. stoleti (cti byvaly aktivni clen Strany - on potom totiz chudak Marx umrel a uz to nestacil prepsat pro 20. stoleti, a ve Strane nic noveho nevymysleli) si nemuze dovolit mit v tymu takovy rozkladny element. Samozrejme, ze se najdou vyjimky, ktere vas nechaji pracovat v ukolu za pevnou castku a je na vas, jak si praci zorganizujete a jestli ukol splnite pred mrtvou carou (deadline) nebo ne. To jsou ale opravdu vyjimky. Dokud nebude vzjemna duvera ve vztahu odberatel/dodavatel, pripadne zakaznik/zhotovitel, a nevymyti se rovnostarstvi a zavist, ze nekdo schopnejsi vydela vic penez, a neni zlodej, tak jedinymi cinnostmi pripominajicimi teleworking v Cesku bude pouze podomni prodej, pojistovnictvi a jine pochybne cinnosti. Vidim, ze muj filozoficky prispevek zacina pripominat slovni prujmy zesnuleho soudruha Nejedleho, takze vam vsem, kteri toto budete cist, se slovy "cest praci" (nebo v sest v praci), preji hodne uspechu!

    Vaclaf

  • 13. 12. 2000 22:56

    Jakub Švestka (neregistrovaný)
    Jako internetový (šéf)redaktor musím vyzdvihnout příjemnost teleworkingu. Devadesát procent mé práce se odehrává doma (zbytek tiskovky etc.), takže je velmi pohodlné si doma uvařit čaj, kouknout z okna a začít psát. Kontakty s redaktory probíhají pomocí mailů, přičemž se mi tato metoda zdá jako nejméně obtížná a mám s ním velmi dobré zkušenosti.
    Když jsem pracoval pro Globe Internet, moje práce probíhala pouze z domova. Přesně jak psal Vreco - dělal jsem v noci, vstával kolem poledne a celý den mohl proskotačit :) Pak jsem v noci několik hodin pracoval a měl za to peníze, o kterých se může spoustě lidí jenom zdát.
    Je na zvážení, nakolik se znají zaměstnanci v "králíkárně" jedné velké firmy oproti těm, co sedí každý v jiné části města (jiném městě, jiné zemi...).
    Teleworking má velkou budoucnost hlavně ve svobodných povolání (novinařina, grafika etc.) Je ovšem důležité, aby byl osobní kontakt nejen mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale i mezi zaměstnanci samotnými (například různé večírky apod.).
  • 14. 12. 2000 1:48

    jan chavel (neregistrovaný)
    Ja myslim ze nejdulezitejsi pro sefa je mit pocit absolutni kontroly (moci) na vami jako podrizenym.
    Mel sem uplne stejnej problem (prace doma), a drsnou diskusi se sefem - neuspesne. Hlavni argument se mi podarilo vypacit od sefa az pri jedne oslave. A sice ze kdyz mne nema v baraku, tak mne nemuze obcas necekane prekvapit a zkontrolovat jestli nahodou nedelam nake kseftiky bokem.
    Kdyz totiz sem v praci a udelam vse za co dostavam penize, tak prave proto, ze nemuzu makat na nake bokovce (to si ohlida), tak me ZDARMA muzou vytezovat jinak.
    A zkuste si v pulce pracovni doby odejit se slovy, uz mate vse hotove, a ted uz je to na jinych...
    Nastesti to je uz minulost.
    Tedko se situace obratila, sem content provider na Inetu, a makam jen doma. Veskera firemni agenda jede pres Inet a jeden ze spolupracovniku je dokonce uz pul roku ve statech.
    Ovsem na druhou stranu casto citim silene silnej nedostatek skutecnych lidskych vztahu (rodina a kamosi je prece jen neco jineho nez spolupracovnici a zakaznici) a tak se snazim delat i min lukrativni zakazky mimo Inet jen abych nezakrnel:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).