Vlákno názorů k článku Televize Nova: schválená diginovela v nás vzbuzuje otázky od petr5250 - Podle mého názoru (člověka, který nikdy licenci NOVY...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 7. 2007 18:32

    petr5250 (neregistrovaný)
    Podle mého názoru (člověka, který nikdy licenci NOVY nečetl) je nejdůležitzější, zda-li se tam píše "TV NOVA musí být umožněno vysílat do roku 2017", nebo "TV NOVA může vysílat do roku 2017". V druhém případě si nemůže nikdo na nic stěžovat, protože NOVA bude mít stále licenci na šíření svého programu a bude jen na ni, na jakých podmínkách se domluví s provozovateli multiplexů.
  • 18. 7. 2007 18:57

    Fun Thomas (neregistrovaný)
    "Muze" nebo "musi byt umozneno", to je prece stejne :). Nikdo Nove jiste branit ve vysilani nebude. Zaroven ale nemuze ocekavat, ze ji stat zajisti nejake trzne nestandardni podminky. To urcite v podminkach licence neni. Jake si kdo uzavre smlouvy se svymi obchodnimi partnery, takove bude mit cenove podminky.
  • 18. 7. 2007 19:03

    Enik (neregistrovaný)
    Já tu licenci četl. Je k nahlédnutí na stránkách RRTV. V licenci je uvedeno, že NOVA má přidělené technické prostředky..... Tyto prostředky teď má odevzdat státu pro jiné účely, a náhradou dostane jiné. Ty ovšem svojí kvalitou pravděpodobně nedosáhnou nebo nemusí dosáhnout těch původních. Zapeklitost je ovšem v tom, že pokud NOVA bude trvat na těch původních, tak jí je okolní státy dokonale zaruší svým vysíláním, a NOVA nebude mít nic!
    Podle mého soudu udělal stát jednu obrovskou chybu. Zákon o RTV měl zřídit jednu digitální síť obsazenou stávajícími televizemi, tedy ČT1,ČT2,NOVA,PRIMA. Tato síť měla být zřízena na kanálech které jsou dnes stále volné, tedy v intervalu k61-k69. Tato síť měla pokrývat 95% území státu (populace.) V této síti by dnešní komerční televize dožily. Po spuštění tohoto MPXu by se totiž uvolnily zbylé frekvence, na kterých by vznikly ostatní MPXy. Jeden by připadl ČT jako MPX veřejné služby. Tím by ČT uvolnila místo v původním MPXu, a komerční TV by tak měly prostor každá pro jeden další program. Obě by měly stejné pokrytí a garantovanou jednu bonusovou licenci. Jejich zájmem by bylo to, aby ČT měla co nejrychleji vlastní MPX, protože pak by teprve mohly dostat tu bonusovou licenci. Měly by tedy motivaci. Nebyly by kolem toho hádanice, a hlavně divácí by měli kompletní nabídku programů. Jenže stát je hroznej diletant. Tak to takhle dopadá. Nova se prostě těch svých technických prostředků vzdát nemusí, ovšem riskuje, že na to doplatí.
  • 18. 7. 2007 19:09

    Fun Thomas (neregistrovaný)
    To je "co by kdyby", bohuzel. Chyb se stala spousta a napravit je v podstate nelze. I ja bych byl pro multiplex "oldies", ale proti byla tenkrat hlavne Prima, protoze ta se prvni trhla do "bratrskeho" muxu CDG. Je to marnost.
  • 18. 7. 2007 21:16

    vedro (neregistrovaný)
    Eniku, cestou vysílání na K60-69 se vydalo Slovensko, a jsou s tím problémy!
    Některé tyto kanály jsou obsazené (některé až do roku 2012) jinou službou než TV.
    Z tohoto důvodu nelze ve 3 regionech Slovenska multiplex vůbec sprovoznit. V ČR by to bylo podobné.
    Výhodnější je vypnout stávající analogovou frekvenci, která je platná i pro DVBT. Diváci by neměli problém s příjmem a přelaďováním.
  • 18. 7. 2007 21:32

    Enik (neregistrovaný)
    Nevím jaké máš informace Ty, ale pokud vím já, tak jediný televizní kanál, který je u nás obsazený jinou službou je k54, tu má armáda, a pokud vím, tak ji musí urychleně opustit!
    A že by se v tom rozsahu nenašel jediný kanál, tak to se mi nechce věřit. Pokud by se mělo DVB-T rozjet na některém kanále který používá A-TV, pak by z toho zas byla hádanice. Muselo by se totiž napřed vypnout A-TV a pak by teprve začalo vysílat DVB-T, tomu jsem chtěl ve svém návrhu předejít. Jinak nic proti.
  • 18. 7. 2007 22:22

    anonymní
    Moc dobrý nápad. Přesně takhle to udělali v Rakousku. Akorát po vypnutí analogu ten mux nad K61 překlopili na kanál, který původně používala nějaká původní analogová televize.

    Hlavní problém s kanály nad 61 je jejich špatná schopnost pokrýt území, která je obecně horší kvůli použitým vyšším frekvencím. Se stávající sítí vysílačů by proto zřejmě nešlo dosáhnout pokrytí území v rozsahu tebou uváděných 95%. O tom svědčí i fakt, že ani na nižších kanálech to nebude jednoduché (veřejnoprávní mux s vynaložením velkých finančních prostředků v budoucnu dosáhne pokrytí 94%).
  • 18. 7. 2007 22:26

    anonymní
    Ještě dodám, že v Rakousku ani nebylo zapotřebí budovat velké pokrytí muxu nad K61, protože po vypnutí A-TV to hned překlopili do už rozšířené sítě původní A-TV a tak vysílání nad K61 bylo jen DOČASNÉ.
  • 19. 7. 2007 1:17

    Mard (neregistrovaný)
    Přesně tak. Když se prodává nafta, tak taky nekupujete NAFTU vhodnou pro motory typu XYZ, s viskozitou PQT, atd atd atd. Zkrátka používá se zkrácený popis. Nova má garantovánu možnost vysílání do roku 2017 a stát od ní peníze přijal a tedy obchod je uzavřen.
    Co se týče tržních podmínek, tak zase stát nemůže dělat nekalosoutěžní jednání. Tedy nemůže nějak škodit současným držitelům licence.
  • 19. 7. 2007 11:15

    prudic (neregistrovaný)
    ale take nemuze branit dalsim firmam si koupit auto a tankovat u benzinky. Jelikoz bude vetsi zajem o naftu, tak logicky stoupne cena nafty. A stavajici si muzou na cenu nafty sice stezovat, ale bohudik pouze tak na lamparne Hlavniho nadrazi.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).