Novo Novo, jdeš špatným směrem a děláš v tom jen lidem chaoz a kazíš celkovou morálku přechodu na DVB-T :-( O zbytečném zarušování DVB-T ani nemluvě.
V TPP je opravdu uveden jen k vypínání vysílač Cukrák? Kdy jsou tedy na řadě ty ostatní? Docela by mě to vážně zajímalo. Nějak v tom nemám jasno .... A v oblasti Plzeň to je dle TPP tedy jak. Až v r.2012?
Nova by potřeboval aby na ni pokles reklamního trhu dopadl ještě více. Taková Prima se už dostala do ztráty a tak vypíná analogové převaděče ještě dříve než ČT ;-)
Jen se divím, že má tak na zbytečné rozhazování peněz, navíc v době krize ..... Měl by jí někdo konečně už něčím skřípnout :-)))) Kde je to 100 násobné zdražení po případném nevypnutí .... marně hledám. Oni by je ty roupy potom hodně rychle přešly.
v článku je to napsáno přesně, ale titulek je trochu zavádějící. Ano Nova skončí jen na Cukráku, protože Votice TV Nova analog nevysílají. Takže Nova plní plán..
Já to vezmu přímo z praxe: Díky tomu, že zde na Domažlicku Nova nevypla svůj analogový signál na K24 způsobila a způsobuje takový chaos, že je mi z toho často na blití! Za silná slova se vůbec omlouvat nehodlám. Představte si, že jste v oblasti, kde v analogu žádný program, kromě Novy, nenaladíte (v dobré kvalitě.) Lidé zde mají v drtivé míře zemské či satelitní set-top-boxy a sledují už konečně Novu digitální. Není dne, kdy by mi nevolali další a další lidé s údivem, co se jako stalo, že normálně naladili Novu ještě "postaru" v analogu. Ptají se, co to jsou zase za změny, vždyť se přeci v kampaních tvrdilo, že se vypne veškerý analog.atd.atd. Nova se tímto krokem paradoxně pasuje do absolutního antipropagátora digitalizace a tomu vůbec nerozumím. Kdyby Nova nechala svůj analog pro lidi, ktěří je tímto způsobem chtějí sledovat, protože jim např.nefunguje příjem DVB-T - tak prosím, ale v době, kdy DVB-T v dobré kvalitě lze u nás chytat jak z Vraního vrchu, Krašova, tak např.perfektně i ze Sušice - tak to prostě nepochopím. Jsou to tupci, kteří zřejmě mají hodně peněz na vyhazování!
Nova má prostě peněz dost a Radiokomunikacím souběh taky náramně vyhovuje. Hlavně, že se násilně zakazuje lidem kupovat žárovky, ale že se tady pálí léta ve vzduchu zbytečné kWh nikoho zjevně netrápí. A kde jsou Greenpeace?! Že by nějaká tichá mediální dohodička? :-)
Máte naprostou pravdu, kdyby se vyply všechny pozemní vysílače (DVB-T samozřejmě nevyjímaje) a příjem realizoval jenom z kabelu a satelitu, tak by to nepochybně životnímu prostředí jenom prospělo :-)
mylite se pane Rysavy, staci porovnat prikon dvbt vysilacu vs. prikon vsech satelitnich a kabelovych setopboxu v domacnostech, ktere by byly potreba k televizim navic. Pak zjistite, ze priznivejsi celkove saldo spotreby je prave DVBT, jelikoz dvbt tunery jsou v novejsich tv jiz integrovane.
Ano, jistě. Mimochodem, ono by tomu tak bylo i kdyby TV měly běžně vestavěné DVB-S/S2 tunery. Napájení LNB totiž taky na několik (~5W) Wattů vyjde. Jinými slovy, LNB je vždy aktivní, a ne málo. UHF anténa nemusí být aktivní vůbec, a i když je, předzesilovač spotřebuje jen zlomek příkonu LNB (~0,5 W). I samotný satelitní tuner většinou "žere" víc než DVB-T tuner. Zkuste najít DVB-S přijímač se spotřebou do 5W! DVB-T už takové jsou. Takže tak.
Již dnes se objevují v nabídce TV s digitálním tunerovým triem (DVB-T, S(S2) i C). Bude to do budoucna ale stačit? Nebylo by pro uživatele lepší, klasický televizor degradovat jen na pouhý zobrazovač a šikovně do něj modulově integrovat jakýkoliv tuner?
Ne, nebude to stačit. Přinejmenším bude potřeba DVB-T2. Modulární koncepce u TV by sice byla krásná, ale asi do toho výrobci nepůjdou. Kdo by pak kupoval ty nové? :-) Jako mnohem průchodnější vypadá systém holý monitor s integrovanými repro a několika HDMI vstupy. Ty by měly přežít "skoro všechno". Pár takových už taky existuje.
Vím o čem mluvíte, jeden z takových monitorů sám provozuji, viz http://www.digitalnitelevize.cz/forum/vyber-vhodneho-dvb-t-prijimace/maximum-t-1300-fta-minirecenze-59742/. Má to ale také svá ALE (třeba obraz ČT1 na MUXu 1 a 4). Při připojení běžného STB nemáte možnost pomocí jeho DO měnit formát obrazu na monitoru (kromě přepínání 4:3 a 16:9, nebývá ani na STB jiná volba). Nezměníte DO ani další obrazové parametry (jas, kontrast, a pod.). Pokud by byl monitor něčím takovým náhodou vybaven, musel by mít i své DO a nebo provádět pro většinu složité nastavování společného programovatelného univerzálního DO se všemi oblíbenými funkcemi. Řešení pomocí PC je sice technicky univerzální, ale stejně pro běžného TV diváka poněkud komplikované.
Pokud se vysílá všechno správně a i STB funguje správně, neměl by být žádný ovladač potřeba. Jinak by bylo asi vhodné, aby STB měly i funkce jako zoom a další možnosti. Kontrast a jas jsem nenastavoval na televizi už ani nepamatuju, to úplně stačí ručně (bez DO). Zásadní je, aby monitor přepínal automaticky vstupy podle priorit (pořadí "důležitosti" HDMI vstupů) a při neaktivních vstupech sám přešel do úsporného režimu (jako normální monitor).
Problém je právě v očekávání možného a tom slůvku POKUD. Ono ani tak nejde o systematické manuální měnění jasu a kontrastu, jako takových, ale o různé obrazové režimy, které je možné volit na "lepších TV" pro film, sport atd.. Nějakou možnost zoomování jsem zatím na žádném STB nezaregistroval. Pokud by pořadí důležitosti HDMI vstupů určovala jen jejich aktivnost, tomu bych rozuměl, ale inteligenci rozpoznání priorit vstupů monitoru, podle důležitosti pro diváka, bych neočekával. :-)
Ale ne, to samozřejmě ani já neočekávám :-). Jen bych očekával jasné priority, třeba podle očíslování HDMI vstupů (když běží zařízení na HDMI1 i HDMI2, zobrazuje se to z HDMI1). A možnost zoomování nemají bohužel ani mnohé TV. V tom si moc nepomůžete. V případě, že by se takové "light TV" ujaly ve větší míře (a hlavně v televizních rozměrech), věřím, že by se výrobci STB hnuli víc tímto směrem.
to ano, pokud by existovalo nejake standardizovane hw a sw rozhrani pro tyto tunerove moduly. Jinak bych nespolehal, ze vyrobce bude mit motivaci timto zpusobem udrzovat pri zivote sve starsi tv. Prozatim proto zustava nejflexibilnejsi a nejefektivnejsi pocitacove reseni.
Tak to bych zase netvrdil. I ta rozhraní se pořád mění... Dneska je třeba už jen pár desek, které mají 3 nebo víc PCI slotů, takže buď zůstanete u staré desky nebo musíte inovovat periferie (pokud jich máte víc, což u multimediálního PC jistě máte). U notebooků totéž platí o PCMCIA slotech. Výrobci PC HW nás nutí k inovacím možná ještě víc než výrobci spotřební elektroniky. Jediné co je dlouhodobě podporované, je LAN (konektor RJ45) + VGA (D-Sub) a možná to jednou budou i USB + HDMI. Zatím jsou ale i USB a HDMI standardem jen posledních několika málo let. 10 let staré zařízení už jimi nepřipojíte.
Jednak novější TV nemá každý (takže i STB pro DVB-T se naprosto běžně vyskytují a asi jich bude víc než těch nových TV) a druhak nikde není napsáno, že stará TV+STB musí mít vyšší spotřebu než nová TV s integrovaným digitálním tunerem. Tady zjevně mícháte hrušky s jabkama, protože spojujete příkon pozemních vysílačů s příkonem STB, což je úplně mimo - spojujte příkon pozemních vysílačů s příkonem družice a příkon pozemních STB s příkonem satelitních STB. Pak to bude adekvátní srovnání.
Kdyz vypnou analog z Cukraku, je mozne, ze se mi pak zlepsi DVB-T signal? On uz je teda i ted na dost slusne urovni, ale kdyby sel nahoru jeste o par procent, vubec bych se nezlobil... :-)