ČRa zůstali i po privatizaci jedničkou na našem trhu šíření rozhlasového a televizního vysílání, ale podle zdroje ČTK, který si nepřeje být jmenován, v posledních dvou letech nedosáhly plánovaných výnosů a překročily investice. To se zákonitě odrazí na zisku. Obávám se, že může dojít i k parcelaci. ČRa podnikaji i v ziskových obolastech především mají 39% podíl v M-mobile, jsou poskytovatelem vysokorychlostního internetu a dlších služeb. Může dojít i k odprodeji neziskových oborů. Propouštění, které má současné problémy řešit, nejvíce postihlo právě techniky. Takto řeší problémy trh.
Upřesňuji údaje o způsobu šíření letošním průzkumem ASTRY.
Příjem ze satelitu 45%
Kabelovými sítěmi 49,8%
Příjem z pozemních vysílačů 5,2%
Zdroj údajů ASTRA
Jak již zde bylo uvedeno v Německu jsou v této etapě ditalizovány veřejnoprávní programy. Provozovatelem vysílačů je Německá pošta. Mají tam méně problémů při přechodu už proto, že silně převažují sítě kabelových televizí(asi 70%), následuje drůžicový příjem (22%) a konečně zemské šíření. Tento stav je asi rok starý a vývoj jde rychle.
Me by zajimalo, kdo vlastni a provozuje velke vysilace v Nemecku a Rakousku (jako napr. Ochsenkopf, Hoher Bogen, Brotjackriegel, Jauerling, Kahlenberg, Lichtenberg, Gaisberg ap.). Jsou to take jako nyni u nas soukrome firmy?
Asi těžko, aktivní činnost jsem ukončil před 8lety a ztratil jsem kontakty na bývalé spolupracovníky a partnery. Ti, stejně jako já, již také pobírají důchod. a to já ještě 6let přesluhoval.
Předešlý příspěvek jsem chtěl zařadit za názor p. komenski, ale nějak se mi to nevede. Již jsem byl za své "neumění" peskován jedním účastnikem diskuze, takže se pokorně omlouvám. Nikdy jsem nečekal, že se budu ve svých letech vnucovat na internetu, ale za to může ta digitalzace.
Nelze jinak než souhlasit. Zůčastnil jsem se v 90.letech kompletní obměny vysílačů programů ČT1 a NOVA, dobudování sítě ČT2 a posílení sítě Primy. Montovali se i 4 vysílače ročně. Tehdy však byly dodávky a montaž z Hloubětína za třetinové ceny i vysíčů, které byly nakupovány v zahraničí. Pan Roztočil tehdy šefoval Montážnímu závodu spojů a mohl o něčem rozhodovat, současně musí jen poslouchat. ČRa byly státní podnik.
Jo, ono by všechno šlo, ale musel by někdo chtít. U nás jde máloco bezproblémově. Radši se budou jen hádat a dohadovat a nikam se to nehne. Na to tu jsou v ČR opravdu odborníci.
Již dlouho sleduji lumpy v ČRa v čele s p.Roztočilem a teď se konečně vybarvili a přiznali to, co já už tvrdím delší dobu,že totiž díky jejich katastrofální personální politice ČRa nejsou vůbec schopny digitalizaci pozemských vysílačů provést ani za tři roky. Nemají na to ani technicky, ani personálně, ledva že by každý manager ČRa ze svého platu platil ještě dalších aspoň 5 lidí, aby na DVB-T makalo.
Je zvláštní, že když před drahnou dobu ČRa začaly stavět síť GSM Radiomobilu, tak za dva roky stihli postavit mnohem více BTSek než kolik mají TV vysílačů - a to často stavěli i včetně nových sloupů, stožárů na domech , stavební povoloení atd. atd.