Silk je určen pro velmi specifický účel - přinést co nejrychlejší, nejplynulejší a pro uživatele co nepříjemnější uživatelský prožitek na tabletech od Amazonu (zatím pouze Fire). Amazon by měl se vším rozhodně méně starostí, kdyby se se Silkem a potřebným back-endem neobtěžoval. Pro Amazon je to ale konkurenční výhoda - nebo alespoň něco, co může jako výhodu prezentovat.
Ale k věci: Amazon (podle mě správně) skrývá, na čem Fire běží - pro cílovou skupinu to stejně není důležité. Ale střeva jsou Android 2.1 a jdou na to instalovat Androidí aplikace dostupne v Amazon Appstore. V kategorii Web Browsers je na Amazonu dostupných 19 položek, něco z toho jsou widgety a další blbiny, ale při zběžném pohledu je k dispozici minimálně Opera Mobile, Dolphin Browser, Maxthon a dalších asi 5, o kterých jsem nikdy neslyšel. Nic Vám tedy nebrání nainstalovat si jeden z těchto prohlížečů a svou super tajnou komunikaci si odbývat skrze ně. (To nemyslím pejorativně - obaví o soukromí chápu, i když je v případě prohlížení webu na tabletech osobně nesdílím.)
Takže dokud bude možné instalovat a používat další browsery, viděl bych Silk jako přínos. Až/jestli se Amazon někdy rozhodne, že na svých tabletech umožní pouze Silk, pak bude na každém, aby zvážil, zda chtít levný a (asi) celkem dobrý tablet i přes potenciální ztrátu soukromí.
U Opery mi komprimování nevadí. Je určena (nebo ji tak alespoň já používám) na nouzové použití. U Silku je oproti tomu předpokládáno stálé využívání. Je to šmírování na stejné úrovni, jako kdyby jste odesílali screenshoty každé akce, kterou na webu provedete. A to si líbit (minimálně vědomě) nenechám.
Ano, je to skutečně tak. Díky za upozornění, text jsem opravil. Firefox mě zkrátka nepřestane překvapovat :-)
http://support.mozilla.com/en-US/kb/Protecting%20stored%20passwords%20using%20a%20master%20password
To je vůbec o tom co člověk očekává od funkce prohlížeče. To co očekává je, že do prohlížeče napíše web adresu, web prohlížeč jí přes nějaký DNS server převede na IP adresu,pak se spojí s danou IP adresou a stáhne si soubory web, stránky-nikdo jiný a nikde po cestě by do toho neměl zasahovat.
Ale v Silku to asi funguje jinak- uživatel napíše web adresu, prohlížeč místo toho aby se spojil s tou IP adresou,tak jí pošle nějakému cloudu, ten se sám spojí s dotyčnou adresou, stáhne si její soubory k sobě, modifikuje je (doufejme že zatím pouze ta komprese obrázků) , a pak přepošle prohlížeči klienta. Nějak podezřele mi to připomíná pishing.. a nebo cenzuru...Otázka je, zda by neměl existovat nějaký předpis který by podobnou eskamotáž v prohlížeči zakazoval -asi podobně jako že java applet v prohlížeči nesmí mít přístup k souborům na lokálním počítač..