NÚKIB prověřoval čínské Lenovo používané i českým státem. Jako na Huawei na něj ale nabito nemá

29. 4. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Lenovo
Autor: Jan Sedlák
Lenovo
Serverové technologie Lenova lze najít i ve zdejší kritické infrastruktuře. Čínsko-americký hybrid je nicméně aktuálně v bezpečných vodách.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v minulosti varoval před technologiemi čínských telekomunikačních společností Huawei a ZTE a také před čínskou sociální sítí TikTok od firmy ByteDance. Prověřovat začal rovněž čínskou nákupní aplikaci Temu sbírající velké množství dat. A podle informací Lupy se věnoval také pekingskému podniku Lenovo, kterému se daří dostávat do tuzemské státní sféry a kritické infrastruktury.

Lenovo je původem čínská společnost, jejíž druhé sídlo je v USA. V průběhu času totiž koupila značné množství technologií a patentů od amerických firem IBM, Google a Motorola. Lenovo je známé zejména jako výrobce počítačů, notebooků a s tím souvisejících periferií, produkuje ale také chytré telefony značky Motorola a zejména servery nebo serverová datová úložiště. Společnosti a její historii spojené s čínským státem a americkými nákupy jsme se v minulosti věnovali v naší reportáži z Pekingu.

V některých západních zemích a zejména v USA už nějakou dobu zaznívají hlasy, že by se bezpečnostní složky měly Lenovu věnovat podobně, jako například Huawei. Ředitel NÚKIBu Lukáš Kintr pro Lupu potvrdil, že i zdejší kyberúřad se čínskou společností na podnět nejmenovaného partnera zabýval. Úřad ale k žádnému oficiálnímu varování nepřistoupil, protože zjednodušeně řečeno „nemá nabito“.

„Nemáme informační základnu tak mohutnou, abychom byli schopní varování či ochranné opatření ustát,“ shrnul Kintr. „To, že jsme k Lenovu nikdy nic nevydali, neznamená, že bychom se mu nevěnovali.“

Vykoupené americké technologie a světová dominance aneb Příběh čínského kolosu Lenovo Přečtěte si také:

Vykoupené americké technologie a světová dominance aneb Příběh čínského kolosu Lenovo

Lenovo má zčásti podobný profil jako Huawei. Firma byla založena s podporou státu, je doma v Číně, kde podléhá z pohledu západu problematickým zákonům a podobně. Zároveň ale na pobočkách v jiných zemích v podstatě nezaměstnává Číňany, ale lokální lidi, má mezinárodní vedení, silnou entitu v Severní Karolíně a její akcie se obchodují na burze v Hongkongu, což zajišťuje určitou transparentnost. Pouze 27 procent akcií spadá pod čínskou vládu. Někteří uživatelé na čínských sociálních sítích Lenovu vyčítají, že firma není dostatečně čínská.

V české infrastruktuře

Počítače od Lenova jsou široce rozšířené i v Česku. Zajímavější je ale se podívat na to, kde běží citlivější technologie tohoto podniku, zejména tedy servery a datová úložiště. Zde mezi zákazníky patří mimo jiné ministerstvo obrany, policejní prezidium, městská policie v Praze, státní IT podnik NAKIT, město Brno nebo Česká televize.

Čerstvým zákazníkem z řad provozovatelů kritické infrastruktury je Správa železnic, která od Lenova nakoupila serverové prvky za desítky milionů korun bez daně.

„Vzhledem k tomu, že část informačního systému Správy železnic je součástí kritické informační infrastruktury, bylo před vypsáním zmiňované veřejné zakázky provedeno hodnocení rizik. Při něm nebylo v souvislosti se společností Lenovo nalezeno žádné riziko, které by vyžadovalo přijmout opatření vedoucí k vyloučení technologií od tohoto výrobce,“ konstatovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Dodala, že Lenovo na rozdíl od Huawei a ZTE podle NÚKIBu nepředstavuje kritickou hrozbu a není uvedeno ve varováních.

NÚKIB prověřuje Temu. Čínský e-shop vzal útokem Česko a je označován za malware sbírající data Přečtěte si také:

NÚKIB prověřuje Temu. Čínský e-shop vzal útokem Česko a je označován za malware sbírající data

Stabilnější partner

Mezi lokální dodavatele serverového vybavení Lenova patří firma Altepro Solutions, která dříve byla silným serverovým partnerem Huawei (spoluvybavila třeba datacentrum ČEZu). Americké sankce donutily Huawei výrobu x86 serverů vzdát, takže Altepro hledalo nového partnera a nejlépe mu vyšlo právě Lenovo. V dalších segmentech se Altepro zaměřilo na IBM (disková pole) a Fortinet a Palo Alto Networks (firewally).

„Lenovo dodáváme nejenom do státní správy, ale také klientům ze soukromého sektoru. Z pohledu stávající legislativy vnímáme Lenovo jako standardního dodavatele, na něhož se nevztahuje žádné varování či omezení ze strany státních úřadů. A upřímně nevidím důvod, proč by v budoucnu mělo,“ řekl Lupě ředitel Altepra Martin Vítek. Lenovo je podle něj v dnešním legislativním prostředí stabilnějším partnerem než Huawei.

KL nominace 25

V zahraničí je hlasitým veřejným kritikem Lenova zejména China Tech Threat. Bloomberg letos v lednu informoval, že zprávy vydávané touto organizací jsou zřejmě silně ovlivněny jejími sponzory a konkurenty Lenova, jako jsou Dell a Micron. Lenovo v oficiálním prohlášení uvedlo, že je z odhalení Bloombergu šokováno.

„Lenovo bylo původně založeno v Číně, ale dnes se jedná o celosvětovou společnost s vývojovými centry a laboratořemi například v Raleigh v USA nebo Jokohamě v Japonsku. Většina infrastrukturálního portfolia pro Českou republiku je vyráběna v rámci Evropské unie (od roku 2022 fungující továrna v Maďarsku – poznámka redakce). Lenovo Group Limited je veřejně obchodovatelnou firmou na hongkongské burze a je na 217. pozici v žebříčku Fortune Global 500,“ reagovala Martina Kavanová, marketingová manažerka českého a slovenského zastoupení Lenova.

Lukáš Kintr (NÚKIB): Kdybychom na Huawei něco neměli, nemohli bychom vydat varování. Bianco šek na kompenzace nebude Přečtěte si také:

Lukáš Kintr (NÚKIB): Kdybychom na Huawei něco neměli, nemohli bychom vydat varování. Bianco šek na kompenzace nebude

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem