Protože je Apple americká firma, podléhá americkým zákonům. V Evropě by podléhala našim zákonům. A jestli existuje zákon, který říká, že firma musí spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, pokud tak rozhodne soud, pak všechny ty řeči okolo jsou jen mediální tanečky před (hloupými) zákazníky. Když Tim Cook řekne, že do telefonu backdoor Apple nedá, může říkat pravdu, protože může zpřístupnit data na pokyn soudce jinak (tak, jak to definuje zákon). Ale data tak jako tak nakonec FBI dostane.
Jednak je tenhle případ zřejmě zvolen FBI k tomu, aby si "umetli cestičku" (a příště to měli jednodušší) a jednak se vsadím, že alespoň jeden z trojky FBI/CIA/NSA ani Apple k tomu nepotřebuje. Jenže problém je v tom, že i FBI musí postupovat podle zákona, takže nemohou soudu předložit data z "hacknutého" telefonu, protože by to soudce shodil ze stolu a oni by ty informace nemohli před soudem nemohli použít jako důkaz. Proto musí FBI dodržet právní cestu, což i dělá (a to je dobře), i když si tu cestu snaží "rozšířit" (což je pochopitelné a vlastně je to taky dobře, protože tak by policie měla fungovat). Vlastně ani ne tak FBI, jako soudce, který ten příkaz vydal (on však zřejmě vyhověl požadavku FBI).
Všichni by si měli uvědomit, že se Apple snaží vytvořit dojem, že jim záleží na soukromí jejich zákazníků. Ovšem dobře se ví, že Apple soukromá data zákazníků na základě EULA využívá pro své výdělky a bezostyšně s nimi obchoduje se třetími stranami (tj. dalšími firmami). Apple je v této činnosti průkopník a nejlepší. Google nebo Microsoft jsou jen trapní kopírovači, kteří bezostyšné vykrádání našeho soukromí dodělávají se zpožděním po vzoru Apple. Čili je to jen mediální humbuk pro ty, kdo chtějí věřit mediální bublině, že Apple dbá na soukromí, bezpečnost a vlastně prodává lidem ten nejlepší hardware i software za hubičku.