Tak měl's pravdu - opravuji podle informací doplněných hodnověrným zdrojem:
Velka zed dorazila na katedru analyzy, nikoliv algebry, anobrz Breta Novak, tehdejsi jeji sef, byl spoluzak cinskeho ministra skolstvi. A jsem si tim hodne jist, protoze ji mel pod palcem Zdenek Vlasek a ja byl tehdy jeho pomved. A tu cinstinu dokonce umela tisknout na tiskarne :) A bylo to yxtecko, nikoliv i386, ty jeste nebyly vynalezeny.
Tady je vidět, jak i patnáct let vývoje člověku zdeformuje vzpomínky. Nejspíš jsem si nedokázal připustit, že tím supervýkonným počítačem, kvůli kterému tehdy byli ve škole i novináři a snad i televize, mohlo být PC-XT... :)))
A svým způsobem to XT byl tehdy větší technologický skok, než když se pak opravdu objevily 386.
Jak to bylo s licencemi, to nevím aní v případě Tesla/Intel ani (NDR)/Zilog. Proto jsem také ke slovu licenční v minulém příspěvku přidal ten otazník v závorce. V tom příspěvku jsem jen upozornil, že v počítačovém průmyslu RVHP bylo těch kopií podstatně více, netýkalo se to jen Z80. Třeba PMD-85 byl AFAIK do značné míry obšlehnutý počítač HP-85 od Hewlett-Packard - i když se tím, na rozdíl od Didaktika, nikdo moc nechlubil.
Zilog Z80 was superior to it's predecessor Intel I8080. True CISC processor with full 16 bit addresing, lot of usefull mirrored registers and funny instructions like LDIR, or IM2 or so called secret instructions. Not weird addresing modes and limitations, no comic fans, no stupid MHz upgrades.
A vzhledem k tomu, ze I8080 byla na svete v roce 1974 (zdroj napr. zde) a Zilog Z80 zrejme v 1976 (dle zdroje zde), ackoli ja bych rekl, ze spise jako realne lze povazovat 1977 - protoze tehdy byla publikovana technicka dokumentace (dle toto zdroje).
Pisu to proto, ze bych si nedovolil nazvat Zilog Z80 rozsirenim I8080 jen proto, ze to pouzivalo stejny op-cody pro shodne strojove instrukce... Ono se neni cemu divit, kdyz zakladatel Zilogu utekl od Intelu a Zilog zalozil v 1974 roce prave po sve praci na I8080... A presne timto smerem smerovala moje vytka. Jako ne nepodstatny detail bych si dovolil pripomenout naprosto jinou syntaxi JSI (Jazyk Symbolickych Instrukci), ale vzhledem k tomu, ze uz je to prvni abstraktni vrstva nad fyzickym CPU, tak to jako hlavni argument nepokladam na stul.