Knihu nevlastním, takže to nemohu posoudit. Ale jestli je v označení Excel 2005 to 2005 číslo roku a knihu koupil před deseti lety, tak tam muže být maximálně předpověď nějaké věštkyně, jak ten formát bude vypadat :-)
to je tak kdyz nekdo pise o necem cemu nerozumi, aneb kdyz webovy koder zabrousi i do oblasti mimo uzavirani tagu
MS nestoji s uzavrenosti.. jejich technicka koncepce je zalozena na standardizovanych service based architecture
mnozstvi API zalozenych na WS, XML apod. je uctyhodne a na rozdil od google to neni beta javascript hackovani
jen par amateru pak nutne vyzaduje otevrenost(a vetsina se pod tlakem prizna, ze kod pred kompilaci nestuduji) a multiplatformnost - ktera mimo klienta - a to je dnes HTML, Flash/silverlight etc. - tedy tenky nikoli tlusty klient - nedava vubec smysl.
Nevim. Ja jsem s importem ani exportem problemy nemel. Pokud to chodilo spatne, tak to asi blbe naprogramovali. Ja znam zase spoustu programu, ktery blbe nacitaji nebo ukladaji i "otevreny" formaty. Obecne je tezsi export - kdyz delas import, tak si ze souboru nactes to, co te zajima a co podporujes a co nepodporujes, ignorujes. Jenze pri exportu musis sestavit kompletne soubor, kterej vyhovuje specifikaci a to nekdy muze bejt tezky, zvlast kdyz podporujes jen cast moznosti programu, do kteryho exportujes. Je treba mit na pameti, ze to je binarni format. A pokud treba nejakej office mel spredsheet navrzenej tak, ze dobre podporoval import/export z Excelu 95, tak s prichodem Excelu 97, kterej ma radikalne odlisny jadro i format, se moh dostat do velikejch problemu - najednou byly stringy dvobajtovy a ulozeny v SST tabulce, misto 16 tisic radek jich bylo 64 tisic, coz vyzadovalo vnitrne pracovat s jinou reprezentaci odkazu, uplne jinak se ukladaly vzdaleny odkazy, vlozeny objekty atd. atd. Takze pokud neprepsali jadro, coz neni prace na mesic, tak plnohodnotnej import byl nemoznej a export obtiznej.
To jsou ovsem jen famy. Znovu opakuju, ze formaty Wordu a Excelu byly normalne k dispozici napr. v MSDN bez jakycholiv smluv a vyslo to dokonce i knizne. Tuhle knihu http://www.amazon.com/Microsoft-Excel-Developers-Kit-Professional/dp/1556156324 jsem osobne zakoupil asi pred deseti lety na Vaclavskem namesti u Kanzelsbergera. Je v ni popis formatu MS Excelu 2005 vcetne zpusobu ulozeni formatu, vzorcu, grafu atd. Ale popis file formatu Excelu byl volne k dispzici uz i drive, dokonce jeste v drevnich dobach, kdy to nebyl compound document, ale flat file.
OK, a proc teda vesmes vsechny ofisy vcelku bezproblemove sdilely formaty, jen ten doc se nikdy neukladal spravne?
Precetl se, ale NEULOZIL? Co je tezkeho na tom, ulozit hodnotu podle sebeslozitejsi specifikace? Chapu to v pripade cteni, ale dlouha leta se v oo.o dokumenty *.doc zobrazovaly vcelku v pohode, problemy nastavaly az pri editaci a ukladani.
Jine formaty tohle nedelaly, prevod bud sel nebo nesel.
Dokumentace k formátům MS Office byla volně zveřejněna 15.2.2008.
Předtím byla jen na vyžádání a po podepsaní speciální licenční smlouvy. V počátcích údajně v MSDN byla pak zase ne. Občas byla poskytovaná na žádost vybraným osobám apod. Tomu se neříká zveřejnění specifikace.
To ti rad vysvetlim ja. To, ze jses trotl, jsem psal proto, ze jses jizlivej a pritom placas hlouposti.
Ma to dva duvody:
1. napsat neco, co umi totez, co MS Office, je obtizny bez ohledu na import a export
2. psani importu a exportu je slozity obecne
Kazdej program ma jinou mnozinu "features" a ma data za behu ulozeny a propojeny jinak a pokud nekoncipujes svuj SW od zacatku jako plagiat nejakyho jinyho, pak napsat plne funkcni import/export do jinyho formatu muze bejt extremne slozity nebo dokonce nemozny a to prave i v pripade, ze ten cizi format znas naprosto dokonale. Jako jednoduchej priklad muzu uvest treba vzory numerickejch formatu v Excelu (# ##0,00\ _K_č;[Red]-# ##0,00\ _K_č). Ty se daji koncipovat mnoha zpusoby a prevod z jednoho do druhyho muze bejt dost obtiznej (pripadne pokud neprizpusobis moznosti svyho programu Excelu, tak i nemoznej). A podobny (ale samozrejme mnohem slozitejsi) je to u ulozeni dat a tabulky, vzorcu, vsech formatu, grafu, a dalsich vecech nemluve.
Vysvetli mi to. Proc nikdo za celou tu dobu nenapsal ofis, ktery by umel v plnem rozsahu vyuzit format DOC. Tak jednoducha otazka, urcite zmaknes jeste jednodussi odpoved.
Vysvetleni, ze je to tim, ze "ja jsem trotl", uz tu bylo, zkus vymyslet lepsi, jiste o tom mas aspon paru.
No, asi ťažko prídem na políciu a poviem "Podávam sťažnosť na pasákov", keď nikoho z nich nepoznám. Nehovoriac o tom, že porovnávať pasáka s normálnym obchodníkom mi nepríde úplne ekvivalentné.
ps: Štát je tiež monopol, ten najhorší aký môže byť.
Sorry, jeste tu je treti moznost, ze jsi trotl ty. Ja osobne jsem psal rozsahly soft podorujici velice bohaty import a export z/do xls uz nejmin pred 10 lety, prave podle dokumentace Microsoftu, ktera uz tehdy byla v MSDN.
Ja som si vždy myslel, že za to, aké rozhodnutia padnú v školstve, politike, celkovo v štátnom sektore majú zodpovednosť naši volení zástupcovia a sú za to nami platení.
Notebook bez OS a protizákonný? Čo ti teda bráni podať sťažnosť?
Á, takže pánko je posadnutý validitou :-D ROFL Neboj, Google má dobré dôvody aby výstup posielal optimalizovaný na traffic (1 paket), validita - nevalidita. Komu to skutočne bráni v použiteľnosti?
Obchodná politika MS je postavená na princípe budovania závislosti na uzatvorených riešeniach a obmedzeniach vyplývajúcich licencií, patentov a zákazov, ktorých účel je znemožniť spolupráceschopnosť a kompatibilitu s okolitým svetom.
Vždy to tak bolo, pozri do histórie. Zober si už len vznik OS Windows a obrovský podraz vo vývoji voči IBM v (ne)podpore OS/2, ukradnutý CP/M, vývoj na nelegálne využívanom strojovom čase, zneužitie vzniku PC ako modulárneho systému a priživnícke praktiky ako sa na tomto otvorenom štandarde nabaliť cez uzatvorené licencovanie SW pre x86...
Čo môže z takejto histótie vzniknúť? Nič dobré... veď MS ma aj dnes prostredníctvom predajcov núti kúpiť ich OS aj keď ho nechcem. Je to agresívne a protizákonné. Kúpiť dnes železo (notebook) bez predinštalovanej licencie začína byť fakt problém. MS je kartel, ktorý cez politiku zneužívajúc a školstvo a štátny sektor, zabezpečuje svoje trvalé zistky na ktoré sa skladáme všetci aj keď nechceme.
Nevim, skoly nemam, ale jsou dve moznosti:
a) Vsichni konkurencni vyrobci alternativnich offisu jsou uplni trotli, ze si nedokazou precist tri PDFka a napsat alternativni, plne kompatibilni offis.
b) V tech PDFkach je kulovy.
Zeptam se zejtra nejakeho tretaka, co si o tom mysli, ktera ze moznost je asi pravdepodobnejsi. Zeptej se taky a pak mi to sem prijd napsat :-)
Mrseni standardu neni to, ze nekdo udela nevalidni stranku.
Zadna doc specifikace neni zverejnena ani uvolnena k svobodnemu uziti.
O tom jsem vubec nemluvil.
MS kazdeho nuti pouzivat uzavrene datove formaty, dokonce i tebe, kdyz ti statni urad posle mejl s doc prilohou. To je sice vic chyba statu, nez Microsoftu, ale google nedela ani to.
Google že nemrší štandard? Už si skúšal zvalidovať google.com? ;-)
Však výsledky svojich produktov ti MS tiež nechá, ale ako sa k nim dopracuješ (napr. dokument MS Word), si tiež nechá pre seba (aj keď teraz už to neplatí, keďže zverejnil dokumentáciu). Domové prehliadky tiež nerobí MS, ale polícia. A nerobí ich na počkanie, ale iba keď niekto porušuje zákon.
Google rovnako ako MS skupuje firmy a využíva ich know-how. Alebo taký google chrome - chceš povedať, že na ňom je všetko originálne a nič "nevykradnuté" z ostatných prehliadačov? ;-)
S tým pasákom si úplne mimo, MS nikoho do ničoho nenúti.
Ale kľudne si ilúzie o "hodném strejdovi googlovi" nechaj.
Jenze googlatko neprodava nic uzavreneho, prodava pouze vystupy, respektive dava je dokonce zadarmo. Samozrejme to, jaxe k tem vystupum dopracovava, je jeho tajemstvi, na ktere ma pravo kazdy vyrobce cehokoliv. Obchodni model Googlatka nema zapotrebi zadnou BSA, zadne domovni prohlidky a zadne mrseni standardu, vykradani ciziho softu a jeho vazanou distribuci. V tom je rozdil mezi "hodnou" firmou a "zlou" firmou, ktery je zcela zjevny vsem, krome par radoby objektivnim pisalkum :-)
Je to stejny rozdil jako mezi pekarem a pasakem. Oba prece jenom vytvareji zisk. Presto normalni clovek ten rozdil postrehne. I kdyby pasak prispival na detsky domov pro deti svych "zamestnankyn".
Google podporuje OSS hlavne preto, že mu nič iné neostáva. Je to iba z núdze cnosť. Nehovoriac o tom, že jeho hlavná činnosť - vyhľadávanie, nie je OSS ani náhodou. Je iba hŕstka ľudí, ktorí vedia, ako vyhľadávanie, indexácia, page ranking atď funguje. A to z jednoduchého dôvodu - zarába na tom a keby to zverejnil, zarábali by na tom aj iní a miešali sa mu do biznisu.
Michal Cerny zrejme nepochopil, ze zatimco Microsoft NEMUZE podporovat OSS, protoze by to bylo striktne proti jeho zajmum, Google je podporovat MUZE, protoze to z principu proti jeho zajmum NENI.
Takze o "souboj dobra a zla" ve skutecnosti opravdu jde, i kdyz se to projevuje jen jako generovani zisku. Microsoft stoji a pada s uzavrenosti, postavil na tom model podnikani. U Googlete to tak neni, ten neni zavisly na uzavrenosti, uzivi se, i kdyby proprietarni SW zcela zanikl.
A kolika procenty vyjadrujete lasku a altruizmus? 50% zisku, 100% zisku (tolik nemaji ani neziskovky)? Co je vic lasky? 20% z nekolika miliard nebo 100% z nekolika tisic?
Cela vase uvaha je totalne postavena na hlavu. Cilem firmy je zisk, ale to nema vubec zadny vliv na uroven spolecenske prospesnosti.
Ale já jsem nikde nenapsal, že by Google nepodporoval OSS, ale jen že to nedělá z lásky a altruismu, ale za peníze. A když je to pro něj výhodnější bude podporovat i neOSS. Prostě proto, že Google je firma, nikoli neziskovka.
Google umoznuje svym zamestnancum, ktere plati, aby v ramci pracovni doby pracovali na OSS projektech dle sveho vyberu (20% casu muzou pracovat na cemkoliv dle jejich vyberu). Takze ano, Google podporuje OSS a to dost vyrazne.
Tedy srovnávat podporu open source projektů s bio výrobky, to jsem nežral už dlouho, že bysme podporou open source dělali i něco pro své zdraví, to jsem teda vůbec nevěděl. :-) A tvrdit, že to defakto nikdo nebere vážně, zkuste si na internetu najít nejnovější studii Linux Foundation, která nedávno ocenila Fedoru na 11 miliard dolarů (náklady, které by bylo nutné vynaložit při vývoji konvenčním proprietárním způsobem v USA). Něco mi říká že už jenom kvůli té částce berou velké společnosti opensource hodně vážně, ono je mnohem levnější vzít svobovný software a používat jej ke svým účelům (a občas něčím podpořit vývoj), než vytvářet vlastní uzavřenou alternativu.
...Kdyby to Google myslel s podporou open source vážně...
Nechci slepě obhajovat Google (pomalu z něj jde děs -o Američanech toho ví více než by oni sami chtěli) ALE:
Google podporuje stovky OS projektů o kterých jste pravděpodobně ani neslyšel. Některé finančně některé formou lidských zdrojů.
Pravděpodobně neexistuje žádná jiná společnost, která se nezabývá prodejem podpory pro OS software a přitom takto mohutně podporuje jeho vývoj (včetně projektů které jsou Googlu IMHO k ničemu).
Já tedy nevím, ale kdyby mi to na Lupě pořád nepodsouvali, tak by mě ani nenapadlo si pomyslet, že Google a Microsoft jsou snad nějací rivalové. Už čistě jenom proto, že zatímco těžištěm Google jsou webové služby, těžištěm Microsoftu jsou pořád operační systémy a software. To, že se v některých svých okrajových aktivitách na trhu střetávají mi připadá naprosto bezvýznamné (a řekl bych, že i těmto dvěma firmám to připadá stejně).