Tak ten navrh je uplne mimo. Narizovat stanicim, ze kdyz uz teda vysilaj pozemne, ze musi povinne i na satelit je buzerace tech stanic. Vetsina na to stejne nebude potrebovat nejakej diktat od statu, protoze se svym pokrytim DVB-t 70% stejne na satelit pujdou, aby dokryly zbytek. Pachne mi to zpusobem jakym premysli clovek, kterej ma svy prachy jisty, jakozto organizace placena povinne kazdym vlastnikem televize - nemusi se rvat o reklamni prijmy.
A z druhy strany barikady jsou divaci. Jak uz nekdo zminil, na kazdou televizi je potreba jeden stb+parabola. Je naprosto iluzorni, ze by na tohle nekdo pristoupil. Treba ja bydlim v cinzaku o 4 podlazich po dvou bytech. mame dve televize a v ostatnich bytech je to stejne, nebo maj jeste vic. Tak bysme asi zrusili kominy a na strechu si namontovali jakousi parabolovou skulpturu 16 a vice anten. to je proste z jinyho sveta, nehlede na to, ze by to neslo vsude ani nainstalovat. A to neni jen o prostoru na strese ale tech kabelu!!! V tomhle nema dvb-t konkurenci. Spousta kanalu a stacit na to bude mensi anteni sestava, ktera s patricnym zesilovacem utahne prakticky vsechny televize - naklady i prakticnost jsou nepochybne ve prospech dvb-t
Tak si prevedte vybrane satelitni transpondery do dvb-t a nebudete se muset tahat s kabely kdyz teda nechcete modernizovat rozvody pro spolecne satelitni anteny. Je zajimave ze v nemecku se takhle blbe neremca. Na kazdem baraku silhani na dve druzice nebo kabelovka.
Co je v Nemecku nech nemcum, tady je CR. Pokud se Ti libi v Nemecku, tak se tam odstehuj :-) . Spis nam napis, co mame koupit, nejlepe s odkazem na katalog, pripadne orientacni ceny zarizeni nutne pro konverzi a pridani stanic Czech-linku do STA pro 12-cti bytovy barak. Schvalne jak to bude "vyhodne". Beru to jako variantu tem parabolam. Cenu jedne paraboly odhaduji tak 1000 Kc.
Staci jedna parabola, jeden konvertor. Tolko prijimacov kolko programov a previest to do uhf cez modulator + karty pre kodovane programy, urcite to bude drahsie ako DVB-T. Este nejaky ten zosilovac, zlucovace ....
No v mieste kde nie je dobry ter. prijem a DVB-T v nedohladne ...
pochopil jsem spravne, ze je to pak bez TXT a nedejboze ze prijimace budou tuhnout a bude se muset chodit nahoru je restartovat? Prej zadnej prijimac, ktery neni urceny primo pro konverzi pro STA, neni staveny na trvaly provoz a proto je v pripade obcasnych problemu, ktere lze resit stylem vyp./zap. nereklamovatelny?
Ano seka se to nechutnym zpusobem jednou za ctvrt roku. S kazdym novejsim firmwarem ovsem mene. Firm se stahuje z druzice. Problemy zpusobuje zejmena houpani el. site a prechody z kodovaneho na nekodovane vysilani. Taky s kartama TaT byly posledni dobou potize kdy zapis ne a ne prijit. A to se jednalo o oficial vestaveny dekoder cryptowork$u v humaci cr-fox.
Doporucuju dat tam spinaci hodiny treba na pul pate rano a nechat to minutku ci pet idlit.
Tyhle problemy jsou dan za amaterkou konverzi. Profi reseni je holt cenove nekde jinde.
Funguje to i s TXT, jenom je treba vybrat spravny prijimac. Kdyz jede TXT tak jedou i ty ostatni hovadinky ve VBI streamu jako VPS a WSS. Navic my nepouzivame vestaveny modulator.
3.3 Kazeta QPSK / QAM: QQ1
Kazeta digitálního převodníku QQ 1 umožňuje převod celého transpondéru satelitu do pásma kmitočtů 110 - 862 MHz (kanály S2 - K69) a to včetně sousedících kanálů. Je tak možný převod kompletního transpondéru satelitu na jeden digitální kabelový kanál. Pro příjem těchto programů je nutný digitální kabelový STB.
Nevsiml jsem si ale ze se jedna o DVB-C za coz se omlouvam. Prislo mi to nejake divne ze ta karta je tak levna(na DVB-T by stala asi tak 2x tolik). Nicmene ty STB stoji stejne. Coz mne privadi k jedne veci ktera pali asi dost lidi. Kdyz si clovek koupi DVB-T prijimac tak jaktoze neumi automaticky i C? Proc musi byt extra nadstandartni stb na T/C nebo extra stb na C? Copak mame kabelove televizni prijimace? Uz desnou radku let jsou k dostani i nejlevnejsi televize s hypebandem(blahe pameti i moje colorka). Tak japato ze bezny pozemni stb neumi DVB-C? Ze by dalsi projev digitalniho televizniho kretenismu?
hmm, 16 pripojnych mist v baraku. Vana a karta a ovladac (nevim jestli ma vana zdroj) - cena cena tak 37 kKc. Zesilovac, utlumovy clanek, zdroj pro dnesni STA, kde nam uz DVB-T jede staly 1000 Kc s rezervou. No super vyhodna koupe satelitniho prijmu, jen co je pravda.
Fakt mas pocit, ze na to lidi skoci? museli by byt minimalne takovi fandove jako kdekdo tady.
Nasi najemnici se proste usnesli, ze ani zateplovat se nebude, protoze by to stalo penize. Ze potom usetri za topeni je jim fuk.
No to nas panelak je takovy rebelsky no. Lidi tu maj tezkej zivot a nenechaj si srat na hlavu. Vi ze se na ne praha vy.... a tak to musi zaplatit sami. Jednaj primocare. Taky vedi ze tim svuj byt znacne zhodnoti. Treba nas byt by se ted v pohode prodal za 2 az 2,5mil. Ted dokonce uvazujeme o odpojeni od centralniho vytapeni a vytapeni plynem protoze to vychazi levneji. Prachy z fondu jsou.
Tak to Ti ty lidi zavidim, nechces na rok zapujcit? Je to offtopic, ale s tim plynem bych si dal pozor. Bud rostlinne pelety, nebo tepelne cerpadlo. Podle toho, kolik se chcete starat.
Ten puvodni nazor je ale snuska kravovin. Proboha precti si neco o "silhajicich" parabolach, Quad LNB, multiprepinacich apod. Antenove to vychazi lepe pro satelit (jedna parabola vs. nekolik Yagin), kabelove to pri nove instalaci (hvezda, ne sbernice) vyjde uplne stejne. Rozdil je ten, ze pres DVB-T chytnes odhadem tak 50 kanalu (CZ, DE, AT), pres satelit nekolik stovek a dalsi stovky radii.
vubec neres stovky poradu. Mame v baraku jasny pozadavek od duchodcu(nikdo jiny na televizi netlemi) - 1,2,N a P. Pokud budou v budoucnu za naklady na udrzbu (celkove 1000Kc/rok) dalsi programy, tak se nikdo branit nebude. Kdo by cumel na DE a AT programy, kdyz se dnes nikdo nemecky neuci? A proc by cumeli vubec na zahranicni programy, kdyz se muzou divat na ceske. Do budoucna jich ma byt kolem 20. Coz i tomu nejvetsimu maniakovi musi stacit k uplnemu zblbnuti.
Nezlob se, ale musim vyslovit nazor, ze v pripade srovnani nakladu vedome lzes. Rozdil je totiz v multiprepinaci, ktery stoji radove 10 000 Kc(16 koncovych zasuvek) oproti tak 1000 korunam na rozbocovace. A pokud prijimas tim silhanim z vice druzic, tak musis koupit LNB, ktere je srovnatelne s cenou anteny pro pozemni prijem. Nehlede na to, ze je vysoka pravdepodobnost, ze na prijem DVB-T budou v 90 procentech pripadu stacit tak 3 sita (a 450 Kc), ktere seberou signal z celeho kruhu.
Na prijimani jednoho paketu ze satelitu (nase hypoteticke volne ceske programy) nepotrebujes multiprepinac. Staci ti normalni rozbocovace. Problem bude ve svodu - jestli mate stary koaxial, tak tim tu satelitni mezifrekvenci (1-2GHz) neprotlacis.
Kdyz se budes porad snazit porovnavat prijem 4 programu pozemne a pres satelit, tak z toho satelit nikdy nemuze vyjit levneji. Naklady se srovnaji az v okamziku, kdy chces prijimat veci, ktere jsou technicky a technologicky dnes dostupne. Jinak ta uplne nejlepsi variantu za NULA korun je ta, kdy se bude porad vysilat analogove.
> Kdo by cumel na DE a AT programy, kdyz se dnes nikdo nemecky neuci?
To je pro me nejaka novinka ... Doted jsem zil v domneni, ze ve stredni Evrope je nemcina jazyk cisla JEDNA a ze i ve skolach si zaci musi zvolit 2 jazyky a vetsina z nich si voli kombinaci AJ/NJ.
jenze u nas neni treba Noha v CL. Takze tezko rici, kolik pak ta investice bude.
Nikdo zatim nerekl, ani jsem necetl zadny clanek co znamena, ze "jine veci jsou dnes technicky a technologicky dostupne"? Co tak zavratneho se vysila na druzici, co DVB-T neumi?
Sorry, jsu z pocitacove branze a krome nekolika bab v okoli, nikdo o nemcine ani necekne. Takze pardon, ale nesetkal jsem se s ni. A nastesti jsem ji nikdy nepotreboval. Doufam, ze u toho zustane :-)
> Nikdo zatim nerekl, ani jsem necetl zadny clanek co znamena, ze "jine veci jsou dnes technicky a technologicky dostupne"?
No to znamena, ze pres DVB-T muzes prijimat odhadem pasmo tak 0.6GHz (200-800MHz), kdezto pres satelit odhadem tak 50GHz :-) (25 satelitu po 2GHz). Vetsi sirka pasma = vice programu.
Co se tyka Nohy, tak chapu tvuj problem s duchodcema. Ja osobne bych tu stanici proste ignoroval. Jak pisu, na satelitu jsou stanic stovky, takze konkurence je velka :-)
Take jsem z pocitacove branze, ale rad si prectu, co se v te zemi za hranici deje. Necekam, ze kazde noviny a webovou stranku kvuli me prelozi do anglictiny.
Tady je fakt problem, ze o moznosti lidi nestojej. Proste kazdy clovek ma sve moznosti a ty jsou dnes mensi, nez moznosti techniky. A rozumni hospodari neinvestuji ZBYTECNE penize do veci, ktere nepotrebuji a maji mizivou zivotnost(moralni, ne fyzickou) jen pro pocit "ja na to mam".
Jenomze da se predpokladat ze do budoucna bude tech transponderu kvuli tomu kvantu ceskych tv vic. Ted uz mame situaci kdy paket Radiokomunikaci(horizontal) a paket Czechlink(vertikal) bezi na odlisnych polarizacich v Hi pasmu. A da se predpokladat ze nejake ceske tv budou na zvlastnim transponderu. Resenim by bylo kdyby vzajemnou dohodou rekneme jeden transponder bezel na stejne konfiguraci lnb jako ten prechozi. Cili oba na stejne polarizaci i pasmu. Cili treba vsechny transpondery na vertikalu v Hi pasmu. A nejaky spolecny narodni transponder. Rozhodne bych to nedelal povinne. Imho kazda slusna tv na satelit jde tak jako tak.
Jazyk cislo jedna je nemcina maximalne v sudetech. Lidi kteri vidi dal nez za strycka Helmuta se radeji nauci poradne tu anglinu a pak pokracujou dal. Asimiluju ty vedomosti ktery muzu vyuzit nejvice. A jednou z nich je anglictina. Spor anglictina versus nemcina mi skoro primomina S verzus T:). Krom toho nemcinu nenavidim protoze jsem ji mel 4 roky na skole a stejne neumim nic. Anglicky se slusne domluvim a ctu si manualy v originale stejne lehce jako v cestine.