Anketni otazka: Souhlasíte s názorem, že stoprocentní pokrytí Česka signálem DVB-T je nesmysl?
odpoved: Ano, v odlehlých oblastech by lidé měli přijímat (...) IPTV.
Ja teda nevim, ale v odlehlych oblastech je vetsinou problem mit vubec nejake pripojeni, natoz linku schopnou prenaset TV.
Máš recht,veřejnoprávní TV musí distribuovat přístupové karty na své DVB-S vysílání za režijní cenu, pokud tak nečiní nebo podmiňuje to "službami cizích firem" porušuje zákon. Dej to na ÚOHS a uvidíš, já jsem to udělal a zjistil jsem,že v Česku zatím některé zákony neplatí, za to platí hmotnost a buldozerismus, fuj..
No ve Finsku ani náhodou! Ty asi nevíš,proč si naši předci vybrali tuto zem? Odevšad je prakticky kryta horami a ony ty vlny ve VHF/UHF pásmu jen velmi nerady kopce přelézají, víš?
Jak muzete srovnavat televizor s mobilem !!
Mobil snadno vymenim po 2 letech. Je maly, neprekazi... Co budete delat s temi vyrazenymi televizory ? Myslite, ze je pohodlne casto domu stehovat tak rozmerne zarizeni ??
Jak je videt - konzumni styl mysleni uz nekterym lidem zcela zastrel mozek :-(
Čili by se o archiv měl postarat stát.
Neříkám, že by se o něj měl postarat stát. Jenom říkám, že tu existuje jeden velký rozdíl mezi digitalizací pro účely televizního vysílání a digitalizací, která je jednou z povinností vyplývající ze Zákona o archivnictví a spisové službě a že o tom mají minimálně jednat státní orgány, umělecké svazy, že to prostě není záležitost samotné ČT, která by měla zdigitalizovat archiv a zpřístupnit ho veřejnosti.
TAKO TOHLE JE VEŘEJNÉ VYHLÁŠENÍ PORUŠOVÁNÍ ZÁKONA ... TOHLE BY MOHLO ZAJÍMAT PARLAMENT
nemohu souhlasit. Naše země má 10 mil obyvatel, sousední Německo má 50 milionů. Nelze mít "tv bez reklam", s nejnižším poplatkem v Evropě na jednom z nejmenších byť slušně rozvinutém trhu, vybavené posledními tehcnologiemi "ze dne na den".
Takhle to prostě nikde (v Evropě i ve světě) neprobíhá, nástup nových technologií je vždy balancován tak, aby byl co nejvíc přínosný při zachování "únosné finanční rentability".
Takže ze dne na den je zde nástup DVB-T (plošně) nemyslitelný (-nemožný), kvalita DVB-T bude podle mě dostačující (i při časem nižším dat. toku) díky lepším kompresním algoritmům a efektivnějším nakládáním s dat. tokem v rámci celého multiplexu.
P.S. O penězích druhých nerozhoduji, právo na (svůj) názor si ale ponechám :-) .
Cekat na vyrobu programu vazne hudby v HDTV a pak na to nikdo nebude koukat, to neni nejlepsi napad. Mozna by bylo lepsi vysilat sportovni prenosy v HDTV primo, aspon nektere. Povazuji to za podobny prechod, jako z cernobileho vysilani na barvu, nektere porady sli v barve a nektere ne.
Ja bych taky klidne radeji hupnul do DVB-S. Jenze podle me za to jak platim koncesionarske poplatky by mi mela dat CT kartu zadarmo nebo za nejaky symbolicky poplatek. 2000,- (nebo tak nejak) je docela fakt dost kdyz se k tomu jeste pricte jednotka, parabola, dvb-s receiver. To naklady na dvb-t receiver bez karty jsou jasne nizsi.
Nemluve o tom ze pokud by byl vyvoj v digitalni televizi opravdu hodne zbrkly, patrne by se jako primate prosadila hardwarove vykone viceucelove domaci pocitace (nekdo tomu rika multimedialni centrum), ve kterych budete k adaptaci na novy vysilaci format muset jen aktualizovat dekodovaci software (nemluve o tom ze to by se mohlo klidne dit zcela automaticky bez zasahu divaka - kodek by se jednou za minutu napriklad odvisilal soubezne s obrazem). Kazdy kanal by si tak mohl vysilat v cem uzna za vhodne, s tim ze cim mene efektivni format zvoli tim hur pro jeho penezenku. Mezi kodeky a vysilacimi formaty by nakonec mohla vzniknout pro spotrebitele velmi prijemne zdrave konkurencni prostredi.
Nemusite menit televizi vubec. Myslim ze timhle jen v clanku zbytecne strasili. Televize bude patrne v "digitalni ere" jen hloupym zobrazovacim zarizenim pro vse, pocinaje DVD/bluray/FVD prehravaci pres herni konzole a pocitace konce u satelitnich a digitalnich vysilani v libovolnem formatu. Pokud se nekdy zmeni vysilaci format z MPEG-2 na MPEG-4 budete si muset vymenit pouze malou skrinku (ktera by mohla byt vyrobne i o dost mensi nez dnesni tenke DVD prehravace) za nejaky 2 kKč a svou plazmu za 150 kKč si můžete užívat i nadále.
Proste nove televize nejsou vubec potreba pokud nutne nemusite mit to nejvyssi mozne dostupne rozliseni simulaci realisticke hloubky v obraze (3D) a pomer stran jak v kinosale. Jedine co menite je externi digitalni tunner, ktery je cenove nekde uplne jinde.
Digitální vysílání je provozně samozřejmě levnější. Co je drahé, je přechod z analogu na digitál. Přestavba jedné sítě a její dobudování, aby měla požadované pokrytí, bude vyžadovat odhadem 1,5 miliardy Kč. Bude třeba postavit řadu nových dokrývačů. Půjde o obdobný proces, jaký proběhl při přechodu z NMT na GSM v mobilní telefonii. Výhodou je, že na jednom kanálu se bude místo jednoho programu vysílat zhruba 5 + rozhlasy.
Ano,typický místní argumen(nebrat osobně),pro skupinu lidí,kteří se dostali do pozic kde mohou rozhodovat o hromadě peněz,kterou nashromáždili jiní.Mnohokrát bylo prokázáno,že si"platíme mercedesy,ale jezdit nás nutí ve škodovkách a někdy ani nejedem vůbec":-).
Co to tady zvani o problemech s pokrytim, kdyby se do soucasnych analogovych vysilacu, soucasnym vysilacim vykonem analogovych vysilacu pustil digitalni signal, tak je pokryti pro kazdeho az ve Finsku. Samozrejme, ze by se museli sjednotit kmitocty, upravit anteny a bylo by zapotrebi jeste par dalsich uprav. Zvani tady o tom, jak je digitalni vysilani drahe, pritom vysilaji vykonem radove procent soucasnych analogu... Akorat delaji z lidi blbce.... Tak a ted me prosim vyvratte tento muj nazor. Budu jen rad a necham se poucit.
přechod na HD nebo na MPEG4 není nezajímavé téma, ale mne by spíše zajímalo, od kdy bude standardem a) natáčení a b) vysílání ve formátu 16:9.
Na tohle je digitální vysílání jako stvořené, každý přijímač má možnost přepnout režim, takže už není nutné myslet na majitele 4:3 TV přijímačů. A za pár let, až bude mít každý doma 16:9 přijímač, tak budou pořady 4:3 už trochu v nevýhodě ... a mně se do nákupu 16:9 TV nechce, pokud na ní budu na široko koukat jen na DVD ... takže kdy budou TV noviny, publicistické pořady, sport ... vše v 16:9 standardně ?
Ano, to je jistě pravda, ale v článku tím bylo zdůvodněno toto šíření signálu:
"...Na druhou stranu, ono se může klidně stát, že na dálkový příjem digitální signál chytnete v nějakých výše položených místech i 200 nebo 300 kilometrů daleko...",
a to není nevyzpytatelností (uf, to je slovo :-D).
99% lidí je(a bude)úplně jedno ,jakým způsobem(tehnickým) jim TV funguje,ale co jim nebude jedno je,proč jim během filmu apd.několikrát vypadne obraz a ozve se lupanec,že to vzbudí děti.Z rohhovoru je patrné,že nejdůležitější je "nějak to uděláme,a hlavně,co nejlevněji".Výsledek(produkt)toho všeho"snažení",jeho kvalita, už je asi nedůležitá.A to si to všechno zaplatíme sami:-)
Ale namodelovat tyto fyzikalni zakony ve skutecnem prostredi na takove plose i se zapocitanim vlivu mraku, znecisteni ovzdusi, rozptylovych podminek apod., abychom dosahli 100% presnosti, je nerealne.
Pěkně vedený rozhovor s přesně vedenýma otázkama - a dokonce pěknýma odpovědma. jsem z toho mírně paf. :D Přesně takto si představuju, že mne budou média informovat.
Děkuji pane Potůček, jen tak dál.
p.s. mým favoritem je bezomáčková otázka: "Tak od kdy a za kolik HDTV?" :D