Vlákno názorů k článku Pavel Tůma: firmy se zatím ENUM nenaučily využívat od Kotas - Proč by firmy měly využívat ENUM? Jaké jsou...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 1. 2008 15:53

    Kotas (neregistrovaný)
    Proč by firmy měly využívat ENUM? Jaké jsou celkové náklady, jaká je návratnost? Jistě, vypadá to pěkně. Jistě, zdá se to laciné, pokud jde o cenu za minutu hovoru. Stále tu ovšem zůstává dost ALE. Před jakýmykoliv úvahami o výhodnosti je potřebné vědět, jak dlouho bude služba fungovat. V tomto případě ale nerozhoduje to, jak dlouho bude technicky proveditelná, ale jak dlouho bude trvat, než vznikne jiná metoda spojení a začne být významnou skupinou relevantních partnerů používána. Mnohý totiž dokáže vyjmenovat několik podobných služeb, které se zdály svého času velmi perspektivní. Mnohým už nic neřeknou ani pojmenování těch služeb, neřkuli aby si vzpomněli jak je zprovoznit.
  • 22. 1. 2008 18:10

    Pavel Tuma (neregistrovaný)
    Celkove naklady vzdy na zalezi na konkretnim pripadu a mohou se pohybovat od nekolika stovek korun u firem, ktere maji VoIP infrastrukturu, az po desetisice korun v pripade, kdy je nutno VoIP technologie porizovat.

    ENUM pouziva system domenovych jmen (DNS). Zaznam v ENUM tedy znamena registraci takove internetove domeny. A v tomto smeru se ENUM domeny nelisi od jinych domen jako .cz, .com nebo jinych. Sluzba bude fungovat, tak dlouho dokud bude trvat registrace domeny.

    Ale pravdu mate v tom, ze pokud se najde nejaka jina metoda pro identifikaci telefonnich ucastniku nez telefonni cisla, ztrati ENUM smysl. Na to to ovsem minimalne v nasledujicich letech nevypada - na telefonnich pristrojich mame porad ciselnik a zatim ani na obzoru neni zadny jiny zpusob jak na to.
  • 22. 1. 2008 19:45

    a (neregistrovaný)
    nechtěl jste říci miliony?:-) pro ty kdo nemají voip?

    v seriozním nasazení potřebujete garantované linky (nejlépe zálohu), zařízení za několik set 1000 až milionu), nedejbože když máte x-poboček
  • 22. 1. 2008 23:53

    tomfi (neregistrovaný)
    očividně pan Tůma počítá ve švýcarských korunách... nebo je úplně mimo realitu. Zavést samotný voip ve firmě... s takovými parametry aby byl schopen nahradit standardní telefonii určitě není otázkou desítek tisíc korun českých.... to možná samotná instalace zařízení se do takové sumy vejde.

    Problém tedy není samotný enum ale samozřejmě i to zajistit stejnou kvalitu hovoru při využití ENUMu. Nevím jestli se to dá ovlivnit, ale představa, že firemní hovory půjdou trasami které se "automatiky" vyberou mě děsí... to by si takový administrátor v mnoha firmách taky mohl pomalu začít balit kufry :D.
  • 23. 1. 2008 3:46

    ViR (neregistrovaný)
    ENUM sám o sobě samozřejmě není absolutně schopen zajišťovat nějakou (jakoukoli) kvalitu VoIP spojení. Řeší pouze namapování veřejných (E.164) telefonních čísel na internetové adresy. Čili jde o pouhou "převodní tabulku identit", k jejíž distribuci a údržbě se využívá systému DNS, se všemi klady (jednoduchost) i zápory (až desítky sekund odezvy systému po odeslání dotazu) z toho plynoucími. Zajištění "stejné kvality hovoru", jako je například u "veřejné telefonní služby" je z principu funkce ENUM negarantovatelné, a těžko to řešit nějakým QoS systémem, protože sice můžete mít informace o svém vlastním připojení a vlastnostech např. páteřní sítě, ale obecně vzato neznáte, a ani nemůžete znát, aktuální parametry připojení VOLANÉHO uživatele ENUM, jde-li o první sestavované spojení s ním. Můžete pouze tiše spoléhat na to, že je volaný uživatel gramotný a má vše odladěno. (To pochopitelně neplatí o správně nasazeném Infrastructure ENUM, kde mají operátoři udělané mnohonásobné testy vzájemných spojů. )
  • 23. 1. 2008 11:51

    Pavel Tuma (neregistrovaný)
    Jestlize ma firma dobrou telefonni infrastrukturu neni pro zavedeni nutne vse vymenit. Staci ke stavajicimu reseni pridat nejakou VoIP branu, ktera se postara o routing hovoru po IP. A v takovem pripade se v radu desitek tisic korun urcite pohybujeme.

    Samozrejme ze v pripade, kdy firma vymeni vse (ustredny, telefony, ...), to bude mnohem drazsi. Ale pro vyuziti ENUM to neni nezbytne nutne.
  • 23. 1. 2008 13:16

    a (neregistrovaný)
    prosím, ukažte mi nějakou ústřednu za "pár desítek tisíc" (nebo už jedete v eurech?)

    máme cca 40 linek, rozvody a telefony jsou - inetová linka celkem kvalitní, výpadek 1-2x mesíčně max par minut, neboť nesedíme na páteři optice v praze nebo brně....

    (a to neřeším malé pobočky o 3-7 lidech, někde pouze ADSL, navíc co ušestřím na centrále to dám za hovory z poboček na centrálu) - jelikož jsme "větší" máme lepší ceny u o2 atd....
  • 23. 1. 2008 15:25

    Pavel Tuma (neregistrovaný)
    Treba Asterisk. Bud tak, ze si zprovoznite sami open source edici, nebo si muzete koupit software pod komercni licenci (http://www.digium.com/en/products/software/) a nebo si muzete poridit reseni obsahujici hardware+software+podporu (treba http://www.switchvox.com/catalog/smb_bundles.php). Pro mensi firmy ci pobocky mohou stacit treba boxy od Inovaphone (http://www.innovaphone.com/index.php?id=112)

    Nebo:
    http://secure2.pingtel.com/index.php?cPath=22&osCsid=233e8fdbdac1f6576e65a827e3f718fe
    http://techdatapros.com/products.htm

    A je spousta moznosti jak v oblasti software tak kompletnich reseni. Dobry zdroj, kde zacit je treba: http://www.voip-info.org
  • 23. 1. 2008 17:37

    a (neregistrovaný)
    děkuji, zkusil jsem si "naklikat" "switchbox".. možná něco dělám špatně, ale chci-li použít "své staré analog" telefony, tak musím zaplatit x-krat analog lines...

    nebo ne?

    s těmi "ip" telefony jsme zase již cenově někde jinde..
    (např. pro 60 uživatelů ať je rezerva), všude jsou analog telefony ..

    můžete mi prosím hodit "kolik mě to bude stát" ? mě to vychází více než Pár desítek tisíc Kč.. (i když za pár počítám např. 9...)
  • 27. 1. 2008 11:21

    ViR (neregistrovaný)
    "Ale pravdu mate v tom, ze pokud se najde nejaka jina metoda pro identifikaci telefonnich ucastniku nez telefonni cisla, ztrati ENUM smysl. Na to to ovsem minimalne v nasledujicich letech nevypada - na telefonnich pristrojich mame porad ciselnik a zatim ani na obzoru neni zadny jiny zpusob jak na to.

    Alternativa k ENUM je a dokonce se i používá :-). Podstatou je ISN = "ITAD Subscriber Numbers", kde "ITAD" znamená "Internet Telephony Administrative Domain" dle RFC3219 "Telephony Routing over IP". "ITAD" je internetová doména, vyjádřená v čistě číselné podobě. V některých aspektech je metoda velmi podobná ENUM (zejména tím, že má "pod kapotou DNS"). Na rozdíl od ENUM však neřeší jednoznačné a celosvětové přidělení celého mezinárodního telefonního čísla dle normy E.164 až na konečného uživatele (a proto nepotřebuje pro uživatele ekonomicky náročnou strukturu "národních" správců a registrátorů, obdobných správcům ENUM domén), ale pouze jednoznačné a celosvětové přidělení numericky vyjádřené ITAD správci ústředny, t.j. VoIP operátorovi, či provozovateli PBX. Správu "lokálního" číslovacího plánu v rámci ITAD, tedy vytvoření ISN, pak ponechává plně v režii správce ústředny, obdobně, jako je v režii držitelů domén druhého řádu správa domén třetího řádu atd. Je na volbě správce ústředny, zda použije E.164 čísla, národní čísla, či místní očíslování poboček. Podstatné ale je, že držitel ISN je vždy "celosvětově" jednoznačně určen a že jeho "adresu" lze bez problémů volit na tlačítkové klávesnici telefonního přístroje. Ve srovnání s ENUM má samozřejmě metoda jak klady, tak zápory, ale bez potíží řeší problém číselného adresování telefonních hovorů jen s použitím tlačítkové klávesnice běžného tel. přístroje. Více viz http://freenum.org. Další alternativou k "oficiálnímu" ENUM jsou "privátní" ENUM "stromy". Například velmi známý a rozšířený je e164.org či "operátorský" e164.info, případně též ENUM strom"akademické sféry" nrenum.net. Ukázkou experimentálního "operátorského" ENUMu může být také i-enum.info, který obsahuje údaje o blocích čísel operátorů ha-loo, VoIPEXu, Smartcallu či IPVOXu a některých blocích čísel dalších operátorů. (Mimochodem, vytvoření takového soukromého ENUMu pro skupinu zainteresovaných operátorů a pod. je poměrně snadné a levné, a je bez problémů i v možnostech jednotlivců.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).