Předpokládám, že daňový doklad musím vystavit na (a do příjmů si uvést a následně také zdanit) celých 50 resp. 79 Kč. Když z celé této částky zaplatím daň z příjmu, řekněme 12 resp. 20 Kč, to už mi toho opravdu moc nezbyde, třeba u Oskara 3 resp. 7 Kč.
Doufám, že je v tomto postupu někde logická chyba, ale nikde ji tam nevidím. Pokud chce zákazník doklad, jistě ho chce na cenu, kterou zaplatil, a ne na tu, kterou jsem dostal já. Pokud vydám doklad, musím to uvést jako svůj příjem a zdanit.
No, je tu drobná vada v účetní logice. Daňový doklad na 50 Kč (s DPH) pro vás znamená třeba 20 Kč výnos plus DPH a k tomu zbytku máte fakturu od provozovatele systému na jeho provizi, takže součet je pade s dph. Ergo daníte zisk z 20 Kč. Tedy abych byl přesný, daníte účetní zisk z této částky :)
Zapomněl jsem uvést důležitou věc: Vzhledem ke složení ostatních příjmů a výdajů je pro mě výhodné odečítat výdaje procentem. Navíc nejsem plátce DPH. Za této situace je pro mě služba jen stěží použitelná. Vybírat od uživatelů 50 Kč, abych z této částky dostal v nejlepším případě 9 a v nejhorším 3 Kč, se vážně moc nevyplatí.
Vzhledem k tomu, že služba je mířena na "drobné poskytovatele", se obávám, že na jejich nezanedbatelnou část mířena stejně není.
Stejně vám ta operace s DPH podle mne nesedí. částka bez dph se vám přeposílá s DPH, protože pak ho odvedete finančáku nebo u vás skončí jako u neplátce DPH. Takže naopak u vás jako neplátce skončí víc - zase u nákupů techniky a podobných věcí si nemůžete odpočet dph uplatnit.