Já si pamatuji, že když jsem chodil okolo roku 1994 na programování do DDM, tak jsem si odtamtud odnesl pěkný virus Azusa.
Přenášel se po disketách a ten bídák se tam nahrál hned jak se sáhlo na disketu, na disk se schoval v MBR. Na některých počítačích byl nenápadný, ale odnesla si ho mamka i táta do práce a tam to na jednom počítači začalo hlásit podivnou chybu (počítač Olivetti M24 při startu nějak kontroloval integritu MBR, kde byl virus schovaný). Všimli jsme si toho až po měsíci (štěstí, že nebyla zrovna. Pak jsme se teprv poprvé začali zabývat nějakým antivirákem. Odstranění bylo nesmírně těžké a disketa s antivirem musela být chráněná přelepením, protože jinak se tam virus taky dostal a muselo se začít nanovo.
To byly viry a né to co je dneska, kde člověk víceméně s instalací "viru" souhlasí.
Od té doby jen pamatuji na nějaký makrovirus v Office,vím že jsem si ho pak pro zajímavost upravil, aby mi ho stávající antivirus neodhalil.Upravenou verzi jsem už, ale do světa nepouštěl. :-)
to je asi za 5 let jediny vir, ktery byl primo na mym osobnim pocitaci... a i z meho okoli jsem bl prvni, kdo ho chytnul, takze pomoci pratelum uz byla hracka :)
Zajímavé, že v USA mají počítače Apple kolem 10-15% zastoupení, jsou určeny pro BFU a elektronické bankovnictvi tam na nich taky jede. A virů ... na prstech bych je spočítal.
Chyba je v návrhu OS od MS, který kvůli kompatibilitě a zatvrdlé setrvačnosi jeho uživatelů připomína Jumbo-Jet, který má kvůli zmíněné kompatibilitě oj od původního vozu (Pak se divte že na rozjezdovce někdo "zapomene" koně-viry.). Někdy záplatování systémů od MS "lepí" pouze nedokonalost jeho návrhu.
Odolnost před viry je daná lepší filozofii OS založené na principech systému UNIX (MACOS, UNIX, LINUX, BSD ...).
Windows může být taky bezpečný, ale IT člověk se docela nadře a taky za to cvaká(peníze).
Viry nelze vymýtit !!!
Vždyť na nich stojí celý průmysl a živí spostu lidí. Kdyby MS udělal bezpečný systém, tak prohraje v arbitrážích majlant. Nějaký komisař EU by určitě dokázal zdůvodnit, proč MS MUSÍ umožnit živobytí antivirovým a jiným bezpečnostním firmám a expertům.
Teda kdyz si kupujes rukavice, tak se musis pekne prasknout pres kapsu :-D Ja mam v analech aktualne 789 kousku malwaru pro Mac, a nemyslim si, ze tohle cislo je uplne nejaktualnejsi...
1. Než dosáhne u Apple virová "květena" rozsahu ve Windows uživatlé Apple budou v důchodu. :-)
2. Neřeš používej...
3. Chyby jsou všude, ale ne všude ve filozofii návrhu.
Mallware není vir. Když si někdo naistalí něco z nedůvěryhodných zdrojů.... Pod neadmin uživatelem těžko. U win je obrovská skupina uživatelů, která jede pod admin účtem. Pod UNIX-like systémy téměř nikdo. Je to o tom jaké má OS a uživatel "defaultní vychování".
PS: U UNIX-like systémů, na rozdíl od MS systémů, je víc původního "myšlenkového materiálu" než lepidla, proto lépe drží :-) .
Naposled jsem klasický virus viděl někdy kolem roku 1999 na Infimě, kde jsem v jedné z downloadových knihoven našel archiv, nakažený virem one half. Od té doby jsem žádný takový "staromódní" virus pod myší neměl.
Byl one half skutečně poslední klasický počítačový virus?
Pokud bychom se bavili o virech explicitne, tak ma glosa absolutne odlisny charakter a nebavime se o takto masivnim globalnim rozsahu. Viry jsou na rozdil od jinych podstatne vice rozsirenych druhu malwaru podstatne sofistikovanejsi a co je dulezite, jejich hlavnim poslanim neni ziskat nezakonnym zpusobem od nekoho financni prostredky, ale ukazat, jaky je vyvojar viru machr, ze neco takoveho udelal. Proto vetsina viru neni "In the wild".
Autor glosy mel pravdu v tom, ze zacit se musi u uzivatelu. Na co ti je implicitne nastaveny neadmin ucet, kdyz je uzivatel bezohledny a pozadovanou "aplikaci" si tak ci tak nainstaluje pod admin uctem?