Chi, zelezo, ktere tohle zvladne, se koupi v bazaru za 1000 - stranky jsou staticke (vcetne kvizu, vysledek je nezavisly na tom, co zadate !!!), takze by stacil i ten experimentalni HTTP server, co byl v jadre Linuxu, a slo by to tak cele pustit z ramdisku na bezdiskove 486ce s CD-ROM mechanikou, a bylo to prakticky stejne rychle...
No dobre, nemusi se pouzivat ten nejvetsi srot, ale spolehlivy HW na tohle se do 10kKc urcite sezene, nehlede na to, ze bohate staci webhosting, nejlepe na nejakem vlastnim serveru ministerstva, a ministerstvo informatiky by ho mit melo. A v tom pripade se nemusi platit navic za pripojeni, protoze takovehle stranky ho tezko nejak vyrazneji vytizi.
Vcetne prekladu, instalace systemu a otestovani je to prace pro 2 lidi tak na 14 dni. Ostatne na ministerstvu informatiky by nekteri lide mohli rozumet pocitacum dostatecne pro nahozeni statickeho webu, a nekteri by mohli zvladnout prelozit jednoduche odborne anglicke texty :-) Takze to slo dat zamestnancum, ktere ministerstvo tak jako tak plati. Davat tohle firmam je jednak plytvani penezi, jednak to moc nevypovida o jejich kompetenci ohledne informatiky.
Taky mi trochu unika smysl te "podpory" - co se na statickych strankach muze rozbit? Staci cas od casu update softwaru (treba automaticky), a zpracovat/procistit logy (a pocty navstevniku dat do nejake sebechvalne zpravy o tom, jake uzasne projekty ministerstvo podporuje).
Tak na kolik vychazi tahle levnejsi varianta ?
Zaplati mi pani ministryne za usetreny pulmilion aspon vylet na Hawaii :-) ?
koupit si celý web od firmy mi připadne jako optimální řešení. To by ovšem nesmělo stát půl miliónu...
No prave... ale na druhou stranu, kdyby si nekoho kompetentniho pres web vydrzovali (treba i externe nebo na pul uvazku), tak se s nim muzou radit o tehle problematice. A na web by odborniky opravdu mit meli, vzdyt je to prece jedna z hlavnich oblasti jejich pusobnosti. To jako chteji rozhodovat o informatice, a mit sve odborne znalosti omezene na psani textu ve Wordu ci co???
Nemyslite si, ze podle soucasnych pravidel se to nemelo delat vyzvou sesti zajemcum, ale zadanim na elektronickem trzisti?
Ne. Přes elektronické tržiště se musí realizovat poptávky na IT potřeby fyzické povahy, nikoliv služby. To, že weby/služby/konzultace/analýzy/audity některé úřady přes tržiště poptávají, je jen jejich vlastní iniciativa nebo interní předpis daného úřadu.
Ani tyhle duvody nepovazuji za opravnene. Pozadovat minimalni obrat a minimalni pocet zamestnancu u tvurcu takoveho miniwebu? To je jako kdyby se chlebicky pro jednani pani ministryne musely kupovat v lahudkach s minimalne 100 zamestnanci, jediny podnik vyhovujici tomuhle kriteriu byly velkovyrobny lahudek, ktere dodavaji minimalne 1000 kusu, a pri odberu dvaceti by se stejne tech 1000 muselo zaplatit.
Vlastni IT politika a spol. - to by meli mit vlastni webservery a redakcni system, a stacilo by vlozit ty prelozene stranky, ne? To by melo penize spis setrit. A pokud ho nemaji, proc ne webhosting? Copak museji zacit napr. zacit vydavat vlastni noviny, kdyz chteji dat inzerat do novin? Jak muze byt tenhle web provazany na informacni system MI, ze nejde zadat zvlast? Vzdyt neobsahuje zadne informace, ktere se v case meni. A jedine informace ktere ziskava jsou logy webserveru.
Ze vsichni zajemci pozadovali stejnou cenu? Trh je plny firem, ktere to udelaji podstatne levneji. Ze jim to nenabidli? Nebo ze pomoci nesmyslnych kriterii vyloucili vsechny rozumne zajemce? Pak to vyberove rizeni neni objektivni.
Ač se to může zdá divné, naprosto s tebou, Davide, souhlasím - a považuji to za velmi smutné a dokud budu moci, budu se snažit dělat něco pro to, aby to tak nezůstalo. To, že stát byl a je dojná kráva pro všechny možné vyžírky, beru sice na vědomí, ale mávnout nad tím rukou s tím, že s tím stejně nic nenadělám, nehodlám.Samozřejmě, že mi to jako poplatníkovi vadí, ale z hlediska MIČR na tom neshledávám žádné zásadní pochybení.