Hm, je to tak dvousečná zbraň. Prostě to má i nevýhody. Dobře, přešli na data v elektronické podobě, na notebooky. Ale uvažte to, že za 5, 10 nebo 20 let vymění notebooky za lepší, Win XP za lepší (ať už win nebo unix nebo něco podobného) a co ta data? Pokud je každý měsíc tahají z notebooků ven a zálohují, dobře. Když ne, tak to nechci ani domyslet. Notebook někdo ukradne, notebook se rozbije, krachne hard disk.
Nehledě na to, že udělají zálohy ať už na CD nebo na cokoliv jiného, ale pochybuji, že to CD nebo cokoliv jiného za 20 let přečtou. A data nasbíraná za 20 let by se mi převádět na aktuální nosiče dat fakt nechtělo. Kde si dneska přečtu disketu 5.25? Kde si přečtu papír? Před očima, kde jinde? Jak dlouho je čitelný papír? Tipuji, že minimálně 50 let, když se s ním dobře zachází, tak i 100 let. Jak dlouho se musí uchovávat lékařské záznamy? Hodně dlouho. Nejde jen o to, že by se datový nosič za 50 let stal nečitelným, ale o to, že za 50 let ho nebude kde číst. Navíc, vyznat se v datech vytvořených za 20 let, nebude jednoduché.
Navíc, na papíře je víc věcí po ruce. Vyskládám si na stůl klidně 6 A4 a vidím to všechno "naráz". Kdybych i vyskládal stejný počet informací na LCD notebooku bych neviděl vůbec nic.
Ale tady se jedna o papiry na jednani, podklady pro rozhodovani a dalsi veci, ktere po 1-2 pouziti leti do kose nebo do roka jsou neaktualni a neplatne a na nic...
Problém přenositelnosti dat napříč časem jste vystihl pěkně. Dovolil bych si zde jen zmínit, že leckdo už třeba odepsal staré dobré hry na Amiga, a dnes existují fandové, co tyto hry oživili a vyrobili pro ně emulátory.Takže dnes můžete pařit jako tehdy. Zpětná kompatibilita není problém, pokud se toho chytne někdo se zápalem a nadšením pro věc.
Ohledně toho, že se ztratí notebook. Ano, je to ztráta finanční a nedozírná ztráta obsahová. Ztratit na ulici šanony s dokumenty obsahující data občanů za období deset let, to se opravdu nestane často. Ale úniky osobních dat, konkrétněji, když někdo nalezne vyšetřovací spisy policie v popelnici, to už se stalo několikrát.
Takže elektronika neřeší problémy, které existují i v papírové podobě. Pouze je umocňuje na druhou. Problém se spamem alias reklamní letáky ve schránkách je toho dobrým příkladem.
Ano, zalohovat by rozhodne meli. A rekl bych ze i sifrovat.
Mam jeste dve 5.25 mechaniky a jeste letos jsem overil, ze je jedna z nich funkcni. Dokonce i ty rarove archivy na tech disketach mam jeste cim precist ...
Pochopitelne s wordovskymi dokumenty bych uz byl nahrany, ale ty nastesti nemam. Textove soubory jdou cist bez problemu.
Vetsina DVD mechanik dokaze cist CD. Neni duvod, proc by to nemeli umet nastupujici blue ray mechaniky. Myslim, ze to dava dost casu k prenosu dat na novy format.
Papir je sice pri dobrem zachazeni citelny i za 100 let, zato uz za rok muze byt k nenalezeni. Informace ulozene v pocitaci neni problem indexovat.
Osobne planuju svoji kolekci starych her pro DOS udrzovat az do duchodu, v nadeji, ze si ji pak budu konecne mit cas zahrat. Pochopitelne na emulatoru, ale uz dneska jsou emulatory dost rychle aby zvladli realistickou 386 ...
Nějaké zkušenosti z této sféry mám - to, že je něco distribuováno elektronicky, neznamená, že to nebude tištěno. Naopak, pokud mají pohodlnější možnost si to vytisknout, obvykle to udělají hned několikrát. V tomto ohledu by se dalo říct: zlaté časy psacích strojů a kopíráků.
Bezpapírový úřad je podle mého soudu možno udělat jen za předpokladu, že v něm nebudou běžní úředníci s běžnými návyky...:-(
Prdlajz, dostanes narizeno prenest tiskarnu zpatky. Pripadne nekdo oduvodni koupi dalsi .... . Zatim jsem nikde nevidel ze by klasicky urednik pracoval s ciste el. formou dokumentu. Dyt dat nohy na stul, vzit hrnek kafe do jedne ruky a vytisteny dokument do druhe a v klidu si ho precist je tak pohodlne ...
No to je "idealni" napad.. Jednou jsem takhle instaloval v jedne firme tiskarnu a dal ji o 10m bliz k pracovnikovi nez drive.. a jen tak ze srandy prohodil ze bude jeste vic sedet a tloustnout.. ;) Zasmali jsme se a zacali pocitat.. tech 10m vzdalenosti nam po 5 minutach pocitani vyslo ze jeho zamestnavatel usetri za rok 14 dni jeho pracovniho casu.. nebo jinak - tech 10 m znamena pro zamestnavatele platit zamestnance 14 dni v roce za to ze chodi pro papir do tiskarny... Brutalni!!! Asi nas zaslechl nejaky sef - za mesic jsem tam instaloval tiskarnu slouzici po nej a dalsi 4 lidi sedici kolem jednoho velkeho stolu. Spocital si ze tiskarna za 15 tisic je levnejsi nez to chozeni pro papiry? Asi..
To ze tam tisknou obrovskou horu papiru je vec druha.. dana systemove, zavedenim vsech procesnich zalezitosti v behu te firmy..
No nevím, zkoušel jsem to teď počítat a při 52 týdnech (svátky jsem nepočítal) mi vyšlo, že dva týdny jsou cca 3,8%. Vezmu-li v úvahu pracovní dobu 8,5h (bez oběda), čili 510 minut, vychází mi to přibližně na dvacet minut denně. Kolikrát denně k té tiskárně probůh chodil, že mu těch plus mínus třicet kroků navíc zabralo tolik času?
No to je takova blbost, ze jsem si to spocital.
14 pracovniho casu by pri 240 pracovnich dnech rocne (11 mesicu*22 dni) znamenalo, ze delsi cestou k/od tiskarny travil pracovnik .46 hodin denne.
Pri rychlosti 5 m/s (pocitam pouze cistou chuzi, protoze tech 14 dni je uspora) by to znamenalo, ze pracovnik usetril denne 8.3 km.
Jelikoz mam informace pouze o uspore, tak si netroufam ohdadnout, kolik cest k tiskarne by to znamenalo denne a uz vubec ne kolik papiru by to znamenalo. Presto myslim, ze v tomto pripade by se uplne nejvic vyplatilo prestehovat firmu mezi papirnu a sberne suroviny :-).
Ještě lepší - já pro jistotu nepočítal pracovní dny, ale týdny, a těch 14 dní jsem počítal jako 10 pracovních. Vy jste se tak nežinýroval a hned tu máme dalších sedm minut ;-)
To je taková hovadina, že mi to nedá ;-) - pokud by se pohyboval 5 m/s, nebyl by to pracovník, ale tryskomyš. 5 km/h je rozumnější míra, pak by to při 0,46 hod. vycházelo na 2,3km. I tak je to 115 cest tam a zpět.
Pokud jste starsi (u nekterych lidi staci jiz vek nad 35 let), tak vam ortoped doporuci kratce se projit priblizne kazdych 30 minut. Udrzovanim kloubu v pohybu totiz zpomalujete nastup artrozy. Z celospolecenskeho hlediska (t.j. nikoliv jen zamestnavatele) pak mozna ta ekonomicka rozvaha dopadne uplne jinak.
ja se klidne priznam, ze ac nejsem urednik, delam napr. s tech. specifikacemi to same, proste si svych oci vazim vic nez nejmenovaneho dreva v nejmenovanem lese.. ovsem hulkama na jedno pouziti nejim..
Tady je ovšem zádrhel v tom, že s počítačem není v případě potřeby problém celý dokument vytisknout znovu, takže si na něj lidi nedávají takový pozor, jako kdyby šlo o věc, kterou by museli znovu překlepávat na stroji. Papíry jsou často pro mnoho lidí opravdu lepší (i když v mém případě to např. neplatí, já naopak co si nenapíšu do notebooku, to ztratím nebo přinejmenším zmuchlám), ale to, co se po nástupu levných tiskáren začalo dít na běžných úřadech, je podle mého soudu docela extrém. :-(
A to je takovy problem poridit se PDA? Klidne monochromaticky LCD ten je na oci nejlepsi.
U barevnych staci stahnout jas a dat bily text na cernou nebo jeste lepsi udelat si barevny profil ala Hercules;)
Ja tam takhle narval vetsinu veci do kterych se potrebuju koukat.
Tech 320 je na hranici ale da se. Palmici maji od winsek zrovna opravdu pekne citelny font ktery nijak pri sve standartni velikosti oci nenamaha.
I kdyz tech 320x200 je vlastne standard tech starych cb palmu. Pri 640x480 ci derivatech v jinych pomerech stran uz se da opravdu pekne cist.
Jedinou nevyhodou PDA je velmi spatna odolnost vuci mechanickym vlivum. Staci neopatrne ,,kuchnout" do displaye a mily PDA je potom akorat na ozdobu. Dotekova plocha nad displayem se totiz u novych PDA uz se nejakych par let dela jenom jako jeden kus s displayem. A display jak znamo tvori vetsinu ceny PDA.
ano, variant displeju je dnes hodne, jsou plne vga, ctvercove "vga"-ty tedy min. v planech a prezentacnich kusech, apod... ale porad jde hlavne o fyzicky rozmer displeje, u me PDA zachrani asi opravdu jen virtualni (2 nebo 3)D displej event opravdu nejaky ten e-paper (rolovatelny)
ad odstavec 2
do meho psiona 3 uhodil blesk (tedy i do me :-) clanek mozna jeste k vyhledani na mobil.cz
to same s mym iPaq - zavadil jsem rukou o kliku, to katapultovalo iPaq z ruky,sice na koberec ale displej neprezil
Jako programátor trávím u počítače neurekom času, ale přesto se mi lépe čte z papíru... na obrazovce se prostě hůře vyznám, méně se na ní vejde a navíc - těžko si ji vezmu do postele před spaním... ;-)
Možná nejsem dost pokrokový, ale kdybych měl nabídku jen v notebooku a ne vytištěnou, nemohl bych v ní tak rychle listovad, psát si poznámky k jednotlivým bodům, dělat si poznámky, jak na co kdo reagoval a už vůbec nevím, jak se v počítači dělá to, že mám prsty založené třeba tři místa v dokumentu a velmi snadno si je otevřu :-)
Nic proti elektronické kanceláři, ale papír líp vypadá a dá se s ním lépe pracovat.
Listovani je opravdu zatim problem, ale zase mate indexy a vyhledavani.
Co se tyce nemoznosti psani poznamek a otevreni jednoho dokumentu na vice mistech, uz jste si stezoval vyrobci vasecho prohlizece dokumentu ? Ani jedno neni technicky problem.
Ja osobne na porade indexy a vyhledavani potrebuji minimalne. A kdyz, tak si muzu vzit notebook a vyhledavat v dokumentu, ktery mam soucasne vytisteny.
Nemoznost psani poznamek ci otevreni dokumentu na vice mistech jiste neni technicky problem. Teoreticky neni, prakticky je a velky.
Nezapomente, ze rychle a efektivne pracovat s nejakym textovym procesorem umi obvykle jenom malo lidi. Vetsina lidi vyznava tu nejmene efektivni kombinaci klavesnice a mysi a i kdybyste mel dokonaly procesor, ktery vam bude nabizet vse co potrebujete, tak to bude pomalejsi nez s tuzkou a papirem. A to dost vyrazne.
A pak uz tady zbyva jenom detail, ze papirove dokumenty si mohu rozprostrit a soucasne porovnavat na plose az 1m^2. V elektronickem pripade jsem omezen uhloprickou monitoru, ktera u prenosnych pocitacu je obvykle 15" a neprenosnych obvykle neprekroci 19".
> ...ci otevreni dokumentu na vice mistech jiste neni technicky problem. Teoreticky neni, prakticky je a velky.
Neni to ani teoreticky, ani prakticky problem. Ba naopak, je to vec vcelku nenarocna i co se tyce implementace. Podivejte se treba na gtk-demo (ukazky pouziti widgetu knihovny GTK+ 2). Tam je priklad, kde jsou dva pohledy do jednoho bufferu s dokumentem a funguje to krásně (v obou je vidět i označování textu). Taky to má textový editor Vim (příkaz :sp). Takže je to jen o tom, že to nikdo do nejpoužívanějších kancelářských balíků prostě neimplementoval.
Ano to je presne ono. Kazdy kdo nekdy zazil jednani vi, ze bez vytistenych podkladu by to zabralo o dost vice casu. A cas lidi co chodi na jednani je obvykle drazsi nez ten papir.
A mozna by bylo zajimave to porovnat i s naklady na zivotni prostredi. Dvouhodinove jednani by trvalo - rekneme - o 30 minut dele. O tricet minut vice by se v zasedacce svitilo a bezely projektory. O tricet minut dele by topeni nebo klimatizace bezely naplno... V dusledku delsich jednani by se v kancelarskych budovat rovnou stavelo vice zasedacek, coz by znamenalo vetsi spotrebu surovin a vetsi zabor plochy...
no řešení existuje, stále ale není stoprocentně domyšlené, ale už se to k tomu blíží, a je také dost drahé. Tím řešením je tablet.
listovat v dokumentu a psát (ručně) poznámky jde velmi snadno, navíc se automaticky mohou (a v budoucnu jisté lépe a přesněji) převádět do počítačového textu, tedy budete v nich moci hledat. Udělat záložky je pravda u některých aplikací složité, zas bych to viděl ale jako dočasnou slabinu.
Už se také podstatně lepší displeje, některé už jsou pro oči téměř stejně pohodlné, jako je papír.
Jinak samozřejmě to že by byly počítače ekologičtější a ekonomičtější je většinou nesmysl - kolik energie asi sežere ten notebook?
Dávám tomu tak pět let, pak už věřím, že bude opravdu elektronická forma většinou lepší. Zejména až bude kvalitní text2speach a úplně skvělé tak za deset let, až budou i slušné speach2text.
Nicméně aby se tak stalo, potřebujeme early-adopters, kteří budou tento trh táhnout dopředu a inovovat. Takže jen houšť, používejte všechno elektronické, já si ještě chvilku počkám
Sorry, chapu, ze u klavesnice je to asi nabiledni, ale proc poznamky psat neefektivni rychlosti (priznejme si, ze vetsina z nas ackoli delame nekolik desiek uderu za minutu, pisari nejsme a preklepu mame spousty) - neni lepsi do dokumentu rovnou diktovat hlasove poznamky... - pak je muze prepsat namezni sila a nebo to muze udelat pocitac - nejsem si jist, nakolik jsou algoritmy v tomto daleko a jak moc jsou chybove (ano, ovladat pocitac nekolika dementnimi hlasovymi prikazy (ktere se na nas hlas mimo jine musi kompl naucit) je trochu neco jineho nez aby pocitac bez chyb plynule zaznamenaval co jsem nadiktovali vcetne oprav, vraceni se zpet, zpetneho precteni na pozadani atd.).
Otazka kde se komu cte lepe dokument - monitor, obrazovka, pisemna forma, srolovatelny polymer apod. je IMHO docela podruzna...
Hlasove poznamky si k dokumentu pridavejte az budete sedet ve vlastni kancelari. Dokud budete na porade s nekolika dalsimi lidmi, tak pouzijte jiny zpusob.
Navic dokud nebude v pocitaci algoritmus, ktery ty vase poznamky okamzite prevede do psaneho textu, tak si tezko budeme moci na konci porady proletnout cely dokument a spokojene konstatovat, ze jste si ke vsem kapitolam poznacil vsechno co jste chtel a na nic jste nezapomnel.
tablet pc (XP Tablet PC Edition pro presnost, nejlepe v kombinaci MS OneNote)... MS ma i psycholog. studii ze psani na dotykovy displej neva zatimco psani na obyc. laptopu ano...
cestine je sice problem ale nikoli principielni technicky.. sam jsem na tom psal japonsky....
aby bylo jasne.. ja rozhodne nejsem pro bezpapirovou kancelar.. sam si hodne veci tisknu, prectu a zahodim ale proste si cenim svych oci... jsem zvedav na e-paper...
nicmene, muzete si koupit mnoho tablet pc a rychle si jima listovat a rozlozit si je po stole :-)))
Ve firme pracuju jako programator (prumyslovych robotu a programovatelnych automatu) a tato prace me nuti hodne cestovat. Pochopitelne pocitac vozim taky a v kabele mam pribaleno spoustu dalsich kramu. Vsechno to ma dohromady asi 6 kg. Az na dokumentaci. Tu mam na hardisku, protoze pribalit si dalsich asi 20 kg dokumentace (nebo 2 GB v elektronicke podobe) po me nemuzete chtit. Malokdy pracuju v ciste kancelari a na klavesnici pisu cistyma rukama, spis v dilenskych spinavych provozech pisu spinavyma rukama. Spinit pekny tisteny manual spinavejma rukama je skoda, pocitac se snadno vycisti a vyfouka stlacenym vzduchem. A hlavne se v tech nekolika pedeefkach na disku rychle hleda.
No zrovna jako PLC programator bych si zivot bez vytistene dokumentace predstavit nedokazal. Potrebujete mit v ruce kus papiru, abyste se tam mohl s nekym hadat jak to ma byt. A abyste ho tam mohl elektrikarum nechat, aby to predratovali podle VASI dokumentace :-).
Jestli je manual pekny, tak po zapatlani uz holt pekny nebude. Od toho je, aby se v nem listovalo a az bude spatny, tak se proste vytiskne novy. Kazde programovaci prostredi je nejlepe pouzivat na cele obrazovce. Takze, at se rozhodnete prepinat mezi dokumentem a vyvojovym prostredim, nebo si date oboje soucasne na pul obrazovky, tak to proste neni tak dobre, jako kdyz ten dokument mate na papire vedle displeje.
Můžu se zeptat, kde je ta tiskovka, kterou vydali radní? To fakt není na webu, že na ni nejde odkázat?
Jinak si ale myslím, že za tímhle krokem není třeba hledat nic zvláštního. Krajské zastupitelstvo tvoří velmi chytří lidé, znám některé osobně, takže mi na tom nepřijde nic divného.
Teorie o vykazování aktivity je fakt mimo mísu, jak to vidím já. Spíš by to chtělo podívat se na to, jak krajské úřady fungují, jak mají málo peněz a málo kompetencí. A ačkoli ODS moc v lásce nemám, tak musím připustit, že středočeský kraj vedou sakra dobře (Slaný patří do středních Čech).