Hm, je to tak dvousečná zbraň. Prostě to má i nevýhody. Dobře, přešli na data v elektronické podobě, na notebooky. Ale uvažte to, že za 5, 10 nebo 20 let vymění notebooky za lepší, Win XP za lepší (ať už win nebo unix nebo něco podobného) a co ta data? Pokud je každý měsíc tahají z notebooků ven a zálohují, dobře. Když ne, tak to nechci ani domyslet. Notebook někdo ukradne, notebook se rozbije, krachne hard disk.
Nehledě na to, že udělají zálohy ať už na CD nebo na cokoliv jiného, ale pochybuji, že to CD nebo cokoliv jiného za 20 let přečtou. A data nasbíraná za 20 let by se mi převádět na aktuální nosiče dat fakt nechtělo. Kde si dneska přečtu disketu 5.25? Kde si přečtu papír? Před očima, kde jinde? Jak dlouho je čitelný papír? Tipuji, že minimálně 50 let, když se s ním dobře zachází, tak i 100 let. Jak dlouho se musí uchovávat lékařské záznamy? Hodně dlouho. Nejde jen o to, že by se datový nosič za 50 let stal nečitelným, ale o to, že za 50 let ho nebude kde číst. Navíc, vyznat se v datech vytvořených za 20 let, nebude jednoduché.
Navíc, na papíře je víc věcí po ruce. Vyskládám si na stůl klidně 6 A4 a vidím to všechno "naráz". Kdybych i vyskládal stejný počet informací na LCD notebooku bych neviděl vůbec nic.
Ale tady se jedna o papiry na jednani, podklady pro rozhodovani a dalsi veci, ktere po 1-2 pouziti leti do kose nebo do roka jsou neaktualni a neplatne a na nic...
Problém přenositelnosti dat napříč časem jste vystihl pěkně. Dovolil bych si zde jen zmínit, že leckdo už třeba odepsal staré dobré hry na Amiga, a dnes existují fandové, co tyto hry oživili a vyrobili pro ně emulátory.Takže dnes můžete pařit jako tehdy. Zpětná kompatibilita není problém, pokud se toho chytne někdo se zápalem a nadšením pro věc.
Ohledně toho, že se ztratí notebook. Ano, je to ztráta finanční a nedozírná ztráta obsahová. Ztratit na ulici šanony s dokumenty obsahující data občanů za období deset let, to se opravdu nestane často. Ale úniky osobních dat, konkrétněji, když někdo nalezne vyšetřovací spisy policie v popelnici, to už se stalo několikrát.
Takže elektronika neřeší problémy, které existují i v papírové podobě. Pouze je umocňuje na druhou. Problém se spamem alias reklamní letáky ve schránkách je toho dobrým příkladem.
Ano, zalohovat by rozhodne meli. A rekl bych ze i sifrovat.
Mam jeste dve 5.25 mechaniky a jeste letos jsem overil, ze je jedna z nich funkcni. Dokonce i ty rarove archivy na tech disketach mam jeste cim precist ...
Pochopitelne s wordovskymi dokumenty bych uz byl nahrany, ale ty nastesti nemam. Textove soubory jdou cist bez problemu.
Vetsina DVD mechanik dokaze cist CD. Neni duvod, proc by to nemeli umet nastupujici blue ray mechaniky. Myslim, ze to dava dost casu k prenosu dat na novy format.
Papir je sice pri dobrem zachazeni citelny i za 100 let, zato uz za rok muze byt k nenalezeni. Informace ulozene v pocitaci neni problem indexovat.
Osobne planuju svoji kolekci starych her pro DOS udrzovat az do duchodu, v nadeji, ze si ji pak budu konecne mit cas zahrat. Pochopitelne na emulatoru, ale uz dneska jsou emulatory dost rychle aby zvladli realistickou 386 ...