Sdílením si podřezáváme sami větev pod sebou. Díky toho, že autoři a nakladatelé mají stále menší příjmy, tak nemají peníze na výrobu kvalitních produktů, takže nám uživatelům nezbývá než používat stále horší a horší produkty. Ty věci, které vznikly dříve, jsou dnes už jen kopírovány a nejsou rozvíjeny. Příkladů je hodně, jako pro vzdělanějšího člověka do oči bijící je tragická kvalita internetových slovníků (jistě jste si všimli nesmyslného řazení překladů hesla dle abecedy a ne dle pravděpodobnosti, ale málokdo pozná, že tam chybí nová hesla a nové významy, zato je tam obrovské množství chyb). Ale jsou zdarma.
Dnes se již netočí velkofilmy (něco jako Titanic či Trója už neuvidíme), řada hudebních skupin už nevydává CD (kvalitní příprava není vůbec levná), znám firmy, které neprogramují fakt zajímavý soft, protože vědí, že by se jim náklady díky P2P nevrátily, řada her už ve verzi pro PC neexistuje. Vím o programech, které se přestaly dále vyvíjet, protože vznikly jejich freewarové (dále FW) varianty, které jsou výrazně horší, to ale lidem nevadí. Raději budou 10 hodin experimentovat se zprovozněním FW softu, než aby zaplatili pár stovek za jeho placenou alternativu (nádherný příklad je program pro příjem DVB DVBViever, který je fakt komfortní a fungoval za pár minut, jeho FW varianty jsou vrcholně nespolehlivé či nedotažené). Se zbožím je to podobné, jde jen o nejnižší cenu. Sehnat dnes něco kvalitního je strašná dřina.
Abych se vrátil k tématu, u knih z toho vidím dlouhodobě ještě větší problém. Náš trh je malý a pod určitý náklad je již nelze levně vytisknout. A příprava je stále dražší (roste cena práce). Takže zde bude zde stále méně dobrých knih. Při shánění informací holt místo půl hodiny na koupení knihy budeme muset strávit desítky hodin hledáním na internetu, ti co neumí anglicky, budou mít často smůlu. Ale je to ZDARMA!!!!!!!!!!!!!!
Klesajici kvalita vseho je sice pravdiva, ovsem neni pravdou ze by to bylo primarne zpusobeno pozadavkem nizsi ceny, primarnim pozadavkem je vyssi zisk pro vyrobce, tj. co nejnizsi vstupy. Dneska i velmi drahe veci jsou stejne odflaknute jako ty lacine, protoze vyssi cena je brana jako prilezitost pro vetsi zisky a ne jako duvod vyssi kvality pro zakaznika.
Klasickym prikladem jsou v dnesni dobe auta od BMW, ktere ac stoji az dva miliony, tak kvalitu mohou jen tise zavidet "socialni" Skodovce.
To musel být matroš..., nebo něco s hlavou?
Opravdu zásadní díla nepotřebují silné finanční zázemí. V posledních letech se vzhledem k éře rychlokvašených odborníků spoléhá na techniku, sílu peněz a nákup myšlenek. Jenže zásadní díla vznikají díky inteligenci a schopnostem tvůrců. Představa o tom, že když seženu hromadu peněz a koupím za ně hodně lidí a techniky a pak vytvořím něco významného je, kromě architektury, totálně zcestná. Stěžejní díla literatury, hudby a filmu takhle nevznikla.
To, že se nevydávají CD nějakých skupin je jen průvodní jev neschopnosti stávajícího obchodního modelu. Při cenové politice a touze po penězích hlavních vydavatelů to prostě nemůže fungovat. I kdyby lidi chtěli, tak mezi nimi není dost peněz na nákup všech sr..k, které se v poslední době vydají v dosavadních cenách. To samé se děje ve filmovém průmyslu. Filmy už se snad ani netočí, ty se přímo generují. Připadá mi to jako spam, 99% je hned na vyhození a 1% stojí za zhlédnutí a ty, které budou mít význam pro budoucnost, bude jen zlomek z toho 1% procenta.