No ja jsem ho postrehol az z definice uvedene v clanku :-) Zkuste si ji take precist.
Stale mam k tomu pojmu velmi rezervovany vztah, nicmene tahle definice mi rozhodne pripada, ze ma hlavu a patu - narozdil od jinych.
.... příliš spekulativní. Kdybychom takto pohlíželi prakticky na cokoliv, nic by neprošlo našim přísným okem. Mě v kontextu WEB 2.0 mrzí především to, že AJAX jako technika je ve svém důsledku velmi jednoduchá a poměrně těžkopádná technologie. Zatímco obsah internetu jednoznačně mění svojí tvář, technologie, ono tvrdé železo například v podobě JavaScriptu, nestíhá. Z tohoto úhlu pohledu je pro budoucnost JS jednoznačně nízkoúrovňový, což je samozřejmě správně, ale i špatně = závisí pouze na úhlu pohledu.
Zdravím, tvoje nepochopení spočívá v tom, že nebereš v podtaz sociologii a marketing. Social-networking tu dříve rozhodně nebyl na takové úrovni jako dnes (nelze srovnávat SN služby s diskuzními koutky 90. let). Sdílení prakticky čehokoliv, veřejně přístupná API skrze RSS, která z webu dělají pouze jakéhosi poskytovatele informaci než prezentera informací. To je to, oč tu mimojiné běží. Vše to přirozeně souvisí s mnohem větší dostupností internetu. WEB je rámocvý název pro soubor marketingových postupů a technik. Je to kontejner, který si zalsouží své místopod Sluncem..
No jestli ono to nebude tim, ze technologie webu jsou prapuvodne delane na pasivni prohlizeni statickych textovych dokumentu s drobnym formatovanim na urovni RTF :)
Vsechno ostatni jako cookies, CSS, JS, ajax, flash, ... je uz jenom lepsi nebo horsi nadstavba, ktera se snazi resit ten pruser mezi pozadavky na web a jeho technologickym puvodem :)
A k tomu nam W3C misto aby pracovalo na odstraneni technologickych prekazek a umozneni tolik pozadovane dynamicke interaktivity radeji buduje znovu velke X ktere je tak ukrutne validni a semanticke az je ale naprosto zbuytecne, nic neresici a prakticky nefunkcni...
>WEB je rámocvý název pro soubor marketingových postupů a technik
Uf, tak takto WEB zrovna nechápem. WEB ako technológia je vo svojej podstate len počítačová sieť, nič viac. Všetko ostatné je vecou protokolu a softvéru... čo nám dáva tie takmer neobmedené možnosti práve zo sociologického aj ekonomického hľadiska.
Sociológia a marketing... no neviem, našiť to na časť webu a spraviˇť nejakú deliacu čiaru mi príde trocha smiešne. OK beriem, je to asi určitá snaha o popis a definíciu niečoho "cool", snaha o vytvorenie značky, ktorá by niečo predávala.
Hehe legrace jak se tu projevuji ruzna paradigmata a zakladni postoje ruznych vednich disciplin a pohledu :)
Na jedne strane lidi resp. jejich (cilove) skupiny v socilogii na druhe strane technologie a dokonce jenom sit pocitacu.
Cili je web sitova technologie (propojene pocitace), jedna z jejich aplikaci (sitova sluzba/aplikace), ji poskytovany obsah, komunikacni (marketingovy) kanal, medium a nebo dokonce komunity lidi sdruzene okolo tohoto obsahu? :)
Asi vsechno zaroven ale ne z jedineho pohledu a ne pro vsechny.
Vypadlo mi tam to 2.0.. Mluvim o WEB 2.0 pochopitelne. Jde mi o to, ze z programatorskeho hlediska to trebas neni takove terno, technologickepozadi AJAXu uz starne, ale z marketingoveho hlediska je to rozhodne fenomen = ostatne kdyby tomu tak nebylo, jednoduse by se o nem tak nepsalo...
Naprosto souhlasim. V dnesni dobe inkrementalnich updatu webovych prohlizecu by to tvrde zelezo melo vice reagovat na zmeny - na prakticke zmeny (pravda ne na kazdy modni trend).. Na druhou stranu je ovsem funkce W3C nezamenitelna jakozto "nezavisleho" garanta standardizace.. Ponevadz on si dnes kazdy buduje sve unikatni technologie, ktere maji diky svemu unikatu jen velmi velmi uzke vyuziti = prikladem budiz treba Mozillacky Canvas..
No svou zasadni roli W3C sehralo zejmena v dobe koncici valky prohlizecu a tesne po ni, kdy bylo najednou spousta ruznych technologii ruzne implementovanych (nejcasteji zejmena v MSIE) ale nestandardizovanych.
Tehdy fungovalo jako jakasi kotva, ktera to vsechno posbirala, dala dohromady, ucesala a definovala jasnou standardizaci, ktere by se mely prohlizece drzet.
Ale bohuzel W3C hraje porad roli te kotvy. Jenze nejak posledni dobou uz nebyly ty hromady navzajem nekompatibilnich napadu a novinek. Resp. nektere byly, ale W3C si jich nevsima protoze ma ted jine starosti.
Jinak mozna by neskodilo tu organizaci prejmenovat z W3C treba na XC. Vzdyt se podivejte, co z ni posledni dobou leze. Same XML a na XML zalozene (vetsinou velmi slozite a rucne temer nepouzitelne) protokoly a schemata pro definici vsemoznych dat a datovych struktur. Drtiva vetsina z toho se na webu (rozumej zpracovavanem prohlizeci) neuchytila a pokud se uchytila vubec, tak pri automatizovanem zpracovani dat, sluzbach a podobne.
No a pak je otazka, jestli jsou veci jako Web-services jeste porad web.
Áno, súhlasím, len tie dôvody vidím trochu inak. Myslím, že neplatí to, že o fenoméne web2 sa píše preto lebo vznikol, ale že vznikol preto aby sa o ňom písalo ;-) a to čisto z marketingového hľadiska.
Děkuji za další článek o něčem jako "web 2.0". Už mě to ale vcelku nebaví, ty články se pořád dokola opakují a vlastně nic neříkají. Zkuste, prosím, nenapsat tak jednou za měsíc do titulku článku "web 2.0".
Tak ja miluji XML pokud potrebuju nejak serializovat strukturovana data (treba takovou instanci tridy - mlask mlask..). Ale je pravda, ze jsem jeste nevidel nejak "lidsky" slusny XML parser - clovek povetsinou sedi na zadku a premysli nad tim, proc je to tak zbytecne slozite, kdyz to muze byt tak jednoduche.
No jinak ted jsme psal zrovna takovy projekt v J2ME, ktery komunikoval se serverem skrze API s daty v XML a tehdy jsem si uvedomil, ze tahat takto data zabalena v XML se u takovychto aplikaci i notne prodrazi = tak jsem jak blb na druhem serveru udelal branu, ktera data prelozila z XML do klasickeho CSV a bezny klient pak takto usetril po delsim uzivani kilobajty dat.. No to jen tak na okraj ;))..
To bude asi vecny flamewar :D.. Dnesni tenke webove aplikace jiz ani tak nestoji na technologiich, ale technikach. AJAX je technika postavena na pomerne stare technologii, ktera se v podobe terminu AJAX rozsirila globalne az relativne nedavno. Stejne tak RSS/ATOM/.. Driv byl RSS jen takovy bonus kutilu, dnes se celkem efektivne pouziva. Jiste ze WEB 2.0 ma obrovsky marketing, ale co jineho nez marketing a reklama komercni web je? :)).. Na internetu preci pokazde neco prodavame.. Nejakou komoditu, nebo sami sebe :)).. Spread Me! :D..
Dle me teze WEB 2.0 je proste popisem globalizace na internetu. Je tu neustale vice lidi, vytvareji se komunity, formuje se nezavisly i komercni social-networking. Lide pisi blogy, utvareji obsah, ktery navzajem sdileji = skryty internet je tak efektivneji dostupnejsi.. WEB se najednou stava alternativni platformou ziti, kterou drive jeste byt nemohl, jelikoz zde bylo nedostatek takovych seberealizacnich sluzeb (Google sluzby online kancelare, sdileni videi, obrovsky boom nejruznejsich komunitnich diskuznich webu, sdileni vseho jako smysl zivota teenageru)...
Web 2? Pekná blbosť tento web 2.0 :-D Nejak sa mi nepodarilo postrehnúť jeho vznik :-) Nepostrehol som vlastne doteraz rozdiel medzi www a web2. Dynamický web so službami tu predsa bol od začiatku. Načo nové prázdne definície? Načo snaha odeliť médium (web) od obsahu (samotný obsah, služby)? Čo má ten slánvy WEB 2 a nemá to WWW?
Asi som trocha pomalší, mne to nedochádza ani z tej definície v článku ;-D Web chápem ako interaktívne a dynamické médium od kedy ho poznám, je to predsa jeho podstatou. Veď web je vpodstate len sieť - prepojenie počítačov - a PC je sám o sebe interaktívna záležitosť. Alebo sa to dá chápať aj inak? Web2 3 4 5 6 ehmmm :) Neviem prečo, ale mám dojem, že ten kto toto škatulkovanie vymyslel, nemá o technológiách ani páru. Bol to holt asi nejaký marketrenkový špecialhlísta. :)
Možno raz prídu techniky zneužívania webu ako záznamového média pomocou úložného priestoru na tisícoch interaktívnych serverov. Také trošku pomalšie terabajtové pole zadarmo, roztrúsené po tisíckach serverov... :) Nejaké pokusy zamerané na poštové servery tu už boli. Zneužitie súkromia... nerobím si ilúzie, čo všetko sa o mne analyzuje :)