Myšleno bylo následující: čirá migrace od DVB-T na DVB-T2/HEVC, bez dalších služeb s přidanou hodnotou, je slepá ulička. Prémiové TV kanály, které by měly šanci přitáhnout další diváky, budou placeny. Je tady pro to trh? Moderní interaktivní služby také něco stojí... LTE se dále rozvíjí a je to další možná alternativa pro lineární vysílání. A ostatní DVB platformy už teď přicházejí s hybridními nabídkami.
LTE není alternativa. Pořád tu platí fyzikální zákony, především vztahy o kapacitě pásma. A z nich vyplývá, že DVB-T2 a LTE jsou +- stejně efektivní a hlavně že už ta efektivita moc zvětšit nejde. Takže nelze očekávat, že by nějaké LTE2 nabídlo vyšší kapacity. Jde jen o snahu prosadit LTE jako jiný model šíření, kde si mobilní operátoři myslí, že by vysílání mohli zpoplatnit svými paušály podobně jako přenosy dat a získat tak víc peněz než dnešní radiokomunikace, kterým platí přímo TV. Navíc TV vysílání opravdu nepožaduje rychlé nasazování nových technologií jako mobilní trh, to je spíš nevýhodou. Zatímco mobil se obmění během pár let (přitom ale základ zůstává, stále si lze zavolat s 15 let starým telefonem), TV se kupují na mnohem delší dobu. A i když se výrobci jistě snaží toto změnit, ochota a finanční možnosti zákazníků k tomu nesměřují a to nejen u nás.
Já se tady nebavím o kapacitě pásma, ale o schopnosti LTE nabídnout různé služby v rámci jednoho přenosového kanálu. A zpoplatňování čehokoliv je otázkou obchodního modelu a pochybuji, že by na lineárním TV by kterýkoli operátor chtěl vydělávat... Vydělávat budou na interaktivních službách a reklamě, co se dá v tomto prostředí dobře měřit.
Ať si tedy ČRa testují, jak chtějí. Dokud tady nebude kompetentní subjekt, který celou problematiku obsáhne také po komerční stránce, DVB-T2 u nás je jenom mlácení prázdné slámy. A měli by si pospíšit...