Nekteri z Vas namitnou, ze "slabe" signaly ze Zeme "zmizi" jiz po par tisicich kilometrech od Zeme.
Musim namitnout, treba takova sonda Cassini u Saturna ma k dispozici jen parabolu o prumeru cca 2m a PA o vykonu 27W na cca 8.3GHz sice neni nic moc, presto sit DSN tyto signaly zachytava a tez k sonde odesila (cca 2-130kbps).
Pri zkouskach v Bochumi (DE) s 25m parabolou se signaly z Cassini chytli tez a nejen od Saturna, ale i od Voyagera. http://www.cbradio.cz/forum/read.php?15,89768
Jasně Martine, neboj, já jsem do kosmonautiky taky kdysi dělal, a to hodně intenzivně :-)
Jenže nejde srovnávat dvě věci:
-cílené vysílání směrem k sondě a od ní směrem k Zemi, za účelem spojení. Navíc s aparaturami s parametry, které jsou proti komerční TV science fiction. Tam se doslová "svítí" ven do vesmíru
-a víceméně nechtěné vyzařování do kosmu v UHF pásmech. To co jsem psal, že nedaleko od Země ("nedaleko" definujme v astronomických měřítkách jako desítky až stovky AU) se utlumí do nepoužitelna, to si myslím nadále. O vysílání, uplinku, na družice jsem já nepsal a to jsem tam nezahrnul. Je to samozřejmě jen o tom, jak citlivá je aparatura na příjem, pokud by to mimozemšťani vycucali z minima, které je pro nás nedetekovatelné, pak prosím. Ale myslím, že kde nic není ani smrt nebere, ani ufon :-)
Ten příspěvek jsem víceméně psal do DigiZone z toho důvodu, že mě to zajímalo, jak to opravdu je. Přiznám se, také mě hned napadlo, že "aplink" musí hustit do kosmu víc, než-li pozemské "šumy". Díky všem zde na fóru za objasnění, Právo nemá zrovna moc vědecké zdroje.