V článku je uvedeno: "Obecně je DVB-T signál pro tento typ příjmu (na pokojovou anténu) na rozdíl od analogové televize vhodný.
Dovoluji si upozornit, že Radiokomunikace NEZARUČUJÍ kvalitní příjem na pokojovou anténu!Asi jste všichni spali, když to p. Vykydal říkal a na grafech zdůvodnil proč to nezaručují. Tak jak někdo může říct, že je příjem na pokojovou anténu vhodný?
V článku je uvedeno: "...vlastník domu vyřešil svou zákonnou povinnost připojením domu na rozvod placené kabelové televize...."
Ale tím žádnou povinnost NEVYŘEŠIL! Vlastník domu je povinen UMOŽNIT zavedení kabelové TV do domu pro ty nájemníky, kteří o to mají zájem. Umožnit zavedení kabelové TV tedy rozhodně nelze chápat jako naplnění povinnosti!
A to Vám řekl kdo? Promiňte, ale podle všeho nechápete smysl slova "umožnit". A rozhodně to není na "něm" (myšleno vlastník domu), ale na nájemníkovi, jakou cestu příjmu si zvolí. Občas to chce si přečíst plnatné a PLNÉ znění zákona.
To znění zákona je přinejmenším sporné. Už se to tu několikrát řešilo. Vlastník musí UMOŽNIT příjem TV a R programů. JAK to udělá je na něm, v zákoně není nic o bezplatném příjmu nebo o povinnosti rozvést konkrétně signál DVB-T. Zákon je samozřejmě nevyhovující, o tom víme všichni.
Mimochodem, kdyby byl zákon jasný, tak tady o tom nediskutujeme a Pražané problémy s absencí volného signálu v rozvodech nemají. Realita je ovšem jiná.
Promiňte mi to, ale zde není nic sporného! Zákon je jasný a zcela vyhovující. Už jsem to psal jinde a nebudu se stále opakovat. Stačí, když si ho POŘÁDNĚ CELÝ přečtete a pak odpadá zdejší diskuze, která je podobná debatě o tom, co bylo dříve, zda slepice nebo vejce. Velkou chybu především vidím v tom, že ani "odborný" servr v tom často nemá jasno. Jak v tom pak má mít jasno běžný divák???
Ano máte pravdu. Jistý rozdíl tady je. Analog byl na pokojovou anténu "duchatý". Digitál je bez duchů a šumu. Jen se občas rozpadne do kostiček, protože intezita signálu v místnosti je na "prahu" použitelnosti. Proto také Radikomunikace nezaručují příjem na pokojovou anténu. Pokud Vás tento problém zajímá více, tak si pusťe z archivu ČT pořad Žijeme gigitalizací: http://www.ceskatelevize.cz/program/10214700660-26.03.2009-21:50-1-zijeme-digitalizaci.html?online=1
To je nesmysl, nejde jen o intenzitu signálu, ta může být dost vysoká a často i je, ale spíše jde o znehodnocení signálu odrazy a rušením uvnitř budovy.
Co říkají v TV pořadech je většinou zjednodušené a často takhle vznikají nesmysly, ono že by pánové ukázali rozdíl mezi horizontální a vertikální anténou, to neukáží, ale technickými termíny které laika jen zmatou se ohánějí stále.
Pochopitelně, že nejde jen o intenzitu signálu. Ale věřte mi, že není mojí úlohou zde někoho poučovat nebo dokonce něco odborně vysvětlovat.
Vraťme se tedy na začátek, proč jsem vlastně vstoupil do diskuze. Právě proto, že mě prudí, když "odborný" servr píše matoucí informace viz. příjem na pokojovou anténu.
Tak ještě jednou.
Palcový titulek:
Pražské vypínání aneb jak připravit anténu pro příjem digitálního vysílání.
První věta druhého odstavce:
Obecně je DVB-T signál pro tento typ příjmu (na pokojovou anténu) na rozdíl od analogové televize vhodný.
Když si toto přečte někdo, kdo o tom nemá ani šajnu, tak to nutně musí brát jako fakt, protože to píše "odborný" servr, přestože OBECNĚ je příjem na pokojovou anténu naprosto NEVHODNÝ, protože i když to někde někomu "hraje", vždy se bude jednat pouze o PROVIZORNÍ příjem, který s kvalitním stabilním příjmem NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO!
Ale kdyby jste to napsal takto jasně a stručně, tak to by zase asi nebylo na publikaci článku .-)
Tak jeste jednou jinak. Kdyz bydlim pod analogovym vysilacem, nedosahnu kvalitni obraz na proutek nikdy. Kdyz bydlim pod digitalnim vysilacem, je celkem bezne (nikoliv zarucene), ze na proutek dosahnu kvalitni obraz.
Buď jste naprosto mimo, nebo jste provokatér (to tipuji spíš).
Víte vůbec, jaký je rozdíl v příjmu VF signálu s digitální modulací a VF signálu s analogovou modulací? Třeba že se signál odráží, a pokud nese analogovou informaci, ta se vlivem zpoždění fáze deformuje a vznikají tzv. duchy?
A že signál s digitální modulací se tolik odrazy nedeformuje, takže pokud je dostatečně silný a jinak nerušený, i v případě odrazů je kvalitní příjem možný?
Samozřejmě nikde není psáno, že na pokojové antény bude DVB-T běhat po Praze spolehlivě, a ti, kteří to tvrdí nebo tvrdili prostě šíří nesmysly, ale každopádně je pravděpodobnost příjmu televize na pokojové antény momentálně podstatně vyšší, než byla u analogové TV, která na pokojovou anténu v naprosté většině případů kvalitně zachytit nešla. DVB-T v případě kvalitního (tzn. dostatečně silného a nepříliš deformovaného) signálu zachytit půjde, a může tomu napomoci i vertikální polarizace (která zase potrápí uživatele venkovních antén).
Ne,ten první odstavec to nevystihuje správně.Jistě,pokud je signál rozbitý,tak ho nezpracuje ani digitální příjímač,ale otázka odrazů už není tak aktuální.
Aj ta krajta! Rozumněl jsem tomu správně, že při odrazu analogového signálu dojde k deformaci modulace - zpoždění fáze? Tak co to ten p. Český ve svých publikacích vyprávěl za hlouposti, když tvrdil, že mimo "přímého" signálu dojde na anténu i signál "odražený", který ale musel "uběhnout" delší dráhu a tím je "posunutý".
A světe div, se u DVB-T dochází ke stejnému jevu, ale je to do určíté míry eliminováno "dopočítáváním" signálu. Bohužel právě pouze jen do určité míry a pak nastupují "kostičky" nebo "no signal".
Ano, samozřejmě, s tím souhlasím, v předchozí reakci jsem se vyjádřil trošku kostrbatě, avšak stále ve výsledku platí, že ten DVB-T signál je pro příjem na pokojové antény obecně vhodnější právě kvůli tomuto dopočítávání....
Mnohdy toto dopočítávání naprosto postačuje pro kvalitní příjem i v místě, kde jsou přítomny odrazy, někdy zase ne. To bylo napsané i v článku - a platí to nejen o pokojových anténách.
Když už citujete, tak napište všechno. Pokud jste článek četl, tak je tam uvedeno následující:
Obecně je DVB-T signál pro tento typ příjmu na rozdíl od analogové televize vhodný. Avšak pouze za předpokladu, že je signál v místě příjmu dostatečně silný a kvalitní, a že se pokojové anténa nenalézá v zarušeném prostředí. Což může být v členité Praze problém. Signál je na mnoha místech silně degradován odrazy, a pokud je vysílač stíněný, nemusí být ani natolik silný, aby byl příjem uvnitř budovy vůbec možný.
Kvalitní příjem analogového vysílání prostý duchů a jiných znehodnocení obrazu uvnitř místnosti na prutovou nebo jinou pokojovou anténu nebyl možný, nebo byl velmi velmi ojedinělý. Zato DVB-T takto přijímat lze, ale také za určitých podmínek - pokud je signál kvalitní a silný. Prostě ta možnost zachytit DVB-T kvalitně na pokojovou anténu je mnohem větší než u analogu a lze říci, že DVB-T je svým charakterem pro příjem i na nahrážkové antény vhodné. Ovšem jak bylo řečeno, jen tam, kde je signál dostatečně silný a kvalitní. O žádné garanci příjmu na pokojové antény v článku nebyla ani zmínka, naopak.
Odpovím Vám jinak. Pod vlivem podobných "nemastných a neslaných" (někdy to může hrát na pokojovou anténu, když blablabla)si u nás jednoho BD v Praze 4 objednalo "digitalizaci STA" s tím, že do každého bytu dodáme STB a pokojovou anténu.