To je srovnání které zatraceně kulhá. Ze tří důvodů.
a) Vysílač Kahlenberg byl vždy hlavním vysílačem (a jediným), který naprostou většinu Vídně zásoboval signálem. Po několik desítek let. Ne jako v Praze, kde byl dřívě Petřín a Cukrák, pak se spustil Žižkov a tak podobně.
I po spuštění DVB-T to tak zůstalo, zbylé dva vídeňské vysílače jsou nízkovýkonné, takže nějaký problém pre-echa tam téměř nehrozí. Není to prostě jak silný Žižkov + silný Cukrák.
b) Na Kahlenbergu se nezměnila polarizace! Není tak třeba měnit a upravovat antény z důvodu jiné polarizace vysílače, jako je tomu v Praze a okolí.
c) A nakonec ten nejzásadnější rozdíl - z Kahlenbergu se vysílal analog na kanálech E5, 24 a 34. A DVB-T se vysílá kde? Na kanálech 24 a 34. Nebylo tedy nutné měnit ani jiné prvky rozvodů a upravovat všechny společné antény ve městě. Kanály prostě zůstaly.
Takže než začnete něco srovnávat, zamyslete se nad situací a sežeňte si fakta!
Podívejte se,v Rakousku s tím nedělali žádné ciráty.Třeba hlavní jejich vysílač 24 kanál,během dvou let přešel na digitál a je to. Ale pražáčci ?? Chudáčci neschopní si poradit.
No přesně o tom to je.Kdyby se přechod na digitál tak nemedializoval a dělalo se rychle,tak už máme dáávno pokrytí a ne různé většinou amatérské rady a doporučení.Mělo se hned jet na základních vysílačích,tak jako ORF.
Ale v Praze s příjmem problémy nejsou, tedy na správně udělanou anténu! To, že většina lidí na to kašle, není problém s příjmem, ale problém s liknavostí lidí. Ale je to jejich příjem, jestli bude mít Fanda z Michle při příjmu na starou anténu kostičky a výpadky je mi srdečně jedno :)
Od začátku říkám, že vertikální polarizace Žižkova nebyl ideální nápad, protože příliš mnoho lidí v Praze i okolí je na něm závislých a všichni měli antény horizontálně, ať už z dob analogu, a nebo si ji nechali zrenovovat v době přechodného digitálního vysílání (což spousta lidí udělala).
Já jsem zastával ideu Cukrák 100 kW +Žižkov 20-30 kW H pol., a k tomu Strahov 5-10 kW V pol. Tak je to třeba i v té Vídni, tam vysílač Arsenal plní právě tu funkci městského vysílače pro ty, kteří chytají na prut. Problémy by podle mne téměř nebyly, minimálně by odpadla nutnost přetáčení antén a asi by se zmírnil i problém pre-echa (?).
V Rakousku začaly definitivní vysílače na definitivních kanálech vysílat DVB-T ve chvíli, kdy se na nich vypl analog, takže na přímý přechod měli jednu noc :)
Před tím se ze všech větších vysílačů vysílal přechodný mux na kanálech 60+ (např. Vídeň 61, Jauerling 68 atd.). Stejně jako se v Praze vysílalo na kanále 25. Pražáci měli ale tu smůlu, že se jim změnila polarizace a kanály, u Rakušáků to byly jen ty kanály, navíc v Rakousku je mnohem rozšířenější satelit a kabel nežli u nás.
Ale nevěřím, že by tam došlo ke změně Technického plánu přechodu posunutím ukončení analogového vysílání o půl roku, že jim o chystané změně kanálů řekli cca tři měsíce předem a o změně polarizace vysílání cca týden předem a o obsahu jednotlivých MUXů až když to pustili.
Podívejte se, třeba v Praze začaly vysílače vysílat DVB-T v definitivní podobě na podzim 2008 a vypnou to už na jaře 2009. Ti Vaši Rakušáci jsou tedy pěkný saláti, když se s tím hrabali dva roky. Pražáci to musí zvládnout za půl roku.
Dobře jim tak, Pražákům ..... chtěli si sobecky naložit pořádně signálu, tak tady to maj :-))) Pro Prahu bohatě stačil ten 10kW vysílač. A když už si museli naložit, tak to mohli vyřešit přeci lépe. Např. Bez SFN na samostatný kanál oproti Cukráku. Vertikál mohl klidně také být a vymalováno, ne? Totéž bych udělal i v Brně a Ostravě.