Podívejte se,v Rakousku s tím nedělali žádné ciráty.Třeba hlavní jejich vysílač 24 kanál,během dvou let přešel na digitál a je to. Ale pražáčci ?? Chudáčci neschopní si poradit.
To je srovnání které zatraceně kulhá. Ze tří důvodů.
a) Vysílač Kahlenberg byl vždy hlavním vysílačem (a jediným), který naprostou většinu Vídně zásoboval signálem. Po několik desítek let. Ne jako v Praze, kde byl dřívě Petřín a Cukrák, pak se spustil Žižkov a tak podobně.
I po spuštění DVB-T to tak zůstalo, zbylé dva vídeňské vysílače jsou nízkovýkonné, takže nějaký problém pre-echa tam téměř nehrozí. Není to prostě jak silný Žižkov + silný Cukrák.
b) Na Kahlenbergu se nezměnila polarizace! Není tak třeba měnit a upravovat antény z důvodu jiné polarizace vysílače, jako je tomu v Praze a okolí.
c) A nakonec ten nejzásadnější rozdíl - z Kahlenbergu se vysílal analog na kanálech E5, 24 a 34. A DVB-T se vysílá kde? Na kanálech 24 a 34. Nebylo tedy nutné měnit ani jiné prvky rozvodů a upravovat všechny společné antény ve městě. Kanály prostě zůstaly.
Takže než začnete něco srovnávat, zamyslete se nad situací a sežeňte si fakta!
No přesně o tom to je.Kdyby se přechod na digitál tak nemedializoval a dělalo se rychle,tak už máme dáávno pokrytí a ne různé většinou amatérské rady a doporučení.Mělo se hned jet na základních vysílačích,tak jako ORF.
Dobře jim tak, Pražákům ..... chtěli si sobecky naložit pořádně signálu, tak tady to maj :-))) Pro Prahu bohatě stačil ten 10kW vysílač. A když už si museli naložit, tak to mohli vyřešit přeci lépe. Např. Bez SFN na samostatný kanál oproti Cukráku. Vertikál mohl klidně také být a vymalováno, ne? Totéž bych udělal i v Brně a Ostravě.
Ale v Praze s příjmem problémy nejsou, tedy na správně udělanou anténu! To, že většina lidí na to kašle, není problém s příjmem, ale problém s liknavostí lidí. Ale je to jejich příjem, jestli bude mít Fanda z Michle při příjmu na starou anténu kostičky a výpadky je mi srdečně jedno :)
Od začátku říkám, že vertikální polarizace Žižkova nebyl ideální nápad, protože příliš mnoho lidí v Praze i okolí je na něm závislých a všichni měli antény horizontálně, ať už z dob analogu, a nebo si ji nechali zrenovovat v době přechodného digitálního vysílání (což spousta lidí udělala).
Já jsem zastával ideu Cukrák 100 kW +Žižkov 20-30 kW H pol., a k tomu Strahov 5-10 kW V pol. Tak je to třeba i v té Vídni, tam vysílač Arsenal plní právě tu funkci městského vysílače pro ty, kteří chytají na prut. Problémy by podle mne téměř nebyly, minimálně by odpadla nutnost přetáčení antén a asi by se zmírnil i problém pre-echa (?).
Podívejte se, třeba v Praze začaly vysílače vysílat DVB-T v definitivní podobě na podzim 2008 a vypnou to už na jaře 2009. Ti Vaši Rakušáci jsou tedy pěkný saláti, když se s tím hrabali dva roky. Pražáci to musí zvládnout za půl roku.
V Rakousku začaly definitivní vysílače na definitivních kanálech vysílat DVB-T ve chvíli, kdy se na nich vypl analog, takže na přímý přechod měli jednu noc :)
Před tím se ze všech větších vysílačů vysílal přechodný mux na kanálech 60+ (např. Vídeň 61, Jauerling 68 atd.). Stejně jako se v Praze vysílalo na kanále 25. Pražáci měli ale tu smůlu, že se jim změnila polarizace a kanály, u Rakušáků to byly jen ty kanály, navíc v Rakousku je mnohem rozšířenější satelit a kabel nežli u nás.
Ale nevěřím, že by tam došlo ke změně Technického plánu přechodu posunutím ukončení analogového vysílání o půl roku, že jim o chystané změně kanálů řekli cca tři měsíce předem a o změně polarizace vysílání cca týden předem a o obsahu jednotlivých MUXů až když to pustili.