On ten extrarychlý internet nabízejí zejména tam, kde už je gigová přípojka - a tam je ta motivace nízká, protože to stačí
.
Na druhou stranu jsou místa, kde se připojíte sotva desítkami megabitů (upload spíš v jednotkách), a kde by byli zákazníci vděční za půlgigagit, kdyby byl. (A tam když přivedete optiku, bude i těch 500 Mb/s každému stačit, protože si pomůžou desetinásobně.)
Tam kde je upload v jednotkach to ale v praxi znamena nejdriv rozbagrovat ulici, coz ale neni uplne levna ani jednoducha disciplina... :-) O cemz je i ten clanek. Holt u nas to chceme mit rovnou "hezky", takze v trubce a v zemi... zatimco treba i v Benatkach jim je fuk, ze ten kabel maji pritluceny k fasade. Obcas tam uvidite i nezakryte male ODF... ;-)
ano, před 10 lety jsme chtěli pro obec zařídit nadzemní vedení optiky, stavební úřad po nás chtěl ochranná pásma a razítka jako je u vedení elektřiny, trvalé připojení přímo na domy nepřipadalo v úvahu, buď dočasné nebo pod zem.
Změnilo se v tomhle něco? Nevíš? Streki píše, že jim obce nadzemní vedení odmítají, tak jsem si myslel, že už to stavební zákon umožňuje, rychlým hledáním tam ale nic nevidím.
Problém je v tom, že každý vesničan si myslí, jak všemu rozumí a pokud mu někdo nakukal, že vedení v zemi bude přímo sluníčkově ideální, tak se toho pak drží jak moucha lejna a vymalováno. Což je případ nejenom telekomunikací, ale třeba taky el. rozvodů (pak se můžou lidi divit, kolik platí za distribuci elektriky, když si to uložení do země nechá každý distributor od zákazníků zaplatit do poslední kačky).
Jestli není větší problém spíš naprosto přebujelý až zvrácený právní systém, který už dávno neslouží k regulaci společného soužití, ale jen sám pro sebe a pro papír. Efektivně znemožňuje veřejně i jednotlivcům prospěšné projekty a naopak v situacích, kdy by měl být použit pro vymáhání práva nad těmi, kdo zákony zneužívají nebo obchází, vede jen k nekonečným soudním tahanicím s nepředvídatelným koncem i výsledkem.
To možná taky, ale zásadním problémem jsou právě domorodci a smutná skutečnost, že v zastupitelstvech nemá obvykle nikdo ani páru o ničem, ale všichni perfektně ví, že když tam chce nějaká firma podnikat v telekomunikacích, tak to musí dávat do země a ještě je potřeba z ní vytřískat maximum za služebnost, protože se přece jedná o podnikatele, kteří na to mají a beztak se chtějí jenom napakovat. Samozřejmě každý rozumný podnikatel se pak na takovou vesnici vyflákne a domorodci můžou následně akorát skuhrat, že mají net pár Mbps a večer nic, protože jediná BTS na LTE je kilometry daleko a ještě přetížená.
Takhle jednoduše to opravdu nefunguje. I na vesnici, tak, jako všude jinde, se střetávají zájmy mnoha lidí. Pro některé rychlé připojení význam má, některým je to jedno. Ti, kterým je to jedno budou uvažovat maximálně o tom "vytřískání", skuhrat zase budou ti, co ho chtěli. A logicky pak záleží, kdo má v obci většinu.
Přičemž je pak potřeba vnímat, že na venkově typicky řešíte úplně jiné problémy než to, jestli jste připojen 20 nebo 2 000 megabity. Lidi to tam jednoduše často nezajímá a nepotřebují to řešit. Takže těch lidí, co je jim to jedno je ve výsledku poměrně dost
A co domorodci čekají? Že jim někdo zasponzoruje optiku do země jenom proto, že oni cosi nechtějí vzduchem? Každý ISP je podnikatel a nebude dělat vesničanům charitu. A je jasné, že náklady při zemním uložení jsou oproti nadzemnímu vedení astronomické, nehledě na celkovou administrativu (vyjádření a souhlasy od majitelů kolidujících sítí a pozemků, kde stačí jeden trouba, co se bude pořád dokola odvolávat, že to přes svůj pozemek nechce a celá věc je na roky zabitá).
Zcela jistě mají stožáry veřejného osvětlení, tak se dá optika umístit na ně.
Mne je to uplne jedno. Pokud je nadzemak udrzovany, prehledny a neomezuje moc tak s nim nemam problem.
Ty nadzemaky hodne omezuji treba pri rekonstrukcich strech kde mate treba jeste i nastresaky. Zabit se o vedeni NN pri rekonstrukci strechy nebo cisteni okapu neni zas az tak ojedinele. A v ulici kvuli tomu na 2 tydny elektrinu nevypnete.
Na prechodnou dobu ( CEZ to dela na 3 mesice) se delaji kvuli tomu zaizolovani techto vedeni (pokud neni uz izolovane) a je to gratis.
Já využíván nejnižší tarif 250/250 a rozter a PC umí jen 100
Problém ale mám v práci kde jsem odkázány na mobilní síť.
Pořídil jsme si kvůli tomu místo LTE telefon s 5g. Ale lagy
ve hře mám stejně a kvůli datovému limitu nemůžu využívat hraní přes cloud
I na té optice nejsou ve hře pingy nějaké super..
Takže limit je spíš pro mě jinde než v rychlostech..
Už jsem tu několikrát ventiloval situaci v naší ulici: optiku sem nikdo nechce natáhnout jinak, než jako výhradní poskytovatel
, zatímco město trvá na tom, že když se má kopat, tak společně (aby se ta ulice nerozkopávala opakovaně). S výsledkem, že 10 let se nedělo nic...
...až doteď. Jeden z poskytovatelů využil možnosti provést výkop při opravě stávající infrastruktury a promptně tahá optiku po celé ulici.
Tedy: skoro celé ulici. Nemůže/nesmí přes silnici. Což příliš nevadí, protože i tak se dostane k většině domů... - kromě jediného, toho našeho, který je trochu obehnaný těmi silnicemi.
Zdá se, že ještě nějakou dobu zůstaneme na wifinách.
To asi ano. (Když se vyhneme umísťování antén na fasádu).
Problém vidím hlavně v tom,že to je jen jeden ze zdejších ISP - pochopitelně ten s nejvíc ořezanými službami.
Reálně je to tak pro konzumenta IPTV a Netflixu ve 4K, kterému ke štěstí stačí ještě přístup na sociální sítě a do sázkové kanceláře
.
Já na tom nezprovozním ani připojení na firemní VPN, protože co nezabije poskytovatel, zcela jednoznačně odmítne náš přezabezpečený tunelovací software.
Mate mit stozar a volne cesty na svody. I kdyby byl zatim prazdny muze se hodit. A nemusite resit uplatky pamatkarum ( v praze bezna vec).
Holt ne kazde SVJ funguje. Nektera SVJ se velmi podobaji svym negativnim dopadem sve cinnosti americkym HOA.
Je treba pred koupi zjistit pocet aktivnich komunistickych duchen, byvalych clenu PSVB a ulicniho vyboru.
17. 1. 2025, 17:47 editováno autorem komentáře
Podle me je to dusledek kratkodobe vize spolecnosti. Bydlim v US, rural area by se dalo rici, na samote uprostred lesu, pres silnici mam dalsiho souseda. Nejblizsi mesto (1000 lidi) je par mil. Presto mam optiku a koncem roku jsem povysil z 5Gbps na 10Gbps. Operator si patrne spocital ze ten dum tady bude stat dalsich 100 let a ze mit natazenou optiku pro nej znamena moznost prodeje dalsich sluzeb (treba stupidni netflix se slevou). Netusim jake byli naklady na vybudovani pripojky, netusim jestli operator dostal nejakou dotaci ale jako zakaznik nemusim resit nejake mizerne pripojeni typu adsl s 512kbps uploadem. Tim nechci rict, ze tohle je bezna situace v US, naopak je spousta chudych lokalit kde si operatori spocitali ze se jim nevyplati delat nic.
20. 1. 2025, 18:28 editováno autorem komentáře
Chtěl bych se podělit o svou zkušenost s poskytovateli internetu a vývojem služeb na naší adrese.
Cca před 10 lety jsem domlouval připojení našeho rodinného domu v Olomouci na optiku. Obešel jsem všechny poskytovatele kteří měli v naší blízkosti optické sítě.
Téměř nikdo nejevil zájem připojovat tehdy rodinný domek v "centru" města i když jsem nabízel že se na tom chci finančně podílet. Podařilo se s tehdejší firmu FOFRnet domluvit na realizaci.
Tehdejší parametry byly super, za cca 550 Kč jsem měl připojení 150/150Mbps s odezvou okolo 2-3ms.
Jak šel čas tak jsem si v roce 2017 vyjednal 1Gbit. Jak začalo skupování ISPíků velkými společnosti, FOFRnet -> DRFG/Suntel -> Nordic. Začaly se parametry a chování linky zhoršovat. V rychlostech to bylo stejné ale odezva se navýšila na 5-6 ms. Výpadky byly častější. Poté co O2 koupilo Nordic tak se v Listopadu zhoršila odezva na 10ms.
Když jsem se začal vyptávat proč se mi vlastně odezva zhoršila téměř o 100% bylo mi odpovězeno že je to pořád vynikající hodnota, tohle jsem nepopíral 10ms je pořád dobrá hodnota ale šlo mi o princip že se parametr služby zhoršil o 100%. (Ve smlouvě není nikde odezva číselně specifikována takže se s tím musím smířit)
Po kontaktování informované osoby v Nordicu jsem zjistil že v důsledku fůze s O2 se měnilo routování a že se s tím nic nedá dělat. Na to jsem odpověděl že na jejich vlastní měřící bod, dosahuji s T-mobile optickou přípojkou na stejné adrese o 3-4ms lepších výsledků. Nastalo ticho a velké divení že tomu tak je.
Vyjádřil jsem zájem o individuální přípojku v ceně 2000-3000Kč ale nepochodil jsem (když už je horší odezva, ať je aspoň větší rychlost). Rychlejší neděláme i-když to technicky jde. Musíte si pořídit "firemní" tarif.
T-mobile mi jejich experimentální 8/8Gbit na adrese nenabídne, průběžně se na to každých 6 měsíců ptám.
Ohledně "využití" linky jak tady někteří zmiňují. Nejde vždy o to 100% času tahat plnou rychlostí ale o to že když je doma houf lidí a chci si zahrát hru / stáhnou HD film / aktualizace. Nemusím na to tak dlouho čekat.
Jsem ochotný platit určitou rozumnou částku ale firemní připojení s 99,9*% garancí není mým cílem.
Tolik k tomu že "firmy" lidem nabízejí ale nikdo to nechce. Podobně jak tady zaznělo že lidé kteří mají 20Mbps a chtějí ... tak nedostanou.
1ms je fakt velka latence, pokud jde o aktivni prvek ;-) Realne se dnes bavime spise o desitkach, max nizsich stovkach mikrosekund - a to i na vcelku lowcostovych prepinacich. Spis ale narazite na to, ze sirenim signalu i v optickem vlakne nejake zpozdeni vznika... cca 4 mikrosekundy prida kazdy fyzicky kilometr...
Navic v traceroute dost casto kazdy aktivni prvek neuvidite. Uvidite jen routery... a i tam muze dochazet k umele limitaci, protoze router po ceste ma predevsim routovat provoz, ktery tim prochazi a ne odpovidat na ping/traceroute ;-) Takze v praxi toto byva i nejak rate-limitovane...
Souhlasím, že 10 ms je stále dobrá hodnota. Když ale vezmu v úvahu, že jsem před 10 lety začal s nějakými hodnotami a očekáváními ohledně chování služby v budoucnu (rychlost, latence, stabilita), člověk by předpokládal, že se tyto hodnoty budou v budoucnu zlepšovat. Ve skutečnosti mám však pocit, že je tomu spíše naopak. Ještě k tomu že měl člověk lepší hodnoty latence a stability než má teď.
Velmi úsměvné mi připadá, když se na prvek poskytovatele dostanu rychleji z cizí sítě než z jeho vlastní. Přitom jde o přípojky pro běžného koncového zákazníka.
Když pak vidím lokální poskytovatele, kteří mají lepší parametry připojení pro běžného zákazníka, je mi z přístupu těch velkých hráčů smutno. :(
15. 1. 2025, 18:58 editováno autorem komentáře
Rozumím, právě proto na to narážím ze v rámci “zkvalitňování služeb” se to zhoršilo. 7 let jsem měl lepší hodnoty než teď. A odezva se zhoršila právě o tu danou hodnotu na všechny směry. Ne jen na ten jeden bod. (Hry, weby, měřicí nástroje)
Aspoň ze T-mobile, se trochu předvedl. Dříve byla u něj odezva okolo 40ms. V tento rok se zlepšil na tech 6-7ms.
Je mi líto ze když vidíte ze to jde, všude jinde, tak v rámci “zkvalitňování” se jde u mě s kvalitou dolu
Tak vzdy je to o zvolene technologii, ono jaksi nejde pausalizovat. A do znacne miry hlasujete penezenkou, takze pokud se vam sluzby jednoho poskytovatele nelibi, muzete zkusit stesti jinde. Dnes uz se muzete odrazit i z mapove aplikace, kterou CTU poskytuje a ze ktere orientacni nabidku i pro svou adresu zjistite (pricemz plati, ze zalezi co operatori ve vykazech nareportuji, kecat to samozrejme muze).
No.. sluzba se ti zhorsila, protoze se v tom stouras. Mas se koukat na rychlost a hotovo. Stejne jako 99,9% uzivatelu, kteri znaji jen rychlost :D
A ted vazne.. Ja kdysi taky volal operatorovi kvuli rychlosti. A taky mi poblahopral, ze to mam rychlejsi nez si myslel, ze to muze behat :)
Taky jsem si vzdy myslel, ze kdyz se vymeni medeny kabel za optiku, skoci ping nekam na max 5ms. Ale jak je videt, vede to kdovi kudy a kdovi pres co... Bude to chtit bydlet na univerzitni koleji.
Já u sebe mám pro jistotu "až" 50Mb/s s bondingem a jedinej DSLAM o kterym vím je na opačnym konci města. Jedu teď přes wifináře co taky víc jak těch 50/50 nedá, ale mám mít fixních 50/50 bez agregace. Letos to kupodivu fakt drží. 5GHz, podle mapy.cz na asi 750 metrů.
Původně jsem poptával 100Mb/s po 60GHz ale prý by se jim to nezaplatilo ani kdybych se upsal na dva roky za docela mastnou sumu - když se podívám ze střechy na libovolnou stranu v našem dvoutisícovym městě, tak všude jsou jen lesy a nebo kopce. Navíc kopce se tak divně táhnou že jen na přeskočení jednoho kopce by byla potřeba nejspíš dva stožáry. Na druhou stranu pokud by si někdo troufnul do sousední vesnice hodit stožár co signál víceméně odrazí na nás, tak mu stačí ty tři stožáry a pokryje nemalou část města :)
Ještě jedna věc: k čemu je rychlá optika, když k ní není rozumně nastavené připojení?
Když jsem se, coby koncák - občan
zajímal o možnostech připojení, provideři se předháněli v rychlostech (než se zjistilo, že ani to tu není nijak slavné), ale veřejnou IPv4 adresu, neblokovaný provoz (VPN), symetrickou rychlost (nebo uplink alespoň 250 MB/s), IPv6 s rozsahem alespoň /56... takové požadavky byly pro ně nesplnitelné, případně mne odkázali na oddělení pro firmy, kde mají jednak úplně jiné ceny, druhak se divili, proč jim volám, když nemám IČO.
Občanovi prostě tak akorát prodat balíček
s IPTV, vlastním routerem bez možnosti zákaznického nastavení, pevně definovanými DNS a zablokovaným provozem tunelovacích protokolů.
To jsou parametry, které rychlé - i vícegigové - připojení deklasuje na zbytečný a stěží využitelný luxus.
Přesně tak, kdysi dávno jsem pořídil "internet" ve formě ethernetové zásuvky. Symetrická přípojka s nízkou latenci veřejná pevná čtyřka k tomu šestka /64 že zatím jako testujeme. Všechny potřebné věci nastavitelné přes web zákazníkem. Potom se dlouho nic nedělo a pak přišlo velké skupování. Při každé vlně "zkvalitňování služeb" vždy něco bez náhrady zrušili až to celé skončilo u kyslíků. Nabízejí gigabajty o kterých vím že je sem nemají jak dotlačit, veřejná IPv4 cenu přípojky málem zdvojnásobí, IPv6/64 za další příplatek a /56 je sci-fi. Když jsem se paní ptal jestli si k telefonním tarifům taky musím číslo dokupovat zvlášť tak se tvářila dost nechápavě.
U nás prodali gigový optický internet až do bytu
ve formě, kdy ten optický kabel ještě v domě končí ve switchi, po metalice to vede na střechu, a dál až dvougigovou
wifinou...
Chvíli jsem bádal, jak dosahují při měření té rychlosti, když na té wifině je celý barák. No: mají tam QoS, že provoz na známé služby měření rychlosti
má absolutní přednost. (Ale takové https://librespeed.org/ ukazuje jiná čísla... ;oD )
Nás je doma sedm a naprosto nám stačí 100/20 VDSL. A to znám lidi, kteří ještě donedávna měli něco jako 20/5 a ani o tom nevěděli. Ostatně mobilní připojení často o moc rychlejší, zvlášť na venkově, fakt není. Reálně je využitelnost toho gigabitu v domácnosti nízká, i když je to nad rámec toho, co je velká část těch "geeků" schopna chápat.
A přesně jak se v článku píše, uvažoval jsem o 250/50. Ale nakonec jsem se na to vykašlal. Musel bych koupit nové routery a další komponenty a co bych tím reálně získal? Lepší pocit? V životě je mnoho podstatně užitečnějších i zajímavějších věcí k řešení než zrovna tohle.
Jak píšete: je to otázka priorit.
Pro práci z domova vystačím s připojením od cca 4/4
, ale znamená to vzdálenou plochu cca 1280×720 a smířit se s rozmazaným obrazem (a moc to nekombinovat s Teams/Skype/Webex...).
Pokud bych chtěl mít plnohodnotnou UHD obrazovku (3840×2840) a k tomu kvalitní (video)hovory u telekonference, pak se dostanu někam k 100/40
. Jenže někdy mám taková připojení paralelně dvě...
To znamená, že připojení 200/100
jsem schopen využít i bez Netflixu
.
(Poznámka: ty rychlosti nejsou žádné technické dogma
, ale jsou odpozorované ze skutečného provozu. Spíš bych to bral jako rozsah, ve kterém se lze různými nastaveními a triky pohybovat
.)
Když máte nějaké rozumné parametry linky, tak rozhoduje upload.
Mám exUPC s volbou 500/30 nebo 1000/50. No tak kvůli /50 platím těch 1000, celkem zbytečně. Kdyby (za rozumnou cenu) nabídli 2000/100, tak beru.
U naší babi na chalupě (skutečně Horní-Dolní v Sudetech) natáhli optiku, symetrických 200mbit. Naprosto luxusní.