Pane Horáku/Horale - když budu mít hospodu a kolem mě bude dalších 20 hospod a já si zaplatím nějaký průzkum abych mohl prezenovat kde je nejvíc zákazníků a jak jsou spokojeni, tak hádejte jak to dopadne, resp. hádejte co zveřejním? Že se u mě nikomu nelíbí a všichni chodí ke konkurenci, anebo že všichni chodí ke mně a líbí se jim u mě? Na to si snad odpovíte sám a u sledovanosti TV stanic je to naprosto totéž...
Mýlíte se. Měří se opravdu všechny (zahraniční, placené, kabelové...). Souhrn jejich sledovanosti je pak prezentován jako "Ostatní stanice"? Důvody proč nejsou zveřejňovány samostatně jsou dva:
1.) Byla by to jednotlivě hodně malá čísla, o což pochopitelně žádná televize nestojí.
2.) Za tuto službu se musí ATO platit a pro mnohé z nich (třeba ty zahraniční nebo i placené) nemá zveřejnění žádný komernční efekt.
Je dost možny že tento mechanismus funguje ale nadruhou stranu si myslim že firma UPC by si mohla vytvořet seznam solidnich zakazniku a seznam zakazniku tzv. opakovaných půlročnich zákazniku a po několika tzv. vydrbávkách STOP
A co se tyče ty sledovanosti normalně uvažujici člověk nemusi sledovat tzv. Železného koláče ale vypozoruje to třeba z rohovoru v práci atd.
Ale to už odbíhame do tematu osobně si myslím že současny příjem a investice do anten pro SK programy v DVB-T na vysokých kmitočtech nemá pro moravkého diváka cenu a nahrává to i opžděnou digitalizaci na moravě satelitu
Mechanismus vypovězení smlouvy a následné uzavření smlouvy nové (příp. "turecká tržnice" v podobě telefonátu na KC) praktikuje u UPC prakticky každý koho znám a mně osobně to poradil přímo obchodní zástupce. Takže nějaký váš technik nebo netechnik v tom nehraje žádnou roli, ale aspoň je vidět, že to tak skutečně funguje :o)))
No a měření sledovanosti je věc, které může věřit snad jenom naprostý naivka nebo možná skalní fanda pana Železného, který s tímto nesmyslem a účelovou PR propagandou přišel. Normálně uvažující člověk si takto mozek vymýt nenechá, sorry...
Jestli můžu poradit pane Ryšavý tak s hrázným si žádnou debatu nezačínejte. Ty jeho blafy ohledně pozemáku jsou tu vyhlášené. Ale aspoň se člověk pobaví že.
Já si nemohu pomoci po přečteni Vaších komentářu zde sleduji silnou podobu s Technikem TKR s Paraboly on tam taky píšé o zcela legálním vypovědění smlouovy u UPC
nebo měřeni sledovanosti...
Já jsem předpokládal, že těch 20 000 mělo připadnout na jednu domácnost. To opravdu stála rekonstrukce STA vašeho domu 80 000? To bych firmu vyhnal, nebo rovnou doporučil satelitní řešení.
Další kalkulace v mém případě vychází. Na kanále po ČT2, což je jeden analog, dnes vysílá celý MUX ČT, což jsou 4 digitální stanice. Čili účinnost je 1 : 4! U komerčního MUXu s 5 digitálními stanicemi tento kanál nahradil opět jediný analogový. Proto poměr 1 : 5! Z domova na pokojovku a v práci na síto přijímám 28 stanic s 19 programy. Je to sice jen díky tomu, že bydlím v metropoli, ale ani tady nejsem sám. Jinde zase mohou přijímat některé MUXy z ciziny.
Na dotaz, co Vás v budoucnu může čekat za rozšíření v rámci DVB-T, zjistíte na mapách oblastí evropsky harmonizovaných kanálů po 6 MUXech v Česku. Kdy, kdo, co a odkud bude opravdu vysílat, to Vám dnes ale neřekne nikdo. Jen můžete posoudit, o které konkrétní kanály může jít. Také úplný venkov asi nebude v oblasti zájmu pokrytí nemajetnými televizemi, které teprve přijdou.
To jsou měření úplně k ničemu, protože se měří pouze ty TV stanice, které si to měření platí, což je ČT, Nova, Prima a Barrandov. Podobných čísel si vycucám z prstu kolik chci a tuším že to není tak dlouho co i zde o tom vyšel článek: http://www.digizone.cz/aktuality/nova-i-prima-caruji-s-cisly-svych-podilu/ Není co řešit...
Prakticky v každé STA, kde byla ta ČT2 nahrazená muxem, je to problém, protože se používají měniče kmitočtu a nelze to vyřešit nějakým jednoduchým způsobem. Navíc tady nemáme jenom mux ČT, ale i další muxy a ty využívají kmitočty, jenž se dřív vůbec nepoužívaly. Další problém je nekompletnost všech muxů na jedné vysílací kótě, tj. třeba na Pálavě chybí (a bude chybět) mux 3, na Kojále není mux 2 a 3 (možná se letos dočkáme) a mux 4 vysílá z vlastních stanovišť. O příjmu zahraničních stanic nemluvě, takže to všechno celkem logicky zvedá cenu anténního systému pro příjem, samozřejmě v místech, kde ten signál není natolik kvalitní, že to lze přjímat "na vidle" (což je ale lze přijímat málokde).
Tady jde jen o slovíčka. Jak velké je ČASTO a jak NE KAŽDÝ? V lokalitách, kde byla analogová ČT2 nahrazena MUXem, potom anténa a koaxiál mohly vyhovovat i nadále. Nezměnil se ani kanál a většinou ani úroveň signálu, vzhledem k DVB-T potřebám.
UPC zase zveřejňuje přesně opačná čísla a sice, že 90% divákům už zdaleka nestačí jenom pár programů a chtějí větší programovou nabídku. Takže je to 1:1 a teď můžete doložit nějaká skutečně věrohodná čísla o té sledovanosti :-)
A ta cena u UPC sice platí po určitou dobu, ovšem není žádný problém to vypovědět a uzavřít znovu za stejně výhodných podmínek - to jenom abyste byl v obraze jak to lze legálně zrealizovat tu slevu :-)
Dle pruzkumu sledovanosti, pravidelne uverejnovanych zde na digizone.cz, vice jak 90% divaku nema zajem o programy mimo DVB-T. Zruseni sluzby kabelove tv a jeji nahrazeni prijmem DVB-T je tedy logicke a efektivni. Krom toho UPC digital standard stoji 604Kc/mes (akce 302Kc/mes je pouze na prvni pulrok).
No jistě že mluvím o rekonstrukci STA a rozvodů. Akorát že ne ve velkém paneláku (kde se to dá rozpočíst na desítky partají), ale v činžáku kde jsou ty partaje 4. Potom už ty kalkulace vycházejí, za míň to nikdo neudělá. (P.s. zapomeňte na pokojové antény či antény vystrčené z okna, to tady nefunguje).
Co ale nevychází, to jsou Vaše kalkulace tedy jedna analogová stanice byla nahrazena 4-5 digitálními. Jak jsem nahoře počítal, tak místo 4 analogových jsem dostal 10 digitálních.
No a můj skromný dotaz byl, zda se tento počet bude rozšiřovat, a to automaticky (co začne vysílat, to chytnu), nebo pro každou novou stanici či multiplex budou zase další náklady do úpravy anténního rozvodu....
Analog od UPC (nabídka Klasik) má ovšem 40 programů, takže to jste si teda fakt pomohl, když těch programů teď máte 3x míň :o))) Nehledě na to, že u UPC lze získat Digital Standard, což je 80 programů v DVB-C (plus těch 40 analogových) za 300,-Kč/měsíčně...
Za 250 Kč za anténu včetně anténního rozvodu + 1500 Kč za set top box jsem získal dalších 7 programů a mohl zrušit analog od UPC (úspora 209 Kč měsíčně).
Proklamovaná? Kým proklamovaná? Pozemní digitál byl od začátku koncipován jako náhrada analogového vysílání, které má (mělo) hlavně kapacitní omezení (víc analogových kanálů se do éteru nevejde). Už to, že individuální příjem DVB-T je většinou mnohem míň náročný na anténní výbavu spolu s bonusem několika nových volně dostupných stanic je podle mě (pro mě) slušný výsledek. Nezanedbatelná je pro mě i možnost jednoduchého nahrávání až několika programů současně na HDD v původní (živé) kvalitě. Na tyhle výhody ještě časem přijdete, uvidíte :-). S přeshraničním příjmem bude samozřejmě podobný problém jako dřív. Jde o stejné pásmo, tj. stejné zákonitosti má i šíření signálu. Přesto i tady je úspěšnost kvalitního příjmu výrazně lepší než u analogu. Mimochodem, stěžovat si když je něco lepší, že to mohlo být "o hodně" lepší, je taková naše česká vlastnost, že? :-) Jsou regiony, kde ještě ani ten multiplex 2 nemají. Co by pak měli říkat oni?
Netuším, z jaké kalkulace Vám vyšly tyto úvahy. 20 000Kč? Ani má nejbujnější fantazie mi nenapovídá. Nebo to jsou náklady na generální rekonstrukci velkého paneláku s STA? Ovšem, existují obrovské projekty servisních firem, které by spolkly jakékoliv peníze. Pokud ale budu srovnávat i jen současnost v Česku, na většině jeho území již fungují 3 MUXy a Prima v analogu na mnohých místech neexistovala. Stačí číst i jen na tomto webu pořádně témata o příjmu DVB-T a zjistíte, že Vaše kalkulace je nějak divně pokřivená. Když začneme od začátku. Na mnoha místech byl vypnut analog, aby na stejném, nebo blízkém, kanále mohlo být vysíláno digitálně. Čili často bez jakékoliv úpravy antény byla nahrazena jediná analogová stanice hned 4, nebo 5 digitálními. Nejlevnější přechod původního parku TV v domácnostech se dal realizovat koupí STB do tisíce korun. Již ale delší dobu se prodávají nové typy televizorů, které mají pochopitelně příslušný tuner již zabudován. Tehdy často stačilo jen postavit novou TV na své místo, připojit stávající anténu, automaticky proladit a mnozí měli najednou k dispozici více stanic a bez případného šumu a duchů. Nic ale není dokonalé a někteří si museli na jim zatím neznámá specifika digitálního příjmu teprve zvykat. Nevím, zda je to z dlouhodobého hlediska výhra, ale fakt, že zatímní 3 MUXy technicky provozují jen ČRa, nenutí diváky si pořizovat několik venkovních antém pro několik směrů příjmu od více provozovatelů. Možné vícenáklady mohou vznikat v oblastech s horším a slabším pokrytím, ale hustě obydlené aglomerace na tom nejsou, podle mne, až tak tragicky, jak naznačujete Vy.
No asi takto. Za cenu přibližně 20 000 (úprava antenního rozvodu), plus settopbox se rozšířila nabídka ze 4 analogových programů (ČT1, ČT2, Nova, Prima) o dalších 5 (ČT24, ČTSport, Prima Cool, BArrandov, Nova Cinema).
Takže moje otázka zní, zda je tento počet konečný, nebo zda se v blízké době počítá a jaké jsou možnosti jeho rozšíření, a jaké budou další náklady na každého kdo bude chtít ty nové programy přijímat...
Nevím, zda Vaše úvaha vychází z vlastních zkušeností, ale cítím z ní nějak moc zbytečné skepse. Pokud jen komentujete aktuální situaci ze Slovenska, jistě víte, že jde o dočasné řešení, pro vysilatele tou nejjednodušší cestou, což pro diváka může být opakem, zejména toho zahraničního.
Pokud hovoříme o desítkách stanic v DVB-T, jedná se o jeho technických možnostech a ne o vůli, existenci a financích na tak pestré vysílání. To ale není chyba digitalizace, ale v analogu by to nebylo možné ani technicky. Stěžování si na to, že je nutno budovat nové antény na dálkový režim příjmu, z několika směrů, není to na ten systém, který je stále ještě jen vytvářen. Pokud by byl zájem vysílat přes hranici, jak se to dělo z politických důvodů v minulosti z Bavorska a Rakouska, jistě by se finance našly. Dnes je ale vše jen komerce a proto neočekávejte, že třeba ze Slovenska někdo bude financovat kilowaty do vysílání na Moravu. Zbytky analogového příjmu jsou jen pozůstatkem bývalého společného státu.
Co Vám tedy chybí z proklamované výhody digitalizace? Trochu to nechápu, nebo jste naslouchal jen tomu, co jste chtěl slyšet a ještě jste si neuvědomil realitu?
V souvislosti s technickými problémy uvedenými v článku mne jímá dost znepokojivá myšlenka. Po prvotní (v mnoha případech dosti drahé) úpravě anténního rozvodu funguje příjem ze součaných multiplexů. Nabídka jejich programů zase není tak bohatá jak se čekalo a slibovalo (kde jsou ty desítky stranic různých žánrů),a co je horší, tak kapacita multiplexů asi taky není nekonečná, spíše naopak. A dokonce, pokud by vznikly nové multiplexy, nebo by chtěl divák přijímat ze zahraničí, tak jak je vidět z článku, čekají ho opět úpravy antény, v možná podobných cenovách relacích jako na začátku. Z tohoto pohledu mi nějak mizí proklamovaná výhoda digitálního vysílání pro diváka...