Odkapávačka by tam napřed musela být :-) To je "pracovní" anténa, provozována zásadně bez krabičky a když je sucho :-) Je pravda, že rozdíl vertikál a vertikál mne nenapadl... ona je takto trochu nesymetrická? Čekal bych to u ant, kde je jednoduchý dipol napájen bočníkem. Ale u skládaného ne-e.
No Ty ji máš na svědomí, já ne, tak se nechám poučit :-)
Ale to pole/polarizace bude rozbité tím stožárem asi dost :-)
Tak ale je jasné, že nejlépe vyladěná do rezonance bude asi trošku jinde než na k69 :-) takže jakákoli jiná vyšší nebo nižší frekvence už nebude mít diagram ideální a může se daleko od té hlavní QRG rozhodit, rozděli do dvou sysmetrických laloků, apod.
Trošku to zavání "duchařinou". Zkus BD 911 otočit vertikálně opačně, tzn. "odkapávačkou nahoru" diagram je v té rovině trochu jiný. Pokud by to pomohlo, tak nezapomeň navrtat novou odkapávačku a zatmelit stávající.
Každopádně by to chtělo tu "Ačkovou" variantu, nebo alespoň přizpůsobit. :)
Aleši, tak jsem zkusil tu moji BD911 (bez A), provedl jsem prasárnu a panelové F-ko připájel přímo na tišťák symetrizačního/transfomačního členu :-) 50/75 ohm jsem neřešil. Signálu je až za roh (no i když já ho tam mám z Javoriny na každou anténu), ale co je hlavně zajímavé, že o dost vyšší úroveň a menší chybovost je na horizontál než na vertikál. Asi ten tubus polarizaci fakt nějak zásadně rozbíjí směrem k nám. Ovlivnění jakýmkoli jiným signálem na k69 je nemožné, není odkud :-) Psal jsem to i diskuterovi "Xmux" na jiném serveru, kdyžtak kukni, tema "vyzařovací diagram Javoriny".
Tož tak, počasí je fakt nevhodné na hraní si venku :-) A vevnitř může být už pole kdovíjak rozbité, nechci to pokoušet, to by nebyly relevantní výsledky. Je třeba trochu oteplení, do té doby přerušuji testy čehokoli :-)
O. K.! Po obědě mám volno, takže no problém!! Jinak dík ostatním za upřesnění! Věděl jsem, že je to pásmo pro BT, ale označení standartu se mě už nějak "vykouřilo" z hlavy!
No pěkně, jsem nevědel, že bylo povoleno používat externí antény na CT2 nebo DECT (i když o DECT nešlo v případě této antény :-)). Tak se chlapci hlaste, komu zbyly nějaké??? Máte zájemce!!! :-)
Lumíre, v Práglu klasika ;-) Popíšu pak soukromě... ale stálo to jednoznačně za to :-) Nasmáli jsme se hodně... jistý agent z OKD mne láme zitra do OV cosi řešit, tak bysme mohli zajít na kafe před tím nebo potom, co říkáš?... nic pořešíme mailem.
Mám dojem, že svého času se ty antény s"posunutým dolním rozsahem" používaly ke zvýšení dosahu základnových stanic DECT bezdrátových telefonů....Ale ruku do ohně už za to nedám! Jinak tě zdravím Davide, jak bylo včera v Praze??
Jo, A-verze je ta s posunutým rozsahem směrem dolů. Pravda, tu nemám, mám ne-A. Ale i tu zkusím, ono mi to stejně chodí i tak, na skoro cokoli :-)
Jasně, impedanční přizpůsobení, jsme na tom podobně. Nemůžeš říct, že by to jelo a že to není až takový problém, taky bych to neřekl ;-)
A z čeho těm lidem "zbyly" tyhle antény? Když ta A-verze je posunutá dolů na 845-894MHz... z jaké aplikace? GSM asi ne...
Řešili Davide řešili. Možná i to přispělo k tomu, že se mi poslední dobou ozvalo pár známých, kterým tato anténa (v Áčkovém provedení !) v podstatě "zbyla" :) z montáží. Nevím Davide, ale Ty možná nemáš tu "Áčkovou", nebo se mýlím?
Pro ty co jim tato anténa zbyla nebude problém si impedanční přizpůsobení vyrobit a minimálně jeden z nich už na území ČR na tuto anténu přijímá (zdravím Jirku pokud to tu čte) žilinskou Krížavu 68k kus od Vyškova.
Měl bych tu teď asi tvrdit, že impedanční přizpůsobení je potřeba v každém případě, ale kdo někdy zkusil pokusy s anténami ví, že pokud je nějaký signál, tak to není tak horké a anténa může posloužit (přece jenom se nevysílá a pouze jen přijímá, že?). Přizpůsobení je ale určitě mnohem jistější a profesionálnější volba. Přizpůsobení doporučuji však vždy, pokud bude ještě použit předzesilovač.
Měřící protokol? Cena? No to bych musel zapátrat jinde, ale můžu :-) :-)
Nepředpokládám, že si někdo tuto anténu kvůli příjmu vysokých TV kanálů cíleně koupí, ale jak jsem uvedl, tak pár lidem jednoduše "zbyla".
Tak my jsme to tady řešili s Alešem už před nějakou dobou, průběžně, že? :-) Že by stála za pokus ta GSM RCD 911. Btw já ji mám, už nějaký ten čas, na slovenské GSM. Že ji zkusím na Javorinu už taky asi měsíc plácám, ale ještě jsem se k tomu nedostal :-)
Aleši, jak myslíš že bude velká ztráta nepřizpůsobením impedance těch 75/50? Mně se nechce nějaký "UN-UN" vymýšlet ;-) Chtěl jsem to zkusit natvrdo jen dám na 50ohm kabel co z ní mám, klasický F-konektor... myslím, že to ten signál přežije bez zásadní měřitelné újmy. Na ten pokus.
Jo a nemáš nějaký měřící protokol? Její průběh zisku a vyzařovací diagram na těch kanálech "pod GSM" ?
btw: nevím aktuální cenu, ale dva roky dozadu přišla na bratru 1400 bez daně? Kdyžtak prosím upřesni. Vím že její varianta ve sklolaminátovém krytu stála 7000!!!
Aleši díky moc za přínosný tip !!! Kdyby šlo více zelených palců nahoru, hned dávám. S Davidem Křížem jsme debatovali, zda by šlo použít i přizpůsobenou anténu pro GSM, či nějakou podobnou...
A do vínku přidávám další možné kandidáty pro příjem vysokých kanálů, do článku jsem to nepsal, abych nedělal reklamu, ale zde jsou moje tipy:
Ovšem nejideálnější a cenově nejvýhodnější je Fracarro 20 DELTA kanálová 62-69, která stojí cca. 700 Kč a má zisk 14 dB. Na internetu tuto variantu nemají, ale lze ji objednat.
Antény Kathrein jsou nejlepšími anténami na trhu vůbec, tomu ale odpovídá i cena. Ovšem když porovnám cenu Kathreinu s cenou antén Televes a podobných, které se ovšem za ty ceny prodávají - lidé to kupují (!), tak je poměr výkon/cena u Kathreinu vynikající. A zejména parametry, které udávají, opravdu 100% sedí. Bohužel velké Kathreiny AOT 65 a AOS 65 jsou laděny jen do kanálu 65 a pro DXing Slováků tedy zatím nevyužitelné.
Kdo víte o další kvalitní anténě, která zvládá plně i kanály 61-69, podělte se zde v diskuzi. Připravím i rozšíření rubriky anteny.digizone.cz, kde by se mohlo o příjmu vysokých kanálů také psát.
V souvislosti se zvýšenou poptávkou po anténách odpovídám zde veřejně (zatím jsem tak činil pouze individuálně), že jako přijímací anténu především pro TV kanály 66 - 69 (834 - 858MHz) lze použít i antény:
Protože tyto antény nejsou vyvinuty přímo pro příjem TV, JE VŠAK POTŘEBA impedanční přizpůsobení 50ohm / 75ohm. V případě použití společně s vf. předzesilovačem pak platí to co je uvedeno v článku.