Samozřejmě řešením není služby po překročení limitu zpoplatnit, ale oshapovat, a informovat zákazníka, proč byl oshapován. To je jediné rozumné řešení.
Broadband s rozumnými datovými limity umožní připojovat lidi za roční předplatným v ceně měsíčního předplatného u linky s datovým limitem. To je ideální východisko pro řadu normálních uživatelů, kteří na filmy chodí do kina na velké plátno - ale zato si chtěji občas stáhnout nějakou tu MPtrojku, zagamesit v reálném čase, být nonstop na ICQ a IRC, používat VoIP a hlavně mít k dispozici realtime SSH bez časového omezení a bez záseků (to má cca identické nároky, jako VoIP, přes GPRS je SSH nepoužitelné).
Neříkám, že linky bez datových limitů by neměly být cenově dostupné, ale skutečností je, že obyčejné PC v hodnotě 10 000 Kč jednrázově (dejme tomu roční amoritzace) a měsíčním přikonem elektřiny v řádu 100 Kč je schopné uQoSit stovky uživatelů, a nabídnout jim tak o jeden řád levnější broadband s datovými limity, než je cena dnešního ADSL.
Pro distribuci multimedií se PtP sítě vůbec nehodí - vznikly spíš kvůli problémům s autorským právy. Pro šíření multimédií je optimálním řešením streaming přes multicast, a lze si představit i něco, jako multicast downloady "na objednávku", "za nižší cenu", "v nočních hodinách" - podobně jako u toho experimentálního distribučního systému přes satelit, ale po běžné infrastruktuře. Stejně se takhle na stažení filmu čeká několik dní, tak kdyby se místo toho film večer "objednal" a ráno by ho člověk měl na disku, tak by to přes den byl pro všechny broadband s datovými limity, a všichni by byli happy...
Nicméně Telecom je především korporace a má zájem především na vlastním zisku, takže široká veřejnost má smůlu: musíte si prostě počkat, až se k vám do domu doleze CZFree.Net, vážení ;-)