Měl jsem zapujčený set top box, signál cca 90 až 100% a při zapnutí internetu na PC, který přijímám rádiem se mi příjem TV výrazně zhoršil. Je téměř nepoužitelný. Antény na TV a internet mám cca 3 m od sebe. Je jasné, že zde dochází k rušení ze strany internetu, ale problém tady je.
Souhlasim, az na tu posledni vetu. Zrejme nevite jak spatny analog jeste i v dnesni dobe nekteri lide maji (at jiz prijmove kritickou lokalitou ci nemoznosti pouzit venkovni antenum, napr. jsou-li v podnajmu). Mimochodem, EIZA dela CRT i LCD v ruznych stupnich ostrosti (vernosti zobrazeni). Je ale fakt, ze i CRT monitor (zobrazi jednotka k PC) je mnohem nemilosrdnejsi nez obycejna CRT TV obrazovka (TV to proste vic "rozmazne"). O monitorech ale v clanku nebyla rec, takze je to spis akademicka diskuse. 99% lidi sleduje zive TV vysilani na TV obrazovkach.
O tom ale prece v clanku rec je, jde o prenosovou pixelizaci vlivem nekvalitniho, tj. slabeho ci zaruseneho signalu. Priznaky ktere popisujete (zkreslneni casti obrazu, chvilkove zastavovani obrazu ci zvuku) jsou jen dalsim (horsim) stupnem prenosovych chyb. Pokud jste v pasmu pokryti, poridte si lepsi zdroj signalu (antenu), nebo alespon zoptimalizujte jeho umisteni a nasmerovani.
Samozrejme ze clanek uzitecny je, a to hned v nekolika smerech. Prinejmensim se lze na jeho zaklade vyvarovat chybneho vyberu typu a umisteni nove televize, pripadne se lze pokusit vylepsit signal (antenu), vim-li, ze dochazi "pouze" k prenosove pixelizaci. Mene znali uzivatele (pripadne i mene informovani clenove RRTV) si take diky tomuto clanku znovu a lepe uvedomi, ze mene (kanalu) muze i v tomto pripade byt vice (kvality). A v neposledni rade lze pri hromadne pozorovane kompresni pixelizaci apelovat na zmenu tohoto stavu (cim vice uvedomelych postizenych, tim vetsi moznost zmeny k lepsimu). :-)
Zalezi na tom jak silny je v miste DVB-T signal v porovnani s vykonem wi-fi stanice. Take hodne zalezi na tom jestli je wi-fi antena alespon trochu podle nejakych zakladnich zasad (tj. smerova a venkovni), nebo zda nejakou pribalenou wi-fi prutovkou negrilujete sobe i sousedum obyvak ;-). Doporucuji tedy pouzit smerovou wi-fi antenu, vystrcit ji ven a nasmerovat co nejpresneji na AP. Nic ve zlem, ale je-li to tak jak jsem naznacim, je dobre vedet, ze vsesmerovym vysilanim dost mozna porusujete povolene hygienicke limity (i ve sdilenem pasmu 2,4 GHz jsou predepsane limity pro intenzitu signalu, jejichz prekroceni lze stihat), takze neni vylouceno, ze u Vas doma jednou zazvoni pracovnici CTU. Je to samozrejme trochu nadsazka, ale mit wi-fi stanici pro komunikaci s venkovnim AP vybavenou pouze vsesmerovou pokojovou antenou je rekneme ponekud technicky neciste.
Ja osobne mam TV i wi-fi antenu (obe smerove a obe venkovni, na strese) od sebe jsou fyzicky vzdalene cca pul metru, tzv. na jednom "klacku", a zadne vzajemne ovlivnovani nepozoruji.
Anténu na internet mám na střeše, je směrová, anténu na TV mám pod střechou - síto. Budu muset asi polaborovat i s tím ant. předzesilovačem, až to budu řešit natrvalo. Děkuji
Ano, souhlasim. Jen s vyhradou, ze kompresni pixelizaci opravdu na prijimaci strane opravit nelze (jen zobrazovaci-vyberem TV a prenosovou-volbou anteny). Pokud provozovatel vysilani komprimuje signal prilis, nelze na prijimaci strane detaily v obraze "dotahnout" sebelepsim koncovym zarizenim. Predpokladam, ze to byl preklep, ja jen aby nedoslo ke zmateni fora :-). Individualni reseni (od mereni, pres vyber vhodnych komponent antenniho rozvodu po volbu typu a poctu set-top-boxu) je idealni, ale obavam se, ze trochu nad ceske pomery. Navic, cesky narod je odjakziva narod kutilu a brouku Pytliku :-)).
Nechapu proc ma byt "levny S-T-B"horsi,nez drahy.Je to jen obchodni politika.Kdyz mi obchodnik proda za 1/2 cenu,zhorsi se tim neco?Ted k veci.Zakoupil sem za malo nad 1000Kc STB s vystupem YPbPr a zapojil pres komponentni vstup do HD Ready/CRT(dnes uz vim,ze neni Ready,ale moznost pripojeni HDMI a YPbPr mi staci).Antena pokojova,pasivni prutova,S88Q80,Brno23.Obraz je velmi pekny a bez jakychkoli naznaku kostickovani ap.Info hlasi 720/576/50Hz.Je mozne,ze obrazu prospiva vyhnuti se Scart vstupu a tim tem vsem dodelavkam.
STB se testuji na vse mozne,ale na test YPbPr jsem nikde jeste nenarazil.Pro mne jedinny parametr pro vyber.
Rozumim Vam, ale jste zbytecne pesimista. Pomijite napriklad uplne fakt, ze nektere vyhody DVB-T oproti analogu jsou 100% jiste i za stavajiciho stavu (tj. stavu precpanych multiplexu). Jde zejmena o moznost vyrazne vetsi programove nabidky (divak ma moznost vyberu z vetsiho poctu programu), moznost prijimat kvalitne signal v blizkosti vysilacu i na pokojovou antenu a na venkovni antenu casto i tam, kde je analog totalne bez sance. Dale lze vyhuzit moznost prime digitalni archivace (z PVR do PC a pak sestrihane vypalit na DVD) bez jakekoli dalsi degradace kvality. Ciste digitalni doplnky jako EPG ci MHP interaktivita jsou sice zatim trochu nevyuzite (zejmena jejich obsah je dost sporadicky), ale do budoucna by tomu mohlo byt presne naopak.
Co se tyce dotazu na poskytovani informaci zakaznikum, je to velmi ruzne. Nekdo informace ma, nekdo netusi nic. Konzervativni lide pochopitelne budou mit nechut k jakekoli zmene a priori vzdy. Napr. muj otec mi zapujceny set-top-box nekolikrat vratil s tim, ze zadny dalsi kram domu nechce a nepotrebuje. Pred asi pul rokem o jeho zapujceni sam pozadal a s vedomim, ze bez nej proste bude mit nektere analogove dostupne programy opravdu velmi spatne (Prazaci asi neuveri, ale podminky pro prijem analogu zdaleka nejsou vsude idealni), se s jeho provozem jednoduse smiril a jsem presvedcen, ze kdybych si jej ted chtel odvezt, bude se citit sproste oloupen podobne jako kdyz jsem "mu" chtel kdysi odvezt svoji barevnou televizi (predtim take tvrdil, ze cernobila staci) :-). Podobny vyvoj zaznamenavame i u nasich zakazniku. Predpokladam tedy, ze Vase chmurne predstavy jsou naprosto liche a zbytecne. Podle meho proces digitalizace u nas nejvic kazi politici. Maji az prilis velky vliv na soucasna media a velmi se obavaji, ze o nej prijdou. Jiny duvod proc by meli slyset na vydirani ze strany CME nevidim. To je ale zase jine tema... Abych se vratil k Vasemu dotazu. Zadne komplexni obecne reseni (nebo informace) neexistuje. Kazde reseni pozemniho prijmu je, bylo a bude vzdy individualni, podle lokalnich prijmovych moznosti (to obvykle nezname u DVB-T, a tim mene ovsem u analogu) a take potreb (pozadavku) konkretniho divaka. Kazdopadne se obavam, ze za informace si lide u nas (myslim tim v CR) ochotni priplatit nejsou (a to nejen adekvatnimi prostredky, ale jednoduse vubec nicim). Informace jsou totiz tak nejak automaticky zdarma. Ba, dokonce jdou prostredky za radu obcas i do zaporna (tedy naopak my za ne platime). Neni totiz vyjimkou pripad, ze si clovek koupi nekde ve velkoobchodu nebo u IT obchodnika (tzv. posunovace krabic) levne set-top-box a prijde se k nam zeptat jak ho ma zapojit a ze mu to nefunguje (a ani mu to neprijde hloupe). I takove veci se stavaji ;-)
Ano, tento fakt je bohuzel hlavnim (a obcas i jedinym) marketingovym potencialem vetsiny prodejcu. No, a ted se v tom vyznejte :-) Ja muzu mluvit jen sam za sebe a v tomto smeru doufam, ze si snad svymi prispevky ostudu nedelam. S mymi nazory jiste nemuseji vsichni souhlasit (na to jsou az prilis jednoznacne), ale ze s DVB-T nemam zadne zkusenosti by si asi troufl rict malokdo. Prvotni je samozrejme vzdycky zajem. Bavit se o necem co me nezajima (resp. zajima jenom co z toho kapne) se sice da, ale myslim (verim), ze se to pozna. Prodat cokoli sice lze, ale prodat smejd s dvouletou zarukou je myslim pri vesmes jednostrannem pravnim vykladu obcanskeho zakoniku (tj. spotrebitel=skromny poctivec, prodejce=zazobany lump) planovana sebevrazda.
Predevsim si myslim ze prijimat TV na pokojovou antenu je vazne hodne extremni zpusob, vylozene pokousite stesti a rikate si o problemy :-). Vim ze digitalni prenos signalu opravdu umoznuje daleko lepsi korekci chyb a zkresleni ke kterym pri prenosu takto dochazi nez analog, ale nepokousel bych to zbytecne a radeji bych na strechu vytahl tradicni antenu.
(chytam 100% signal DVB-T na AirStar 2 a zobrazju na Eizu...)
ja vidim ''pixelizaci'' skoro porad - dost spatne jsou na tom hlavne tmave prechody vlivem nizkeho datoveho toku, pokud ale myslite ''pixelizaci'' jako rozctvereckovani se obrazu, nebo treba nejaka chyba, tak to skoro vubec..
taky urcite hraje roli kvalita kopie - dobre to jde videt treba na tv n@va u nekterych starsich veci, kdy je obraz neprijemne zrnity, a prevedeni do DVB-T vsechno jeste zhorsi...
myslim, ale ze ze tří, čtyř metrů je krasnej i spatnej analog... :)
No bohužel článek vnímám jako technicky zajímávý,ale po stránce uživatele neužitečný.
Je to sice hezkou obhajobou proč to dělá co to dělá, ale otázka jestli sním může každý něco dělat.
Z vašeho článku mám pocit, že digitální televizi běžně nesledujete. To co nejvíc vadí je skutečnost, že při dostatečné síle a kvalitě signálu se vám občas na obrazovce objeví "ostrůvek" poměrně velkých čtverečků výrazně rušivé jasné barvy, případně vám obraz i zvuk na sekundu zamrznou. Někdy se to stane jednou za večer, ale nedávno to bylo na Primě téměř neúnosné, asi po týdnu to přestalo. Přitom na analogovém TV připojeným na stejnou antenu byl obraz bez závad.
Má stejnou zkušenost, pixelizaci, jako rozčtverečkování obrazu vlivem nízkého datového toku, na DVB-T příjmu téměř nevnímám, to není problém pozemního DVB-T vysílání. Problém je občasné sekání obrazu, ale je pravda, že chytám digi vysílání jen na pokojovou anténu, a to ještě v místnosti, kde předtím bylo téměř nemožné naladit analog. Zároveň ruší příjem jakékoliv zaklíčování mobilního telefonu, ale opět bych spíš hledal problém v té pokojové anténě.
Občasné zadrhávání obrazu pozorují i moji známí, kteří mají DVB-T, myslím, že je to prozatímním nízkým výkonem vysílačů ?
neni to nizkym vykonem vysilacu. Jak bylo v clanku jako i nescetnekrat pred tim napsano - vse je o kvalitni antene na spravnem miste. Pokojova antena je jen nahrazkou. To, ze nekomu dostacuje neznamena, ze se jedna o kvalitni zpusob prijmu. A rozhodne nemuze slouzit za etalon!
to "krájení přechodů" odstínů barev, vlivem velmi špatné komprese MPEG, je nejlépe demonstrovatelné na originálním DVD titulu "Putování Tučňáků". Tam je to místy hrůza a děs, jako kdyby do filmu někdo čmáral tužkou.. Mimochodem pixelizaci, jako rozčtverečkování obrazu, občasně vídám právě při přehrávání filmů z (originálních, ne kopie) DVD.
Soudruzi inzenyri z NDR nekde udelali chybu. Ale na jeji odhaleni jste nam dal malo informaci. :-) Za normalnich okolnosti to nesvedci o dobrem stavu prijimacich zarizeni.
V místnosti na pokojovou anténu chytáš hodně odrazů, které nejsou stabilní. I prudká změna v příjmu (i pokles kvality signálu např. z 100% na 80%) může spůsobit anomálie v obraze nebo zvuku. Zkus si zobrazit sílu a kvalitu signálu na STB a pak se projít po místnosti a kolem antény. Při strmém poklesu kvality (i síly) dochází k deformacím.
Článek má pro laika zajímajícího se o DVBT mimo jiné informační (vzdělávací, vysvětlovací) funkci a říká mu: Před tím, než začneš remcat na nekvalitní přenos, zkontroluj příjem na své straně - od antény po STB, příp. TV. Toto je v článku implicitně napsáno.
Jenže ten zesilovač je jistě širokopásmový, takže není divu, že dělá problémy. Na toto téma už se tu psalo taky. Stačí si přečíst ostatní články z tohoto seriálu.
Vetsina modernich TV zobrazovacu ma siroke moznosti nastaveni od autorem zminovaneho 50 HTZ/100Htz pres ruzne "Natural motions" Clear nebo Bright fuknce (protisumove filtry) az po ruzne dvojite radky a jina dopocitavadla obrazu ala Pixel Plus( dosadte podle vyrobce )
Takze krom anteny je potreba overit jestli TV proste nedela z komara velblouda a z jedne kosticky nam tyto funkce v ramci "zlepsovani" obrazu ( primarne predpokladaneho ze zdroje analog vys.) nedelaji sachovnici z celeho obrazu.
Obcas po letech trpeliveho ladeni TV pro zlepseni analogoveho signalu proste pomuze najit v menu "Tovarni naladeni" a jeden se nestaci divit co vsechno vam manzelka ( ta moje je docela sofistikovana), deti a navstevy nastavili do obrazu ruznych vylepseni.
Dalsi kamen urazu mohou byt kabely, nemuzu si pomoc ale pokud si nekdo koupi Set Top box za 1499 korun a u nej je prilozena Scartka s znackou vyrobeno velmi levne, ktera sezere na 1 metry pulku signalu je na problem zadelano.
Ted si nejsem jisty jestli to autor zminil ale cast viny muze byt i na strane vyrobcu TV urcenych prednostne pro americky a a japonsky trh a jejich normu... tyto TV pak prepocitavaji signal do nasi normy a na dalsi problem je skutecne zadelano.
Osobne si blahorecim ze jsem nepodlehl tlaku syna a ani plasmu ani lcd domu jeste neporidil, nas 72 cm Phillips z roku 2002 nam ted zavidi polovina tech co ve svatem nadseni koupili LCD a plasmy a ted se na ne koukaji z chodby k obyvaku :-)
Ano to je pravda, můj podle vychází z toho, že 75% nemohu změnit. Proto je to pro mne kyselé konstatování teorie.
Otázka jestli ta věc nám vlastně slouží, nebo jí už sloužíme? Jasně vybereme anténu, kabeláž, box, televizi, naladíme ale...... ....je možné že se z toho stane hrozné martýrium, které otráví a odradí možné příjemce DVB-T tak, že místo ho aby přešli postupně plynule a postupně budou se bránit DVB-T do posledních chvíle.
Bohužel bude to mít efekt zabrzděného trhu s lepšími televizemi, boxy, poptávka bude i negativně ovlivňovat obsah.
Bohužel nechybí něco, někdo, kdo dá zákazníkům jistotu a bude garantem, že aspoň část tohoto procesu bude pro něj přínosná. Jistotu, že investované prostředky k něčemu, že někdo dělá opravdu něco pro ně. Zatím to je vnímáno jako nutné zlo s nejistým výsledkem.
Jako poskytovatel služeb a zboží pro DVB-T, za jakou sumu a čas, jste zákazníkovi schopen poskytnou komplexní informaci, jak dobře a za jakých podmínek bude moci, co vše bude potřebovat pro příjem DVB-T?
Myslím, že neexistence subjektů, které jsou schopny za adekvátní vynaložené prostředky poskytnou komplexní řešení pro příjem DVB-T , jsou také odpovědné a budou také odpovědné za odpor a nechuť k přechodu na DVB-T u diváků.
myslím, že tu je ještě jeden faktor - obrazové procesory. Zatím jsou nevýkonné a výrobci teprve sbírají zkušenosti, ale zvládnutí digitálního zpracování obrazu podstatně ovlivní výsledný dojem z obrazu. Kostičky vzniklé malým datovým tokem může "rozbít", kostičky vzniklé sléváním tmavých ploch rovněž ... u některých nových TV je vidět, že si s bídným signálem umí poradit, jen jsou zatím hodně drahé.
Takže není plasma jako plasma, není LCD jako LCD ...
Já bych především nesouhlasil s těmi 75% neovlivnitelného. Výběr vhodného TV je jen a jen v rukou diváka. Problém s kompresní pixelizací je možné minimalizovat kvalitní anténou, stejně tak i přenosovou pixelizaci. Já zastávám jediný názor: Pokud chce mít divák kvalitní příjem, ať si nechá udělat domácí zařízení na klíč!!! Netvrdím, že firem které jsou schopné takovou službu nabídnout, je mnoho. Jenže takovýto postup je jedinou zárukou solidního výsledku. Můj postup je takový, že zákazníka navštívím a věnuji hodinu až dvě tomu, abych zjistil jeho představy a nároky. Následně mu nabídnu několik řešení a vysvětlím mu zásadní rozdíly. Když se dohodneme na řešení, pak celé zařízení dodám a předvedu v provozu. Pokud se zákazníkovi něco nelíbí, pak ten problém řeším dál. Pokud je zákazník spokojený, tak je vše, jak má být! Pokud nenajdeme vhodné řešení podle jeho představ, tak mi zaplatí cestu a čas. Pokud si TV vybere sám a anténu si také udělá sám, pak je veškerá odpovědnost jen na něm. Jenže on je amatér a nemá šanci řešit problémy o kterých vůbec netuší! Každý z nás je na něco odborník, proto je vhodné svěřit odborné věci právě odborníkům.
Ano budete muset polaborovat s predzesikem. Nejlepsi bude ho proste vytrhnout a zahodit, protoze jeho sirokopasmovost sice zpusobuje i jeho finanncni dostupnost, ale zaroven tomu odpovidaji i jeho parametry. Proste jde vetsinou o nejaky MMIC nebo kaskadu bibolarnich tranzistoru, ktere jsou schopny zesilit signal cca o 20dB ve znacne casti radioveho spektra, typicky od DC az do 2GHz. Diky neexistenci jakychkoliv selektivnich obvodu tedy takovy zesilovac zesiluje JAKYKOLIV signal v jeho pracovni oblasti a tak staci i mobilni telefon nebo vysilacka s minimalnim vykonem v blizkosti anteny k tomu, aby jste mel po prijmu TV signalu. Proste v tu chvili je ten zesik pretizen spoustou silnych signalu z jinych zdroju a staci malo aby se rozkmital, nebo zacal vytvaret signaly ktere ve skutecnosti neexistuji. To je pak pricinou zhorseni kvality obrazu u DVB-T i analogu. Bohuzel takovy zesilovac si muzete koupit v kazdem supermarketu a clovek ktery je laikem, to klidne udela, zvlast kdyz je za tak lakavou cenu.
99 procent populace neni schopno posoudit, jestli ten kdo pred nimi stoji je odbornik, nebo jen dalsi z fury obchodniku ochotnych prodat cokoli, jen aby mu to sypalo.
Suhlas. Ja mam uz 2 roky klasicky JVC s 55cm obrazovkou "Natural Flat". Keby zozadu nevycnievala trubica, clovek by povedal, ze ide o "pure" plochu obrazovku, nie CRT. Farby su zive, kontrast vyborny (mozno este lepsi ako LCD). Ak nevypovie poslusnost, do 10 rokov urcite iny kupovat nebudem. Zaroven... pri DVB-T na nom ziadnu pixelizaciu nepozorujem a tych malo DVB-T programov, co teraz mam naladenych, su obrazom este kvalitnejsie, ake boli rovnake programy v kabli UPC. Takze vobec nerozumiem nejakemu poplachu okolo "pixelizacie"...
Můj SetTopBox je DigiPal 2 a anténa síto s předzesilovačem.
Pokud STB zapojím hned za anténu, ukazatel příjmu ukazuje sílu signálu asi 60% a kvalitu asi 90% (ale ta strašně lítá v rozsahu 30%-100%). Pokud ale STB zapojím až na konec obvodu (vlastně přes 3 UZ) síla signálu je 20% a kvalita kolem 15%. Mám starou TV a obraz se mi zdá stejný jako v předchozím případě (na staré TV). Pokud si tedy pořídím novou LCD, bude rozdíl již znatelný?
Je ten pokles kvality vůbec možný (není to chyba v měření STB)?
Podle mě, když něco funguje na 15%, je to skoro, jako by to nefungovalo vůbec. Můj obraz je ale dobrý.
Děkuji.
Skoda, ze "k zbliti" su aj nehorazne poplatky, ktore za ten sh..t prevadzkovatel (v tomto pripade UPC) pozaduje. Asi to skusim s digitalnym paketom SATRO (MMDS/DVB-C)...
Ja pozivam Activer. Stabilna sila signalu 80%, kvalita 30% a ziadne problemy s obrazom nepozorujem. Pixelizaciu (cca 0.5 sec) vidim len niekedy, ked prepnem na iny kanal alebo vykocim spat z menu STB...
DigiPal2 mam doma a mohu uvest nasledujici:
S osmiprvkovou antenou nasmerovanou na vysilac (Hady) ukazuje prijimac silu signalu kolem 70, kvalita je trvale 100. U meho prijimace (mohou se samozrejme lisit kus od kusu, protoze se nejedna o merici pristroj) se pri zeslabovani signalu utlumovym clankem pri poklesu sily signalu pod 25 zacne teprve klesat kvalita pod 100 az pri sile signalu kolem 18 dosahne ukazatel kvality 0. Pritom je udaj o kvalite signalu +- nekolik malo jednotek staly. Prijimac hraje bez pozorovatelnych chyb dokud je ukazatel kvality signalu nad nulou. Stalost udaje o kvalite vyplyva z toho, ze pri pouhem zeslabeni signalu je signal rusen pouze sumem, ktery je v case staly a u analogoveho prijmu by se projevil snezenim.
Pokud antenu otocim ze smeru na vysilac, takze chytam i odrazy, potrebuji pro stejnou kvalitu vzdy silnejsi signal, nez s radne nasmerovanou antenou a vetsinou ani pri relativne silnem signalu (40-50) nedosahnu stabilni kvality pres 90.
Impulsni (casove promenne) ruseni vznikajici od nedostatecne odrusenych domacich spotrebicu, vypinacu a zapalovani motorovych vozidel se projevi silne kolisajicim udajem kvality signalu az k nule a eventuelne vypadkem prijmu. Podobne se muze projevovat kolisani signalu mimo primou viditelnost, kde dochazi k interferenci signalu, ktere prijdou na antenu ruzne dlouhymi cestami v zavislosti na pomerech v atmosfere (dalkovy prijem).
Toto je prave nectnost nahrazkove/pokojove anteny - kazde cvaknuti vypinace muze zpusobit zamrznuti obrazu. Dobra antena na vhodnem miste da vice a mene odrazy poskozeneho signalu a tim bude impulsni ruseni relativne slabsi a nemusi pak vadit.
Jeste poznamka: Oba brnenske vysilace (Hady a Barvicova) mam v ostrem uhlu - pri nasmerovani anteny doprostred nejde kvalita nikdy stabilne na 100. (Jak zde jiz nekdo napsal, vysilace DVB-T se pri provozu na synchronni siti sice take vzajemne rusi, ale zas to tak moc nevadi...)
Nevím jak jste přišel na to, že v kabelovce je horší signál než v DVB-T.Mám kabelovku (tedy ne UPC ani Karneval, ale místní společnost)přijímanou přes analogový tuner a zároveň přijímám i programy přes DVB-T tuner v televizi a obraz přes DVB-T je mnohem horší než přes kabelovku :-(Na DVB-T je bohužel patrný nízký datový tok :-(((