Tedy, řeč je pochopitelně o vývoji hodnoty obou populárních kryptoaktiv, nikoli celkovém směřování obou sítí. V posledních dnech ale tento trend přestal platit a zdá se, že na to bylo zaděláno vlastně již docela dlouho. Cena etheru, tedy nativní jednotky Ethereum sítě, začíná oproti bitcoinu výrazně zaostávat. Co se stalo?
Poměr na měnovém páru ETH/BTC pomalu klesá již rok a koreluje tak s událostí Merge, což je trochu kontraintuitivní. Pokud jde o poslední dny, fundamenty zahýbaly dvě události, každá s úplně jiným předpokládaným dopadem na trh. Ethereum Foundation, organizace stojící za marketingovou a technickou podporou rozvoje Ethereum sítě, prodala 1700 etherů v hodnotě 2,76 milionu USD.
Nejedná se sice o nijak výrazně nestandardní situaci, nadace prodává své ethery pravidelně, aby tak financovala náklady na své aktivity, i tak ale tentokrát způsobila krátkodobý prodejní rekord a držitelům etheru způsobila těžké chvilky.
Zajímavé je, že se ani samotný prodej tokenů na Uniswapu nevydařil úplně tak, jak si jej Ethereum Foundation představovala. Během prodeje se totiž stala částečnou obětí MEV (maximální extrahovatelná hodnota) bota, to znamená, že z on-chain prodeje ve finále vytěžila méně, než by mohla. Ztráta zhruba 9 tisíc dolarů kapitálu je vůči celkové hodnotě prodávaných tokenů zanedbatelná, horší už je to ale se samotnou pověstí EF a potažmo celé Ethereum sítě.
Pokud se dnes proti automatizovaným útokům jednoduchých MEV botů nedokáže ubránit ani nadace, která je na ethereové síti „první mezi rovnými“, vystávají buď nepříjemné otázky o její kompetenci, nebo o skutečné bezpečnosti sítě.
Druhou a významnější událost pak představuje uvedení prvních amerických ETF založených na etherových futures kontraktech. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) proti svým zažitým zvyklostem totiž schválila šestici ETF (veřejně obchodovaných fondů) založených na etherových futures dříve, než se očekávalo, a ty se tak začaly obchodovat již v minulém týdnu. I když by se mohlo zdát, že jde o veskrze pozitivní záležitost s kladným dopadem na cenu, realita zase tak černobílá není. Hlavní skvrnou na slunci je nezvykle vlažný debut etherových ETF.
Ani jednomu se nepodařilo přilákat smysluplné objemy a alespoň nepřímo tak podpořit kryptotrhy, které nadále vězí v režimu nízkých zobchodovaných objemů a nízké volatility.
Dvě největší ETF co do objemu obchodů – EFUT společnosti VanEck a EETH firmy ProShares – zaznamenaly během prvního týdne průměrný denní objem obchodů jen ve výši pouhých půl milionu amerických dolarů. Když se spouštělo první ETF založené na bitcoinových futures, tedy ETF – ProShares Bitcoin Strategy (BITO), dokázalo během prvního dne obchodování přilákat objem obchodů přesahující jednu miliardu dolarů.
Podmínky samozřejmě nejsou totožné. První ETF fond založený na bitcoinových futures dorazil uprostřed pandemické „bubliny všeho“, ethereová futures ETF přicházejí stále ještě v době kryptoměnového medvědího trhu a stoupající makronejistoty, která vymetá investory rizikových aktiv, kam se kryptoměny včetně etheru rozhodně počítají. Žádné z etherových ETF navíc nemělo výhodu prvního tahu, kterou disponovalo BITO.
Nedostatek jakéhokoli entusiasmu z nového produktu je ale přesto dost výmluvný. I když ceny etheru na začátku týdne na velmi krátkou dobu vzrostly, ether nakonec uzavřel týden v neděli v červených číslech.
Bez zajímavosti ale není ani v dlouhodobějším horizontu. Poměr ceny měnového páru ETH/BTC i objemu jejich obchodů mají totiž v posledním roce klesající tendenci. Na vině může být současný mainstreamový nezájem o kryptoměny, ale také moudrost „chytrých peněz“, které se v době očekávaných bouří raději uchylují k nejstaršímu kryptoaktivu, tedy bitcoinu.
Objem spotových obchodů s ETH se v posledních dvou měsících většinou nezměnil, podařilo se mu ale několikrát vystoupit ze svého stínu a vyšplhat se nad dvě miliardy dolarů.
Otevřený zájem (množství otevřených kontraktů) u perpetuálních futures na ETH od začátku září naopak rostl. Takzvaná funding rate, tedy sazba, která představuje rozdíl mezi cenou na trhu s perpetuálními futures a cenou indexu, jenž odpovídá spotovému trhu podkladového aktiva, zůstávala neutrální, a místy se dokonce propadla do záporu. To naznačuje, že trh aktuálně postrádá jasný směr.