Pracuji v IT, asi od dost lidí se liším tím, že se tím živím, dokonce mám i Cisco certifikaci a o sítích něco vím.
K věci, jedině ti velcí vám nabídnou kvalitu za rozumnou cenu, protože ty experty co potřebují prostě dokážou rozpočítat do milionu přípojek, to je prostý ekonomický kalkul. Ano, velcí operátoři nejsou ideální, mají svoje chyby (pobavme se o implementaci IPv6) a kolikrát mě naštvali, ale v životě jsem u nich neviděl takové přešlapy jako u regionálních operátorů - vůbec neodpoví na poptávku, výpadky klidně každý den, apod.
Připojení nemá jen parametr rychlost a cena, to je schopen zajistit kde kdo, ale třeba i stabilita a spolehlivost, a to pokud pracujete z domu je klíčové. Například T-Mobile vám hned při poruše pošle neomezená data na mobil po dobu poruchy apod.
5G NR umožňuje např 64x64 MIMO, carrier aggregation, QoS, virtualizaci sítě. Z toho 802.11 má 4x4 MIMO a nějaký základní beamforming. Je to tam papírově taky, ale spoj na mikrotiku nepojede stejně dobře jako 5G s vysílačem na optice a kvalitníma anténama.
FWA jako takové je v Asii úplně mrtvé, to se použije pro nepřístupné trasy (není silnice = není optika).
Konkurovat FTTH bude i na dalším pásmu s WiFi extrémně složité, ty ISP budou existovat přechodnou dobu. Takže pokud je nezabije teď GPON, zabije je za deset let XGS-PON do každé domácnosti.
Je to tak co se týče kvality je na tom velká trojka o dost lépe...alternativní ISP kromě vlastní optiky nemohou konkurovat na bezdrátu ve volném pásmu snad jen na 60Ghz mohou nabídnout vyšší rychlost než má VDSL(otázkou je jak dlouho to vydrží než se to pásmo zase zaruší). Kdysi jsem měl možnost okusit bezdrát od dvou místních ISP (nsys.cz) a byla to katastrofa na 2,4Ghz výpadky každý týden, kompletní zarušení pásma. Když jsem chtěl zaplatit P2P spoj na 5Ghz hnedka jak pásmo povolili neměli zájem jen slibovali. Vyzkoušel jsem tedy druhýho ISP (ten už ani neexistuje) P2P spoj na 5Ghz neuměl udělat tak aby neměl 20% paket loss. Nesdílená linka jen pro mě. Vyhodil jsem za to velký peníze a výsledek nula. Ještě klika, že dali do vesnice tehdy dslam hned jsem přešel na ADSL a nyní VDSL(bohužel jen 110Mbit víc nejde kvůli vzdálenosti od dslamu), protože jede prakticky bez výpadků, když nepočítám za těch 15 let 2x překopnutej kabel při opravě silnice. Dát si domů bezdrát ve volným pásmu může jen blázen stačí si přečíst recenze na zmíněný nsys na facebooku. Snad do toho Cetin a PPF pustí ve velkým a natahá optiku všude do každý vesnice ať se alternativní ISP naučí nabízet kvalitní služby. Potom můžou řešit IPv6 a jiný blbosti, který jsou 90% lidem stejně k prdu, protože základ je mít funkční internet, který každou chvíli nevypadne. :)
Konkurence je potřeba. Bohužel kvalita těch lokálních ISP je tragická a nejvíc na vesnicích, kde vědí že není kam přejít tak na nějaký investice do sítě neřeší, nabízí pomalé připojení za draho, výpadky jsou časté. Potom je člověk rád za vdsl v bondingu, který jede pořád. Jsou určitě i výjimky, ale většinou to je bída.
Meli jsme tu monopolni Telecom a byly jsme se zavadenim ADSL asi 10 let za Nemeckem. UPC mnoho let uplatnovalo FUP a datove limity..
To, ze dneska i ty velci korporatni operatori tak nejak funguji je dusledkem toho, ze maji silnou konkurenci od regionalnich ISP. At uz mate internet od maleho ISP nebo od velke trojky, kvalita je tu hlavne kvuli konkurenci.
Sam jsem byl jeste zacatkem tisicileti zavisly na minutove placene ISDN lince, zatimco bracha mel ve Stutgartu za par desitek marek nekolik Mbps ADSL. Ta zoufalost me dohnala k tomu, ze jsem dal dohromady par znamych, koupil konektivitu a postupne postavil mensiho regional ISP. Takovych nas bylo v republice nastesti spoustu :)
60GHz se diky omezenemu dosahu a fyziklanim vlastnostem asi nikdy nezarusi.
neni mistni ISP jako mistni ISP. Treba ja jsem na bezdratu od lokalniho ISP (drive meho, pred par lety jsme prodali vetsimu "lokalovi") asi 20 let a nemuzu si stezovat - vzdycky to bylo lepsi, nez co tu nabizelo xDSL..a jina moznost prakticky neni