Co znám lidi ze svého okolí, tak nechtějí na Visty přejít především kvůli HW nárokům, koupí si konečně nový počítač s 2GiB paměti, aby jim ten výkon sežraly Visty a pokud rapidně SP1 nesnižuje HW náročnost (což těžko =)), tak to s prodejem po příchodu SP1 tak slavné asi pořád nebude =)
Jo je fakt, že o nekompatibilitě HW a SW, opruzujícím varovným hláškám při jakékoliv akci, překopanými nabídkami a stálému swapování na disk jim asi nikdo neřekl =)
nekompatibilního softwaru a hardwaru není zase tolik, aby to byla nějaká tragédie. Prostě jako vždy, když se objeví nová verze Windows. Jediný hardware, na který jsem osobně narazil a nebyl s Vistou kompatibilní, byla zvukovka Creative Sound Blaster Live 5.1, ale to bylo spíš trucem Creative, který pro Vistu odmitl vydat ovladače, než chybou Microsoftu.
to dočasné povyšování práv bylo celkem dobrým nápadem (byť okoukaným, ale to je mi celkem jedno), ale je fakt, že těch hlášek je moc. Naštěstí se dají normálně vypnout, takže ani v tom bych problém neviděl.
swapování na disk je oproti Windows XP minimální (2GB RAM).
Jestli mě na Windows Vista něco vyloženě naštvalo, tak je to nová nabídka Start (i když teď už se tak vlastně nejmenuje). Mnohem více mi vyhovuje nabídka ve Windows XP.
U mne tiskarna HP 1100 a 3com sitovka. Ani pro jedno nejsou ovladace ... sitovka je za par stovek, ale tiskarna i s tonery neni tak lacina abych si ji mohl dovolit jen tak vyhodit a koupit novou.
Co jsem videl/konfiguroval Visty u znamych, tak ty maji celkem dost problemy s konfiguraci site - nenajeti site po probuzeni z hiubernace (pokus o ziskani adresy znovu z DHCP selze, pomuze jen reset), snaha o pouzivani DHCP i kdyz se specifikuje ze si nastavim adresu rucne, nemoznost pripojeni k wifi (notebook se vecne pripojoval k prvni dostupne nezasifrovane siti i pres pokusy donutit ho pripojit se na zasifrovan ou sit kam mel)
Tyto problémy se sítí a hybernací jsem viděl i na sestavách s Windows XP nebo Windows 2000. Mě to třeba dlouho trápilo pod Windows XP. Od instalace SP2 tenhle problém naštěstí nemám. Nebral bych to jako specifickou chybu Windows Vista.
Samozřejmě, že tiskárna zamrzí. To souhlasím. Ale dle mého názoru je to spíš chyba výrobce než Microsoftu.
Mě se třeba stalo, že jsem si koupil USB head-set od Logitechu. Při přechodu na Windows Vista jsem na webu Logitechu hledal ovladače a nenašel. Technická podpora se mi asi po měsíci uráčila odpovědět, že jde o starou řadu (přitom jsem je kupoval asi rok zpátky jako novinku), kde vydání ovladačů pro Windows Vista už nepřipadá v úvahu. Nakonec se objevil na Windows Update erární ovladač pro "složené zařízení USB" od Microsoftu a head-set dál vesele slouží.
Nechci tu teď rozvíjet nějaké konspirační teorie, ale mám pocit, že se někteří výrobci hardwaru chtějí při vydání nové verzi Windows napakovat na nových komponentách a proto často otálí s ovladači.
Ano, to souhlasím. Taky mě výměna fungující zvukovky naštvala. Hlavně proto, že jsem musel vyměnit i staré herní periférie ještě na gameport. Já na počítači zase tolik nehraji, takže jsem měl už léta jeden joystick a volant ještě na gameport. Mimochodem - redukce z gameportu na USB stojí jak nový USB joystick střední třídy.
Ano, toho nekompatibilního softwaru nemusí být moc, ale i jeden nase*e, když ho člověk potřebuje ;-)
Na co je bezpečnostní oprávnění, které je tak otravné, že ho každý ihned vypne, takže vlastně opět a zas žádné není.
Já neříkám, že 2GiB operační paměti na Visty nestačí, naopak, věřím, že určitě stačí, ale sežerou si z těch 2GiB mnohem více než XP, což může chybět aplikacím nebo hrám, což je teda škoda ne? když už tam ty dvě giga mám.
Na tu kritiku ohledně paměti MS odpověděl už dřív, že zase díky tomu systém méně swapuje. Co je na tom pravdy obecně si netroufám posoudit. Mé zkušenosti ale hovoří spíš pro než proti.
Prostě co se dřív při výchozím nastavení ve Windows XP naprosto zbytečně začalo ukládat na pomalé disky zůstává ve Windows Vista v operační paměti, pokud jí je dostatek.
Samozřejmě, že při spuštění náročnější hry nebo virtuálního stroje je tam nějaký větší přesun dat z paměti na disk, ale to mi nepřijde nijak patologické.
No, jak se přesvědčuji, problémy mají naprosto všichni.
Takže spokojenost s Vista je jen přímo úměrná s tím, do jaké míry je uživatel ochotný akceptovat problémy. Malinko mi uniká jedna věc a tou je praktický přínos Vist, praktický, nemyslím technofilské výkřiky.
No já mám s Vistou od začátku problémy jen se zvukovkami. Polo-profi karta M-Audio Revolution 5.1 - dodnes nejsou ovladače pro Windows Vista. Dostupná beta verze je jen pro 32bit verzi a ještě s ní polovina věcí, jako je streamování videa se zvukem, přehrávání mp3 (!), nebo Slideshow ve Windows Fotogalerii, nefunguje.
Integrovaný kodek na základní desce s nForce4 i přes dostupnost certifikovaných (!) ovladačů nefunguje. Při jeho povolení v BIOSu se do pár minut po startu systému dostavuje BSOD.
Jelikož jsem na Vistu chtěl přejít (třeba proto, že mi inovovaná Start nabídka s rychlým vyhledáváním velmi vyhovuje :)), tak jsem byl nucen zbavit se zvukové karty cca za tři a půl tisíce (v době, kdy jsem ji kupoval), vypnout integrovaný kodek a poohlédnout se jinde.
Hledal jsem něco s alespoň trochu slušnými parametry a tak jsem nakonec - po prohledání webu na dostupnost ovladačů - zvolil SoundBlaster Audigy od Creative za cca 700Kč. Konečně jsem tedy Vistu "rozchodil" bez problémů. I když... - dodnes se mi nepodařilo zprovoznit vstupy na kartě - mikrofon prostě "nejede". No a teď přichází SP1. Nu a je tu další problém. SP1 nelze kvůli kartě Audigy instalovat, neboť kartu "pohání" ovladač P17.sys, který byl původně určený pro Windows XP a s Vistou s SP1 je nekompatibilní.
Co teď? Čekat, jestli Creative vůbec kdy vydá aktualizovaný - a konečně pořádný - ovladač, s nímž bude karta fungovat pod Vista SP1 včetně mikrofonu, nebo opět měnit zvukovou kartu a investovat další peníze?
Nebo čekat, zda se uráčí kdy dokončit ovladač pánové v M-Audiu a opět si kartu vyměnit za původní (ještě štěstí že jsem raději volil 32bit verzi systému - kvůli lepší kompatibilitě)? Nějak mě to přestává bavit, byť s Vistou jako takovou jsem jinak celkem spokojený a XP na druhém disku jsem nebootoval už asi půl roku.
Ale ještě jedna věc mě na Vistě štve. Zničehonic mi začne rachotit disk. Inu Windows Defender se - marně - snaží najít nějaký spyware. Už ale nemám čas a vypínám počítač do režimu spánku. Ale ne - tady je pánem Defender! Čekám minutu, dvě... Zatížení procesoru stoupá - disk si dál vesele rachotí a PC se ne a ne vypnout. Já už ale vážně nemám čas. Tak bude to??? Ne! Vypínám PC dlouhým podržením spínacího tlačítka a mám klid. Defender si zřejmě "myslí", že když on hledá spyware (který na mém PC není!), tak požadavky uživatele na vypnutí systému jsou zcela mimo mísu... Ne, že by Defender nešel zcela vypnout - to ale není odpovědí a řešením.
Problem M-Audio driveru je pouze a jenom zalezitost vyrobce, meli dostatecne dlouhou dobu na to se adaptovat a vyvinout driver pro Windows Vista. MS uvolnoval co tyden nove a nove bildy Windows Vista pred jejich finalnim zverejnenim a to nepocitam prvni alpha/beta/preview buildy. Vyvojari z M-Audia (a jinych) zaspali dobu.
To je jasné. Však já to také vyčítám M-Audiu a nikoliv MS. Ostatně s Vistou jsem - až na pár věcí - spokojený.
No a jinak. Včera jsem zjistil, že u M-Audio je k dispozici již finální verze ovladače. Schválně jsem tedy prohodil karty a nainstaloval novou verzi? Výsledek? Nepoužitelné! Nejdou přehrávat Wavy, Fotogalerie stále padá, streamovaná média nehrají a zvuk z DVD také nedostanete... Zkrátka výsměch. Jak dokážou špatné ovladače zničit jinak velmi kvalitní kus hardwaru... :(
Fantasticke. Vite, jak se spravne pise "byste", ale mate problem s faktem, ze Windows XP se stale daji bezproblemu koupit. Proc tady verejne lzete? Aha, uz vim, jste ten fanaticky propagator Linuxu, takze kazde rypnuti do MS se pocita.
pro spousty nových notebooků ani ovladače pro XPčka neseženete! prostě vás výrobce nutí používat visty. ikdyž tam vám nefunguje spousta jiných (již koupených zařízení) a rádi by ste z toho důvodu používaly XPčka
Zkuste si tam nainstaloval Linux a pouštět to z virtuálního stroje.
Fakt je, že pokud v Linuxu není driver, musíte si ho napsat, ale jde to.
Z mého pohledu - po 3 dnech úprav a vypnutí VŠEHO, včetně grafiky, se z toho podobně jako z XP dá udělat stroj typu Windows 2000, který docela rozumně funguje. Ovšem třeba na HDD mi to sežere 20 GB, zatím co XP stačí 5 GB, podobně s pamětí. XP mi chodí se 192 MB RAM, Visty pod 512 ani ťuk.
Některé SW fakt nejedou, např. Kniha jízd s 32 bit grafikou.
Takže z mého pohledu
- dělat se s tím dá (není pravda, že nedá)
- přínos proti W2k nebo XP jsem celkem nezaznamenal.