Martine, k tomu prvnímu bodu:
o jednom tlačítku to nebude, bavil jsem se o tom s panem Strakou z R-S a popisoval tu situaci takto, cituji:
"Na stávajících instalovaných DVB-T vysílačích není třeba nic vyměňovat, stačí jen doplnit stávající systém o malé zařízení. V tom spočívá výhoda pro operátory provozujicich DVB-T sítě na vysílačích R&S. I nové vysílače dodávané čistě pro DVB-T2 budou dodávány stejným způsobem, tzn. vysílač pro DVB-T + externí malé zařízení zajišťující nároky na DVB-T2."
Hmm, to je fakt. Jestliže se po DVB-T2 zvedne cena vysílání pro televize ještě víc, tak nevím, kdo tam pak zůstane. Snad ČT, Nova a Prima, jako za starých časů analogu.. :-))
k 2) Pokud se neuvedou vysilaci mody, nema srovnani smysl. Je ale pravda, ze pro mody UK asi ztrata pokryti bude cca 1 az 3dB (24.1 mbps na 40.1 mbps, 2k-64QAM-2/3-1/32 na 32k-256QAM-2/3-1/128).
k "programovatelne obvody" - jednak si nemyslim ze by tam hromadne strkali programovatelne obvody a pak nevim proc by meli pouzivat DDS (AD9850) ;-), vim jsou tam uvozovky, ale pochybuju, ze generuji signal pro smesovac v DDS.
Ten výkon by se musel zvýšit 4x. Pokud se zdvojnásobí počet kvantizačních hladin (v každé ose) musí se při stejném rušení zdvojnásobit amplituda signálu, tedy výkon bude potřeba čtyřnásobný. Je to stejné, jako při porovnání 16QAM a 64QAM.
Pro 4 hladiny (4x4=16QAM) je minimální odstup s/š 20*log 4 = 12 dB, pro 8 hladin (8x8=64QAM) je to 20*log 8 = 18 dB, pro 16 hladin (16x16=256QAM) potom 20*log 16 = 24 dB.
Přenosové kapacity jsou v poměru 4:6:8 (bitů/symbol).
1)
Rychlost celoplosneho prechodu z DVB-T na DVB-T2 bude mnohem rychlejsi nez u prechodu z analogu na digital.
Minimalne v technicke rovine. Jde o to, ze vysilace R&S na vysilacich CRa jsou pripravene i na DVB-T2 (technicky tyto "modulatory" umeji vice DVB norem), takze v podstate "zmacnknou" tlacitko a za 2 minuty je republika v DVB-T2.
2)
Pro stejne kvalitne pokryti v norme DVB-T2 jako u stavajici DVB-T je potrebe ZVYSIT vykon DVB-T2 vysilacu z (priklad) 100kW ERP na 240kW ERP.
Nebo navysit pocet vysilacu cca doprostred prumerne vzdalenosti od hlavnich vysilacu.
3)
Nezapomente, ze v jednom DVB-T2 MUXu je mozno vysilat v "stacionarni" norme DVB-T2 256QAM a soucasne na nekolika nosnych i v "mobilni" norme xPSK.
V podstate jde vysilat i s MUXem sirokym 10MHz (10MHz kanal je urcen spise do "kabelovek") tak, ze 8MHz je normalni DVB-T2 QAM256 s 4x HD programy a soucasne s 2MHz xPSK s 10-ti CQA mobilnimy programy.
Hlavne nezapomente, ze pro sledovani QAM256 modulace je treba kvalitni "yaginu"...cili antenni cast, na prutovky v podstate muzete zapomenout, QAM256 potrebuje daleko vetsi uroven signalu na vstupu nez stavajici QAM64.
Jen ma osobni poznamka:
Cinsti levni vyrobci televizoru, kteri od zacatku strkali "programovatelne klicove obvody" do TV (PVR atd.) na tom vydelaji nejvic.
V podstate zmeni soft pro "Xilinxe" a "AD9850" s "DSP MC96x02" a maj to.
Proto asi maji radi neco jako "Linux"...je to pro ne jednodussi reseni.
misto spekulaci ohledne vyse cen za vysilani v DVB-T2 a uvah, ktera televize na to bude mit a ktera ne, by bylo vhodnejsi, aby autor vety "Pro stejne kvalitne pokryti v norme DVB-T2 jako u stavajici DVB-T je potrebe ZVYSIT vykon DVB-T2 vysilacu z (priklad) 100kW ERP na 240kW ERP." uvedl zdroj, odkud tuto informaci cerpal:)
Předpokládám, že když je nutné zvednout dva a půl krát výkon, že by se také mohla řekněme 2x zvednout cena.
Bude na to vůbec nějaká česká televize mít ? Když už teď se všichni,
do jedné cukají, jak to jen jde a to počínaje Óčkem, přes TV7, Z1, Public TV
až k Nově ???
Tedy nepředpokládám, že by v DVB-T2 chtělo vysílat Óčko, TV7, Public TV a Z1.
Ale ona se cuká i Nova, že. A necuká se málo. Tedy je to pěkně jankovitá potvora.
Takže budou vůbec o takovou cenu stát ? A to dokonce celoplošně ?
Testíky, to si udělají. Ale aby to tak asi nebylo všechno.
I když, když by tam bylo ČT. Oni by šli taky.
Ale jak rychle a hlavně, kde všude. O tom mám pochybnosti.
Aby to zase nebylo jen v Praze. Případně ještě tedy Brně, Ostravě a dost.