Vlákno názorů k článku První večer Dne D: houpacího koně bych bral i z plastu od . - Asi 5o procent podnikatelů v ČR válčí s...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 1. 2011 11:14

    . (neregistrovaný)

    Asi 5o procent podnikatelů v ČR válčí s nutností sehnat investora a zároveň chtivostí nechat si 100 procent společnosti jen a jen pro sebe. Na tohle jsou tu samozřejmě banky, takže neztrácejte čas s investory… a investorů.

    Co jsem zase Den D mnohokrát viděl, tak 100% investorů v Dni D od podnikatelů chce zajištěný odbyt, fungující výrobu a víceméně jistotu, že investují do funkčního podniku. Na tohle tu jsou banky, takže neztrácejte čas s podnikateli. Investoři jsou od toho, aby pomohli rozjet business, případně po úvaze investovali do něčeho, v čem vidí perspektivu a co bance proteče mezi prsty, protože nápad a "drajv" podnikatele jim nepasuje do tabulek aktiv a pasiv. A to v dni D k vidění prakticky není.

    Chápu, že v Dni D jde z 90% o show a nikoliv o nějaké investiční příležitosti či pomoc podnikatelům, ale bylo by fér nalít si čistého vína.

  • 14. 1. 2011 12:03

    Martina (neregistrovaný)

    Ano plně s Vámi souhlasím, investori v Dni D od podnikatelů chcou zajištěný odbyt, fungující výrobu a víceméně jistotu, že investují do funkčního podniku, ale v tom případě by dotyční byli blázni, aby dávali tak velké procento své firmy a nevzali si třeba na 20% úrok půjčku v bance, osobně bych byla pro, aby se měli možnost zůčastnit i investoři z širší veřejnosti tedy at učiní investoři nabídku ve studiu a pak zůstanou 2 dny na nabídku od jakýchkoliv zájemců ze strany investorů sledující projekt v televizi a dotyčný at si vybere co je pro něj zajímavější.

  • 15. 1. 2011 13:53

    Jirka P (neregistrovaný)

    Ty 2 dny by nefungovaly, protože pořad je předtáčen (několik měsíců před vysíláním).

  • 14. 1. 2011 13:39

    Pepa (neregistrovaný)

    To je ale přece naprosto standardní investice, že dám prachy do něčeho, co už funguje. A ty prachy tam pak fungujou jen jako nějakej multiplikátor. Investovat do něčeho, co je ve fázi nápadu a je to one-man show je ultrarizikový, pokud nemáš detailní znalost toho oboru a čas sám do toho velmi intenzivně a aktivně vstoupit.

  • 14. 1. 2011 13:52

    . (neregistrovaný)

    Nevím, jakou máte vy zkušenost s opravdovými investory, ale já ano a osobní. To, co jsem popsal a vy teď zopakoval (dám prachy do něčeho, co už funguje), to není klasická investice, ale spíš forma bankovního úvěru.
    Investor mívá dvě role oproti bance (a také jsem to psal): za prvé kromě peněz pomůže svými zkušenostmi a kontakty (o čemž v případě této pětice bankéřů pochybuji, zvlášť když jsem se v "Den D půl roku poté" dozvěděl, že jejich zkušenosti a kontakty jsou zredukovány do zhruba jednoho mailu za měsíc.
    Za druhé o tom, že zainvestuje rizikový projekt, do kterého by banka nikdy nešla. Tam hodně riskuje, ale také může hodně získat.

    To, co bankéři v pořadu prezentují, je však kočkopes. Nabízejí podmínky jako u bankovního úvěru (chtějí zajištění, funkční obchod, rozjeté distribuční kanály, patenty, průmyslové vzory apod.), ale namísto úroků podobným těm v bance za to chtějí poloviční podíly ve firmách. A lidi jim to, že jsou "investoři" a nikoliv bankéři, žerou.

  • 14. 1. 2011 14:24

    Pepa (neregistrovaný)

    Zkušenosti a kontakty – nevím jestli jde o "jeden email za měsíc". Nicméně hodně těch lidí umí třeba něco vyrobit, ale nemají vůbec šajnu, jak tu firmu postavit, jak nastavit ty distribuční kanály, atd. Pro ně i jeden email za měsíc může mít mimořádnou hodnotu :-) Ale věřím, že ti investoři si to hlídají pečlivěji.

    Projekt, do kterýho by banka nešla – no to taky splňuje. Banka bude chtít výkazy (minulost) a projekce (budoucnost) a pokud tam nebude cash flow na SPLÁTKY a úroky a to ještě solidně zajištěný a s rezervou, tak do toho nepůjdou. Investor splátky ani úroky nechce a srovnatelný cash flow taky nečeká okamžitě.

  • 14. 1. 2011 14:44

    . (neregistrovaný)

    Ten e-mail za měsíc zmiňoval, pokud si to nepletu, ten pán s japonskými topoly. Souhlasím, že pro určitý typ lidí může mít i rada, jak provozovat firmu, k nezaplacení, ale to není většina těch, co se v dni D prezentuje.

    O tom, zda by banka půjčila či ne v konkrétním případě těžko spekulovat, myslím, že by se úvěr sehnat dal. Třeba ne na 3M hned najednou. A jak, že investor nechce splátky ani úroky? Chce skoro poloviční podíl ve firmě, tzn. včetně zisku. A to opravdu není málo, zvlášť v případě, že ve dni D investují prakticky výhradně pro projektů, které jsou odsouzeny :-) k úspěchu. Běžný rizikový investor počítá s tím, že z deseti zainvestovaných projektů jsou úspěšné tak maximálně tři (které ale potom zaplatí ten zbytek, co přežívá a nebo co krachnul).

  • 14. 1. 2011 15:03

    Pepa (neregistrovaný)

    No já myslím že je - těch lidí co vědí jak to provozovat je tam fakt minimum :-) Ale nejde jen o jeden email měsíčně jak řídit firmu. Ten investor může být třeba jen otevírač dvěří a může to mít obrovskej přínos. Tím že tomu podnikateli řekne za kým má vůbec jít a co po něm má chtít a s tím druhým domlouví, že mu tam někoho takovýho posílá. To je "10 minut práce" která není vidět, ale může mít zásadní význam.

    Investor má sice nárok na podíl na zisku, nicméně s 15% podílem těžko odhlasuje distribuci zisku a většinou to není ani v jeho zájmu. S tou bankou sám říkáš "třeba ne hned, ne najednou" - to je ono :-) Ale konec konců ti lidi přišli z vlastní vůle. Nikdo jim nebrání jít to zkusit do banky.

    Jinak pokud se nepletu, tak ten člověk tam prezentuje cca 30 minut a pak si musej plácnout, nebo se rozejít - to samotný je z pohledu investora riziko jako prase :-)

  • 14. 1. 2011 15:29

    . (neregistrovaný)

    Evidentně to tak žhavý nebude, když pan Michael Nikdy-neinvestuju-ani-haler Rostock z jediné investice, do které jsem ho viděl jít, následně vycouval. A co vím, těch případů, kdy se nakonec "nedohodli", bylo víc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).