Zdánlivě tímto příspěvkem mírně odbočím od tématu. Pro kvalitní dálkový příjem je ideální mít dobrý tuner a kvalitní anténu.
Již zhruba rok mám telefon od Samsungu s VKV tunerem a kvalitou příjmu jsem nadšen. V Praze lze na tento telefon s výjimkou nejníže položených míst v centru poslouchat většinu vysílačů z Čech a částečně i některé z Moravy, samozřejmě některé vysílače ze Saska a Polska a na některých místech i vysílání z Bavorska a Rakouska. Téměř u všech stanic není od sebe problém odladit stanice s odstupem 0,1 MHz, pouze vyjímečně 0,2 MHz. A to je příjem pouze na sluchátka !
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud by rádia měla kvalitní a citlivé tunery, tak příjem je o něčem jiném. Pokud by byl kvalitní tuner i pro T-DAB vysílání, tak by výsledky asi byly obdobné (i když zde je problém, že se při určité intenzitě signálu, signál nenaladí). Je tedy důležité, jaký prostor výrobce kvalitě příjmu věnuje.Je zajímavé, že telefony mají lepší příjem než stolní rádia.
Proc se porad resi L-pasmo... Prijem v aute je uplne nemozny, zajedete pod most, signal zmizi, zajedete do vesnice, signal zmizi, zajedete za stromy, signal zmizi (a dalo by se pokracovat).
Vysilani v L-pasmu je paskvil, hodi se to leda pro huste zabydlene oblasti kousek od vysilace, ale nikoliv pro sirsi pokryti. To, ze se u nas takto vysila z Lyse hory nebo Cerne hory je zase cesky nesmysl, pro tyto aplikace Lpasmo vubec urceno neni. Absolutne nechapu, proc uz se davno nevysila v III. pasmu, analogova TV je tam davno vypnuta a uz se mohlo vysilat.
Jenze tu mame CTU, ktery zas vse brzdi.
Jedine pasmo vhodne pro normalnejsi prijem DABu je VHF (III. pasmo). Pripadne pokud by byla pasma nizsi, ale tam jede DRM, nikoliv DAB.
Škoda těch paneláků. Střechy se dají využít na perfektní příjem jak tv, tak sat a dneska už i digi rozhlasu. Bohužel velice chabé povědomí u běžných lidí vede k tomu co vím a dokonce vidíme všude kolem - dvb-t modulované do analogu do sta, každé třetí okno paneláku s parabolou a další podobné hnusy. Přitom střecha paneláku unese mnohem lepší a větší antény které pak může využít celý dům.. Když se chce. Jenže ono se nechce. Ach jo.
Zmíněné dva multiplexy jedou normálně, tedy stále a bez problémů, ale....
Když je nějaká inverze nebo takové to zvláštní počasí, kdy všichni na FM loví kde co z Maďarska Srbska a já nevím čeho... Tak i zde v takovéto situaci dochází k zajímavým událostem...
V Sasku jsou ty multiplexy 3. Tedy již zmíněný celoněmecký o 10kW. Již zmíněný dražďanský o 10kW, ale on je tam ještě jeden a to stále zapnuté staré DAB SACHSEN o 1kW a ten se může při vhodných podmínkách objevit....
V Berlíně pak je tamní multiplex vysílán o 10kW a při takových to speciálních příjmových podmínkách mně asi půl dne šel v kvalitě někde 90% právě tento mux z Berlína...
Takže až někdy budou ohlášené takovéto zajímavé příjmové podmínky, nezapomeňte si testnout...
Tak nemohu mluvit za jiné domy (SVJ) ale ono to všude musí fungovat +- stejně:
- na střechách je spousta místa na spousty antén, na "budky" od strojoven jde dát X stožárů a na každý X antén
- dále jde především směrové antény a paraboly montovat na příslušnou stranu/bok strojovny
- výboru jako takovému do umístění antény víceméně nic není, ten by spíše měl jen dohlédnout, že ten kdo něco montuje nepoškodí společné části domu, pokud jde např. jen o přidání antény na stožár k poškození víceméně nemůže skoro dojít (pokud nějaký blb neprošlápne střechu např)
Montáži antén na střechy paneláků tedy opravdu nic nebrání a jak říkám je velká škoda že se toto v současnosti využívá dost málo. Zvlášť u těch parabol je ro dost hrozný, když každý trotl provrtá nové zateplení a namontuje si parabolu kam se mu zamane - za toto bych naopak jako orgán ruce zpřerážel.
Mimochodem - jsme možná jediný dům v širokém okolí s přísným zákazem montáže čehokoliv na (novou) fasádu, tedy náš dům není široko daleko jako jediný ovešen paraboalmi jak cikánské domky v Jáchymově. :-)
Být prvním, to je jistě pro někoho příjemný pocit.
Osobně neřeším, kdo první v Praze přijímal německý DAB, ale určitě první zkušenosti nevznikly až při profesionálně vedené akci v posledních dnech, popisované v tomto článku.
V několika tématech fóra tohoto webu bylo mnoho příspěvků o pražských pokusech s příjmem DABu z Bavorska a Saska publikováno již v průběhu loňska. Stabilní domácí sestava pro příjem kanálů 5 a 9 z Drážďan mi funguje již od listopadu 2011. Mimo jiné viz :
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=176.msg19008#msg19008
První zkušenosti ani náhodou, kromě toho příjem z Drážďan rozhodně nelze považovat za dálkový příjem a navíc v lokalitě Praha-Háje, to už vůbec ne :-) Takže titulek článku vlastně vůbec s obsahem nekoresponduje. Příjem Drážďan na Hájích je normální, nijak extra nevybočuje. Jo takhle příjem třeba v Pardubicích nebo na Náchodsku, Svitavsku, ... to je jiná. Kromě toho autor trpí zřejmě nějakou úchylkou na slovní spojení "místní kvalita". Jak můžu mít "dálkový příjem" a současně a trvale tzv. "místní kvalitu"? :-)
Lukáš byl asi tak nadšen z příjmu DABu, že na to zapomněl :)
Testy příjmu DABu tu byly už dávno, většinou ale jen na přenosné přijímače, kdy se občas podařilo DAB zachytit, tehdy ještě kanál 5C a 12A, když vysílal jen z lokálních vysílačů v Sasku.
Každopádně, první, kdo to v Praze testoval na směrovku a o výsledcích informoval, jste byl bezesporu Vy. Další testy jsme dělali v červnu ve Struhařově u Benešova, viz. článek z té doby, no a nyní testuje i Lukáš na moje zapůjčené Sony. Já se chystám také testovat, ale ve svém bydlišti budu rád, když chytnu Dresden - FM mi tu sice chodí dobře i z Rakouska či Bavorska, ale třeba TV tu pomalu nezachytím ani z Dresdenu.
Napojení antény na přenosné rádio není u tohoto Sony problém. Je tam totiž na desce vývod ANT a hned vedle je zem. Skoro se zdá, jako by výrobce počítal s možností anténu připojit.
Stačí tedy vzít tenký koax (já jsem použil minipigtail pro 5 GHz, http://wifi.aspa.cz/pigtail-u-fl-rev-sma-female-profi-pro-minipci-z64687/ a uřízl z něj konektory), dále panelový F-konektor, vrtačku a pájku s trochou cínu. Do krytu jsem udělal díru o přesných rozměrech konektoru, na něj připájel koax a druhou stranu napojil na desku přijímače. Funguje to velmi dobře, a to i na FM - po přípojení antény hrají i mnohá rádia, která chytám na tuneru.
Pro testy a nenáročné využití je to ideální, uvedené Sony vyjde i s poštovným do ČR na max. 2000 Kč.
Jinak na Pure mám svůj názor. Nelíbí se mi to designově, přijde mi to zbytečně drahé a zejména mi tam strašně vadí nemožnost použít klasické baterie a nutnost jejich akumulátoru, který je také děsně drahý. Proto jsem jako přenosné rádio volil toto Sony, pokud bych pak chtěl DAB přijímat i na stacionární anténu a dlouhodoběji, volil bych tuner, buď Yamahu nebo Onkyo, které se začne prodávat koncem roku.
Použitá anténa Kathrein AV 12 je v současné době nejvýkonnější pásmová VHF anténa na trhu.
Z Itálie mám každopádně objednanou na testy patnáctiprvkovou VHF anténu od Emme Esse, která by měla být minimálně stejně výkonná, ale její cena by byla nižší než u Kathreinu. Po otestování určitě napíšu zkušenosti.
Použitý zesilovač je základní pásmový VHF zesilovač od Terozu, zisk 20 dB. Není to určitě to nejlepší, co by se pro VHF dalo sehnat, příjmová sestava má tedy jistě ještě rezervy a výsledek by mohl být ještě lepší, zesilovač zde hraje dost velkou roli.
Fotografie uvedené anténní soustavy u Lukáše Poláka lze najít na webu, viz. odkaz na http://www.dvbservis.cz/products.php?pid=43
Foto antény v článku je z červnového testu ve Struhařově, viz. http://www.digizone.cz/clanky/vyzkouseli-jsme-dalkovy-prijem-digitalniho-radia-z-nemecka/
Tehdy byla anténa pouze na test instalována na přenosný stožár. Montáž ale nebyla ideální, protože zisk degradoval samotný stožár, pro ideální funkci antény ve vertikální polarizaci je nutno ji instalovat na výložné ráhno kolmé k ose prvků - takto je to provedeno i v definitivní instalaci antény u Lukáše.
Tak, že si to lidi běžně dodělávají, tedy přidělávají si tam vstup na externí anténu, to je tady velmi podrobně popsáno snad u deseti různých modelů, deseti různými čtenáři, včetně přiložených fotografií atd.
Ovšem protože jsem se tomu chtěl vyhnout, tedy otevření přijímače může znamenat ztrátu záruky....
Zvolil jsem zcela úmyslně přijímač u kterého je vstup na externí anténu uvedený přímo od výrobce a to přes konektor typu ,,F" tedy to, co se používá běžně v sat technice...
Jde o tento přijímač z rodiny Pure
http://pureradio.cz/detail-produktu/radia/prijimace-fm-dab/7_pure-evoke-2s/
Mám jedno životní heslo, které opravdu platí - "když se chce tak všechno jde". A to platí i v oblasti stavebnictví, poznal jsem to za ty roky dřiny na opravách paneláku.
Ale k věci - nejmenší problém je asi využít nějakou stoupačku s rozvodem kabelů, toto má nejspíš každý panelák. Tedy svisle se dostanu někam na patro do míst kde je elektroměr a pak už vodorovně do bytu.
U nás se to dělalo centrálně pro celý dům, koaxy vedou do hvězdy ze střechy do všech bytů po fasádě, tedy dneska už pod fasádou (v polystyrénu).
Samozřejmě dům od domu lze vymyslet všelicos.
Rumunsky statni rozhlas RRI zacal vysilat v digitalni norme pro AM pasma DRM pro stredni Evropu z Rumunskeho Tiganesti na kmitoctu 21540kHz DRM vykonem 90kW ERP v casovem rozvrhu 04:00h - 04:30h UTC kazdy den . Zatim v cinstine s prejatymi porady z Cinskeho statniho rozhlasu.
Smerovani je 270-67st.
Ze stejne koty 44.42N 026.06E se vysila v nekolika recich v nizsich KV pasmech.
Cas v UTC, denni vysilani, kHz, smerovani s cilovou oblasti, jazyk.
0300-0400 daily 15340 90 SE Asia English Tiganesti Romania
0400-0430 daily 21540 67 China Chinese Tiganesti Romania
0430-0500 daily 7390 37 E Europe Russian Tiganesti Romania
0600-0630 daily 7230 307 Europe German Tiganesti Romania
1500-1600 daily 11615 37 E Europe Russian Tiganesti Romania
1800-1830 daily 5920 270 Europe Italian Tiganesti Romania
1800-1900 daily 9495 307 Europe German Tiganesti Romania
Smer 307st je primo na Cesko, casy jsou v UTC, za kmitoctama v kHz je smer s cilovou oblasti ozareni z anten.
Vsechna smerovani a vysilani jsou s vykonem 90kW ERP.
Tech 90kW ERP se smerem na Prahu stacilo pri testu na to, ze jsem pouzil jen teleskop na DRM prijimaci Himalaya DRM2009 a chodilo to bez vypadku i behem jizdy autem.
Jak jsem byl informovan, tak jako dalsi jazyk se pripravuje cestina.
Typicke dosahy na tehle pasmech s vykony okolo 100kW jsou tyto:
http://209.68.42.62/beam07/15780_08.jpg
http://static.panoramio.com/photos/1920x1280/34717346.jpg
http://f1ulq.free.fr/technique/img/9535-dr-tiganesti.jpg
http://www.panoramio.com/photo/34717346?source=wapi&referrer=kh.google.com
http://www.swcountry.be/rou.html
Jeste male info.
DRM vysilani se da udelat z vetsiny AM vysilacu, staci vymenit modulator AM za tuhle hlavici:
http://www.riz.hr/en/transmitters/drm/drm-modulator-exciter.html
Nebo podobnou.
http://www.broadcast.harris.com/media/DAX-1.6kWTransmitters_25-8020.pdf
Kazdopadne v DRM jak vidno se pokryje mnohem vetsi oblast s vykonem podobnym jako na velkych FM vysilacich. Navic kdyz se pouzije moderni CFA antena, ktera muze byt i na strese panelaku, tak je pokryti celostatni zajisteno stoprocentne. Navic presah je az k Stredozemnimu mori pro dovolenkare nebo kamionaky po cele Evrope.
Nezapomente, ze digitalizace rozhlasu neznamena jen "only" T-DAB derivaty, ale i DRM a DRMplus.
Vyvojari prijimacu se muzou do toho pustit, uz existuji multinormove cipy AM/AMSS/FM/HDradio SV-FM/DRM/DRMplus/T-DAB III-L + a DMB.
http://www.nxp.com/documents/short_data_sheet/SAF3560_SDS.pdf
Cip je na Linuxu, staci pripojit multiARM12 s NF PA , displejem a tlacitkovou klavesnici se cteckou SDHC a je to.
Multi vysilace DRM/DRM+/T-DAB (+, DMB) III-L se uz nejakou dobu vyrabeji.
http://www.nautel.com/solutions/digital-radio/drmdrm/
http://www.nautel.com/wp-content/uploads/2011/04/NAB2010-Digital-Radio-Mondiale-DRM+Completes-the-DRM-Standard-Hal-Kneller.pdf
Z tunerů se mi zatím nejlépe jeví tato Yamaha
http://excelia-hifi.cz/yamaha/data/yamaha-t-d500.pdf
Z autorádií pak tyto modely kenwood a modely JVC, všechny splńují české podmínky, tedy mají i tuner pro L-Band, ty ostatní přijímače jako SONY atd. nikoli...
Autoradio snad jedine to Sony, ktere ma i FM, jine jsou pouze DAB:
http://www.conrad.de/ce/de/product/373922/Sony-CDX-DAB700U-Autoradio/0303990&ref=list
Na to jsi přišel kde ? Ty Kenwoody a JVC mají nejen analogové FM, ale i LW a MW....
Plus tedy DAB/DAB+ v III.Band a L-Band... Takže mají vše potřebné, co tedy neumí, to je DRM... Ale to je tak vše, co bych jim vyčetl...
http://images.kenwood.eu/files/prod/2067/5/Instruction_Manual.pdf
Já netvrdím, že to nejde. Ale tohle je řešení na úrovni přinejmenším družstva (vlastníků) a ne jednotlivce. A tam není vždycky vůle k něčemu takovému.
Znám dost paneláků, kde žádná stoupačka není. Mimo tedy rozvodu elektřiny ale tam nemusí být místo a hlavně se tam nedostanete, protože vše je zaplombováno.
Pak snad ještě výtahová šachta. Tím možnosti končí.
S tím by jsem nesouhlasil. Tedy podobný příspěvek jsem zde od Tebe četl 2x a já mám z praxe jinou zkušenost... To ,,obyčejné a blbé" Pure hrálo bez výpadku a naprosto v pohodě, položené na sedačce spolujezdce od sjetí z plzeńské dálnice až po vjetí na výpadovku na Mladou Boleslav. Čili jsem Prahu v pohodě projel, poslouchaje DAB+ v L-Bandu. Takže to není až tak strašlivé, jak popisuješ.
Pokud na KV, MV a DV chtějí dát DRM.
A na FM I, FM II a FM III DRM+.
Tak v podstatě pro DAB+ zbývá jen L-Band.
Tedy má to být ještě na FM III. Ovšem spolu s DRM+ ?
Tak to bude teprve dokonalý bordel....
No ČTÚ by měl podle plánu vypsat výběrové řízení na první celoplošný v 2013. Alespoň toto v roce 2011 veřejně tvrdili.
Napřed se dělal celoplošný L-Band. To nikdo nechtěl. Pak se dělal krajský L-Band, to se rozdělilo. A potom městský L-Band. To se rozdělilo.
S III.Bandem a to celoplošným se má začít 2013.
Mně spíše zajímá jiná věc. Co bude s licencemi pro L-Band.
Lhůta na rozběhnutí je také do 2013. Tedy během 2013 vyprší.
Takže by jim to zase měli sebrat. To, co nejede.
Tedy především jde o ČRa a RTI.
Tak zda jim to tedy zruší ty licence. Jak by to mělo být.
Nebo zda budou zase provádět nějaké veletoče jako se děly
ohledně DVB-T a mux 4 a přechodu od Telefonica O2 k Pařízkovi se Železným ?
Tedy jako pozdrželi a omezili DVB-T2....
Tak zda zde nechystají nějaké podobné cvičení....
Tedy nepozdrží třeba udělení v III.Bandu...
A nepřihrají nevyužívané kanály ČRa a RTI třeba Teleku atd.
Prostě, co zase ČTÚ napáše....
Ale pokud by postupoval normálně, tak by měl 2013 vypsat konkurz na provozpvatele prvního českého celoplošného multiplexu v III.Bandu.
A odebrat prostě nepožívané příděly v L-Bandu firmám ČRa a RTI.