Sice nemám nick Prudič, ale co tady čtu mě nenechává bez reakce
1) ...problémem je podle něj analogový příjem televize Prima, která v oblasti vysílá pouze v Domažlicích a většina ostatních diváků ji chytá dálkově z vysílače Krašov a Plzeň – město.
Z Krašova Prima nikdy nevysílala, nevysílá a asi ani vysílat nebude. Kdyby Prima z Krašova vysílala, celé Západní Čechy by měly možnost Primu přijímat. To tak není, ve velké části ZČ je Prima nechytatelná, leda tak z Dyleně (60k, 50kW) a nebo Klínovce (55k, 300 kW), a pak ze zmíněného Krkavce (Plzeň-Město, 100 kW)
2) ...na síto se zesilovačem dosáhl síly signálu 80 až 85 procent a kvality 90 až 95 procent.
Tak tohle je taky trochu mimo. Zaprvé na síto se zesilovačem může signál dosáhnout klidně i 101% síly signálu, ale pokud je to polské síto (což to zmiňované v článku asi nebylo, jelikož by to na něj nehrálo), tak na takové polské síto se zesilovačem z OBI/Lidlu/Hypernovy/Bauhausu apod. sice bude signál možná bůhvíjak silný, ale jeho opravdová kvalita bude horší (nebo žádná nebude), než třeba na malou Yagi anténu se ziskem 8 dB.
Ale hlavně bych se ohradil proti používání různých "sil signálu" a "kvalit signálu" vůbec v podobných článcích. Je to totiž údaj, který nic nevyjadřuje. Jedině třeba v případě jednoho typu STB, u kterého je vyzkoušené že rozkóduje DVB-T, pokud ukazuje více než třeba 30% sílu signálu apod. Ale i tak to může být zavádějící. Tento "měřič síly signálu" v STB totiž pracuje tak, jak zrovna nějaký rákosník hne trimrem. Takže u jednoho STB se zobrazí síla 100% kvalita 80%, u jiného typu síla 80% kvalita 100%, u jiného třeba síla 60% kvalita 80%. Ve všech případech na stejnou anténu, stejný kabel...
Třeba já u sebe doma mám na TV Pioneer s vestavěným DVB-T tunerem sílu 93% a kvalitu 100%. Technisat DigiPal 2 mi ukazoval 95% a kvalitu též 100%. Ale třeba Opticum 3000T mi ukazuje 68% sílu a 82 % kvalitu. Stále se jedná o příjem na jednu a tutéž venkovní anténu na střeše, která se ani nehne. Stejně tak s "kvalitou" - některé STB vypadávají už při ukazateli 70%, jiné hrají normálně i při kvalita=30%.
Pro mě je jediný směrodatný údaj síla signálu v dB na místě příjmu (na přijímací anténu), a to nejlépe změřená měřícím přístrojem. Já mám třeba sílu signálu u příjmu radia Lausitz 107,6 FM v Praze 29-31 dB. A psát o nějaké 80% kvalitě apod. je nesmysl, jelikož mě na můj tuner to jde naprosto kvalitně bez šumu, stereo + RDS, ale na jíný přijímač by to třeba již šumělo.
Takže psát o nějaké "síle a kvalitě", kterou ukazuje STB, jako o potvrzení příjmu, nebo ve smyslu "že když to ukazuje někomu 80% tak to chytí všichni" je blbost.
a 3) ten "Hoher Bogen" viz příspěvek samostatný.
Chci jenom upozornit na možnou příčinu proč každý přijímač ukazuje jinou sílu a kvalitu signálu při použití stejné antény. Hraje tady rozdíl v přijímací jednotce jednotlivých strojů, resp. v její citlivosti, která je rozdílná. Jsou tam i jiné aspekty, které hrají roli, a které jsou u jednotlivých přijímačů rozdílné. Proto taky ty rozdílné výsledky.
Tak jasně že i toto je možná příčina, ale jelikož Opticum 3000T je znám a vyzkoušen jako jeden z nejcitlivějších STB vůbec, tak nevím, proč by ukazoval o 40% nižší "sílu" než ostatní...
Ty rozdílné výsledky jsou opravdu tím, jak je nastavena citlivost toho "měřítka". To se většinou dělá trimrem. Já v jednom ze svých FM tunerů mám fluorescenční ukazatel síly signálu, který má 5 příček. Když hnu trimrem, tak mám nemecký Lausitz úplně stejně "silný", jako místní stanice. Když naopak hnu trimrem na druhou stranu, i místní stanice mají jen 1-2 čárky. Přičemž signál, jeho kvalita, šum ve stereu a další vlastnosti zůstávají i při tomto hýbání beze změny.
Tak je to i s STB. Prostě nějaký trimrový ukazatel není měřítkem kvality či nekvality signálu.
A nadnesu další otázku: co je vlastně kvalita signálu? Tu každý STB může zobrazovat jinak... To už vážně závisí jen a jen na těch rákosnících.
Nebo je snad nějaký standart či norma pro kvalitu signálu, že při takovém signálu je to taková kvalita apod.? Proto bych sem fakt tyto nicneříkající údaje vůbec nestrkal.
Kvalitou signalu se obvykle u DVB mysli BER, otazkou je, kde se meri... Pro silu signalu je jedine voditko a to norma, jenz rika minimalni (i maximalni) uroven, pri ktere ma prijimac (tedy vstupni dil) bez problemu zpracovat vstupni signal. Je to trochu jeste slozitejsi, ale pro jednoduchost to takto staci.