Vlákno názorů k článku RE: Jak to bude s financováním Internetu do škol? od Roman Jansa - K filtrování a mocenským zájmům centra - CZ.NIC...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 11. 2001 19:29

    Roman Jansa (neregistrovaný)
    K filtrování a mocenským zájmům centra - CZ.NIC propachtovala bez jakékoliv veřejné nabídky dosud zakázané názvy pro domény 2.řádu státu resp. ÚVISu a to EDU.CZ, GOV.CZ, MIL.CZ, INT.CZ a ORG.CZ.

    Je to jednak sviňárna, protože pravidla na přidělení ostatních uvolněných názvů CZ.NIC teprve vymýšlí (pro neinformované - CZ.NIC je sdružení 15 firem, které se ustavilo samo od sebe, bez jakéhokoliv pověření či možnosti volby nebo výběru a ročně inkasuje za registrace domén v ČR cirka 100 mil.Kč)

    Za druhé to ale umožňuje elegantní odfiltrování všeho, co nechci pustit do školního/státního/vojenského atp. intranetu. Dovolím přístup jen na adresy končící např. EDU.CZ, pohlídám si, komu je přidělím a ostatní se mohou jít klouzat.

    Poslední poznámaka - celý SIPVZ není jenom o udržení centrální moci ve školství, ale i o vybudování nového monopolu jako bolestné za ztrátu jiného (Telecomu). ACOL chce samozřejmě kontrolvat dodávky i v programech P2 a P1 - jak jinak by bylo možné, že v dodávce software (40x CD za 30.000,- Kč) který teď v listopadu narychlo bez jakéhokoliv výběrového řízení nakoupilo MŠMT v programu P2 pro všechny školy (!!!! 30.000 x 7.000 = 210 milionů) je první CD z dílny ACOLu ?? Bingo !!!

  • 30. 11. 2001 20:50

    R.Laris (neregistrovaný)

    Účastnil jsem se představení projektů v Ústí nad Labem, ale nikde jsem se nedoslech něco o uzavřeném systému. Všichni byli ujišťování, že na školách zůstane dosavadní připojení pokud bude v určité kvalitě. A to ať jej poskytuje kdokoliv.A servery na školách mají zůstat plně pod kontrolou škol.(Tam kde to zvládnou)

    Nejvíc otázek tam ze strany škol padlo na zahrnutí dosavadní IT do systému. Pokud jsem dobře pochopil odpovědi tak například škola kde mají 30 vlastních počítačů a budou je chtít připojit do serveru ,který jím dodá ACOL. Tak budou platit za údržbu a správu i těchto počítaču. Údajně se bude jednat o "symbolickou částku" (bylo řečeno třeba 1000.- za jedno PC a měsíc).V našem příkladu by to znamenalo 30x1000x12=360 000.- ročně. A to z rozpočtu školy. A jsme asi u kamene úrazu.


    Nestane se tento monopol pro školy nezvladnutelný?

    Zatím nikdo z veřejnosti neviděl smlouvu mezi MŠMT a ACOL. ACOL na své prezentaci prohlásil, že rámcovou smlouvu nemůže zveřejnit a jakmile bude uzavřena smlouva na realizaci projektu tak ji taky nezveřejní. Školy a ani veřejnost se nemusí dozvědět co mohou požadovat a co si budou muset zaplatit sami. MŠMT smlouvu asi taky nezveřejní. Jedině, že by je media donutily.

  • 30. 11. 2001 21:34

    Jakub Hadač (neregistrovaný)
    Hmm, byl jsem se podivat na "roadshow" v Praze, ktera byla druhy den po tiskovce a mimo to, ze sem dostal dreveny jojo, dozvedel sem se take nasledujici:

    1) skoly jsou rozdeleny podle velikosti do trech skupin:
    male, stredni a velke

    2) podle toho v jake skupine se skola nachazi dostane
    nabidnuto pocet pocitacu a to: 4 / 7 / 12 kusu.

    3) pokud uz ma skola pripojeni k internetu, CTc se pokusi
    dohodnout se stavajicim ISP o prolevneni pripojeni skoly.

    4) skola ktera ma cca 30 pocitacu (nemyslim 386ky) a vice
    dostane kulovy (to cislo jsem si vymyslel, ale tak to
    na mne pusobilo).

    Jakub


  • 30. 11. 2001 21:56

    R.Laris (neregistrovaný)

    Já jsem se tam nedozvěděl téměř nic nového. Bylo tam řečeno jen to co všichni, kteří se o danou problematiku zajímají, již dávno vědí. Naopak zde na této diskuzi jsem poprvé zaznamenal něco o uzavřeném nebo chcete-li kontrolovaném internetu.

    U ACOLu jsem nabyl dojmu, že bude provozovat školní Portál. A pod tím jsem si představil klasický portál kde si budou školy vyměňovat zkušenosti a dále jim tam budou poskytnuty další služby (podpora a pod.)

    1)školy jsou rozděleny do šesti skupin

    2)souhlasí

    3)ano a pokud bude chtít lepší připojení tak si rozdíl mezi tím co dostanete od ACOLu a svým musíte zaplatit

    4)To, že škola která má už své počítače nic nedostane nebylo řečeno. Právě naopak všechny školy, které budou s daným projektem souhlasit (musí souhlasit škola a zřizovatel), dostanou techniku podle velikosti školy.Tento fakt byl, řečen nejednou.

    Navíc tiskovým mluvčím Telecomu p. Chvojku (nepletu-li se) bylo slíbeno, že celou svou prezentací vystaví hned po skončení (26.11.2001) na stránkách www.acol.cz . Zatím jsem jí tam nenašel.

  • 30. 11. 2001 23:24

    Lojza (neregistrovaný)
    Svatá ty prostoto - pokud opravdu panuje takováto hluboká neinformovanost na školách, tak Vás prosím jděte a vybubnujte to všude kde můžete:

    SIPVZ do škol nezavádí INTERNET, ale uzavřenou privátní datovou síť (VPN) ze které bude ven, tj, do internetu pouze kontrolovaný výstup přes CENTRÁLNÍ SERVER a firewall, DOVNITŘ NEBUDE PŘÍSTUP VUBEC !!! Tj. ani učitel z domova, žák nebo rodič se nebude moci dostat na server školy, protože ten bude umístěn uvnitře zvenčí nedostupném VPN.

    Totální monopolizace školského ICT trhu, trhu s informacemi, SW, vzdělávacími programy atd. atp. A to vše za naprosto neprůhledných 7 miliard !!!!!!!!!! Napros¨tý návrat k totalitě a centrální moci ve školství !!! Uvědomte si, jakou neuvěřitelnou moc bude mít ten, kdo bude mít přístup ke statistickým datům na centrálním serveru, kdo bude moci kontrolvat veškerou elektronickou komunikaci ve školství, všechny emaily atp. atd.

    Prosím Vás, lidé ve školství, probuďte se !!! Jestli toto dopustíte, minimálně 5 let se z toho nevyhrabete, protože smlouvy MŠMT s Generálním dodavatelem jsou 5 let nevypověditelné !!!!!
  • 1. 12. 2001 0:03

    R.Laris (neregistrovaný)
    Neinformovanost?

    V dnešní době, internetu a rozvoje IT ve státní správě? Kde žijete? Podívejte se na stránky MŠMT speciálně na sekcí SIPVZ . Vyleze na Vás prázdná stránka s třemi odkazy z toho jeden je na soubor *.xls .

    Kde jsou učitele? Kolik jich tu asi diskutuje o tom s čím budou učit? 1, 2? Ostatní si na počítač nevydělali, natož aby mohli sledovat internet. Pak se nikdo nesmí divit, že školy berou co dostanou.

  • 2. 12. 2001 16:00

    MK (neregistrovaný)
    3) pokud uz ma skola pripojeni k internetu, CTc se pokusi dohodnout se stavajicim ISP o prolevneni pripojeni skoly.

    ... pokud nekdo tomuto veri ...

  • 2. 12. 2001 20:42

    Petr (neregistrovaný)
    A podle čeho by se měla stanovit ta (údajná) sleva ? Telecom tvrdí, že každá škola bude připojena do intranetu rychlostí alespoň 64k. Je ale někde uvedeno, jakou linkou bude celé to monstrum připojeno k Internetu ? Nedopadne to nakonec tak, že připojení dial-upem bude rychlejší ? :-)
  • 3. 12. 2001 0:27

    MK (neregistrovaný)
    trefil jste podle me jeden z problemu cele funkcnosti. MSMT ani v zadani NEPOZADOVALO nejakou garanci pripojeni k Internetu. Chtelo garanci pripojeni k centralnimu serveru a to jeste takovym zpusobem, ze prinejlepsim nepujde takoa situace nasimulovat.

    Ale to prece nikoho nezajima .... Nejaky Internet - no fuj.

  • 3. 12. 2001 15:10

    Petr (neregistrovaný)
    To je ovšem jen drobný nedostatek - Internet nebo intranet, zní to prece podobně ;-) Možná na MŠMT žije ještě (nebo už opět ?) v době jako popisuje tenhle článek: Soudruhu, soudružko! Internet je fuj!

    Akorát, je ještě vůbec nějaké šance celý ten průšvih zastavit ?

  • 3. 12. 2001 21:04

    Jirka (neregistrovaný)
    Jsou tři možnosti jak projekt na škole nerealizovat, ale ani jedna asi neprojde.
    1.MŠMT nepodepíše smlouvu - tomu nevěřím
    2.Ředitele škol (nebo zřizovatele škol) nebudou souhlasit s zavedením systému do školy - nepodepíšou smlouvu.Ta totiž není povinná. Pak se budou muset rozloučit z jakoukoliv podporou IT na škole.
    3. Z oblasti fantazie - přijde za ředitelem školy firma a nabidne lepší podmínky než ACOL.
  • 3. 12. 2001 23:12

    Petr (neregistrovaný)
    1. Taktéž si neumím představit co by se muselo stát.
    2. Což je nelehká situace, protože pak by mohli být nařčeni z toho, že brání přístupu k IT.
    3. Máme zde ještě nějakou jinou telekomunikační firmu, kde má stát tak velký zájem o navýšení její hodnoty před prodejem ? ;-) Navíc by si v tomto případě asi musela prostředky zajistit škola sama.

    Otázku lze položit i jinak: Je ještě vůbec naděje, že by MŠMT bylo ochotno projekt konzultovat s někým, kdo věci opravdu rozumí ?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).