CZESHA, která je sdružením profesních organizací autonomních právních subjektů škol různých zřizovatelů, vítá snahu o koncepční řešení problematiky informačních technologií ve školství. Vyjadřuje však vážné pochybnosti nad načasováním, postupem a zvolenou metodou realizace programu státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ).
CZESHA považuje za nepřijatelné především to, že zvolená metoda dostatečně neodráží skutečnost, že v mnoha školách, i při neexistenci ucelené a cílevědomé podpory z centrální úrovně, byl vytvořen v této oblasti významný materiální i personální potenciál a nashromážděna řada zkušeností. Zejména v sektoru odborného školství jsou vytvořeny podmínky pro vybudování oblastní sítě středisek, které by zajišťovaly organizaci, odborná školení i pomoc při realizaci SIPVZ.
Považujeme za neefektivní umístit významnou část prostředků mimo sektor školství, např. překotným vytvářením sítě "oblastních manažerů", která zjevně nemá personální zázemí ani zkušenosti z oblasti školství, existuje-li struktura fungujících školských institucí s dostatečnou kvalifikací pro tuto činnost a se znalostí prostředí škol v příslušném regionu. Tyto prostředky by mohly být lépe využity k udržení a rozvoji již existujícího potenciálu v oblasti školství.
Současná snaha zajišťovat školení úrovně "Z" alternativně prostřednictvím komerčních organizací je zbytečná, stejně jako vynakládání prostředků na testování úrovně "Z", která je v mnoha školách samozřejmostí, podloženou několikaletou praxí s realizací těchto školení i jejich ověřováním a osvědčováním.
CZESHA považuje za nepřijatelné spojovat možnost státní podpory v rozvoji informačních technologií ve školách s nutností podřídit se podmínkám monopolního generálního dodavatele a generálního auditora.
CZESHA vyjadřuje přesvědčení, že zvolený postup omezuje roli zřizovatelů, zejména krajů a obcí, při realizaci svých záměrů v této oblasti, tak důležité pro rozvoj školství.
CZESHA ve shodě s usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR proto vyzývá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k zastavení takových kroků, jejichž důsledkem by bylo plýtvání omezenými prostředky státního rozpočtu. Za znepokojivou považujeme velmi nízkou úroveň informací o termínech, cílech i metodách řešení celé problematiky, které mají mít k dispozici vedení škol, i absenci širší odborné diskuse na toto téma.
CZESHA proto vyzývá, aby na základě veřejné odborné diskuse došlo ke kritickému zhodnocení a korekci zvolené metody realizace SIPVZ a současně vyjadřuje připravenost k úzké spolupráci při řešení těchto problémů.
PhDr. Josef Filouš
předseda Sdružení školských asociací ČR -- CZESHA
Ing. Jaroslav Ponec
předseda Asociace středních průmyslových škol
místopředseda Sdružení školských asociací ČR -- CZESHA
Kontakt na Sdružení školských asociací ČR -- CZESHA:
PhDr. Josef Filouš, ředitel gymnázia,
Slovanské nám. 7, 612 00 Brno,
tel./fax: 05/75 77 09
E-mail: gsn@seznam.cz
WWW: http://www.czesha.cz