V evropské unii zvýtězí zdravý rozum, chlape uz se probud, tady vládnou úředníci :-)
ad cena - na starzone si za cenu 30kč můžete písničku jednou přehrát, to nikomu v EU nevadí?
Že není itunes v ČR znamená to že není český web itunes nebo že si z ČR nemůžu nic objednat? Podle mně si můžu objednat zboží kde chci, maximálně můžu být limitován způsobem placení.
Tentop clanek je trochu mimo, protoze iTunes brani
majitelum platebnich karet vydanych napr. ve Velke Britanii
zplatit za pisne napr. na itunes.de, kde jsou levnejsi. Pokud by toto omezeni neexistovalo, pak at ma Apple ceny jake chce... V tomto pripade ale postup Evropske komise schavaluju.
Přesně tak, navíc takhle to bylo s těmi auty - pokud by si je obyvatel EU koupil v jiném státě, kde byly levnější, tak to nešlo (už je to nějaká doba, přesně si to nepamatuju). Takže naprosto stejný případ.
Navzdory tomu jak vymluvne byly v teto glose predneseny jednostrane argumenty, stavim se jako spotrebitel na stranu tech "evropskych byrokratu". Snad je to proto, ze nejsem akcionarem ani Apple ani MS, ale jejich zakaznikem, ktery uvadene ceny musi platit :-D
Ono to bude tim, ze v ten nasi povedene zemicce je dost popularni nadavat na vse a sirit skepsi. Zkratka, pokud se nejaky ten "vsivy byrokrat s vyssim platem nez je ten muj" ozve je treba jej ukamenovat. Mysleni neni evidentne silnou strankou cechu :-(
A jakym zpusobem to omezuji? Podle IP adresy? nebo podle karty? Chtel jsem to vyzkouset, ale nechce se mne instalovat si do pocitace program o kterem nevim jestli k necemu bude.
Jinak tohle omezeni nechapu, pokud mam platnou mezinarodni pklatebni kartu tak bych s ni mel mit moznost platit kdekoliv.
omezují to jednak podle ip adresy a taky podle toho, že musíte mít "billing address" své karty v dané zemi. Takže dokud apple nespustí itunes v ČR, tak si tam nic nekoupíte.
No jen pockej az ty ceny zprumeruji a Ty kvuli temto opatrenim budes platit vic nez ted.... Ale vsichni budou radi. Apple bude mit vetsi vydelek a zdrazeni muze svalovat na EU, EU dostane vyssi dane, v Britanii levnejsi pisnicky...
Nechápu, co tady autor řeší a proč se za Apple tak bije. Je snad jeho akcionářem? Nevidím nic špatného na snaze ochránit spotřebitele před politikou: Žiješ v zemi s vyšší životní úrovní? Tak plať za to samé zboží (na které máme monopol) víc. Jinak je mi to ale celkem jedno, protože ať už to budou regulovat nebo ne, bude to pořád nehorázně drahé a své peníze za to dávat stejně nehodlám.
Asi tak, stejne jako si u nas na Itunes nic nekoupite, protoze vase kreditka je ceska. Jedine ze si zalozite ucet trebas v Nemecku, coz je vyhodne i proto, ze jeho vedeni stoji min nez u nas.
Urednikum totiz vubec nejde o ruzne ceny, ale o to, ze ty ruzne ceny nejsou dane nabidkou a poptavkou, ale tim, ze kdo ma kreditku z UK nema sanci koupit za eura. Jenze to by autor musel trocha premyslet a treba obcas pouzit googla.
On je spise problem v tom, ze Apple je kamenovan za neco co pravdepodobne nemuze ovlivnit. On nakupuje prava od vydavatelskych spolecnosti a ty maji pro ruzne zeme ruzne cenove politiky. Dokud je nekdo nedonuti dodavat stejne zbozi za stejne penize do ruznych zemi, tak budou pokracovat podobne prudy jako neexistence iTunes v CR, regiony na DVD, ruzne ceny. Verim, ze Apple by klidne prodaval pisnicky i do zahranici, kdyby mu to bylo povoleno.
Myslím, že to chápete špatně. Autor se nebije za Apple, ale obecně za práva výrobců určovat si svobodně, za kolik budou svoje zboží prodávat. A proti zvyku úředníků se lidem neustále, s prominutím, bezostyšně srát do života. Určitou míru regulace lze pochopit u věcí, které jsou životně důležité - zdravotnictví, školství, bydlení atd. Ale internetový obchod s hudbou? To už si snad děláte srandu, ne?
V téhle oblasti je spousta různého "pruzení", jak píše Dušan a je z toho až příliš cítit nečistá hra vůči spotřebitelům. Nedivím se, že se to úřadům nelíbí a snaží se nějak zasáhnout, a to nejsem žádným zvláštním příznivcem regulací. Je pravda, že se nejedná ani tak moc o Apple, ale spíše o vydavatelské společnosti.
Tohoto omezeni jsem si vedom, ale prave proto jsem napsal, ze zakaznikovi nikdo "principialne" nebrani objednat si skladbu levneji - kontrolu IP adresy lze obejit skrze proxy, platebni kartu i s uctem si muzete poridit v sousedni zemi apod. Jiste, jsou to obstrukce, ktere kvuli pisnickam z iTunes podstoupi malokdo, ale podstoupit je lze a to jsem mel take na mysli...
To bylo zjednodušení, které, pravda, jsem měl dát raději do uvozovek :) Chtěl jsem tím samozřejmě označit jev nelegálního stahování a *sdílení*, potažmo obstarávání hudby (nehledě na to, že stahování audivizuálních děl je legální u nás, ne tak v některých jiných zemích).
No, to uz je skorem ale jednodussi sehnat nejakeho cloveka po netu, ktery mi to koupi a ja mu pak poslu prachy prevodem.
Proste principialne je spatne JAKKOLI omezovat pristup zakazniku k tomu obchodu. Je to totez, jako kdybych si dal na dvere bezneho obchodu ceduli "skopcakum vstup zakazan".
Urednikum EU jde predevsim o to, ze na zaklade dohod v ramci EU NESMI byt obchodovani omezovano. Napriklad i diky tomu si prave ten ucet v tom Nemecku zridit muzete, nikdo vam v tom branit nesmi. Stejne jako si tam muzete koupit cokoli se vam libi. To se samozreme tyka i nemoznosti nakupu z CR, jelikoz jsme soucati EU, tak Itunes porusuje tyto dohody. Jake ma smlouvy s vydavateli nikoho nezajima, to je jejich problem.
Nema to nic spolecneho s cenou, ta muze byt klidne 10x takova, ale prodejce NESMI branit nakupu jinde. Viz treba zminena auta, kdy si nekdo jel koupit levnejsi auto pres hranice a tam mu jej odmitali prodat.
Jiste, jsou to obstrukce, ktere nikdo nepodstoupi, takze zakaznikovi JE BRANENO objednat skladbu jinde a levneji.
Je zajimave, ze nikdo nenapadne prodavat muziku on-line draz Kalifornanum nebo New Yorcanum, kteri maji urcite vetsi kupni silu nez vetsina USA...
Jednotny evropsky trh je dora vec(tm). Doufejme, ze se prosadi, protoze pak budeme mit sanci kupovat si treba elektroniku stejne levne jako v Nemecku. Mozna :-).
Evropska byrokracie je hrozna, ale tohle neni vhodny exemplarni priklad.
Rozumim, co chcete rict. Me ale vadi spis hlubsi podstata cele veci: jakekoliv omezeni zakaznika ze strany obchodu by mel nejprve regulovat trh a az potom statni instituce. Je-li zde jeden prodejce, ktery diskriminuje cast svych zakazniku, mel by v optimalnim pripade vzniknout jeho konkurent, ktery na teto situaci nalezite vydela. Ma-li "diskriminacni" prodejce monopol, mela by se EU nejprve podivat, proc jej ma a pripadne prekazky vzniku konkurence odstranit (v danem pripade se treba podivat na chovani majitelu autorskych prav). A az kdyz si trh sam neporadi, zasahnout podobnym zpusobem, jakym to dela nyni. Uznavam ale, ze to je prilis idealisticky pohled.
Jasne, az si v Bontonu daji vsude cedulky, ze mrzakum na koleckovych zidlich se prodava za dvojnasob, protoze oni tu hudbu prece vic vyuziji, protoze maji spoustu casu, muzou si vsichni obranci svatych prav vyrobcu pripsat rozhodujici vitezstvi.
Normalni lidi pak prohru. Ja a urednici EU taky.
Ale ale :-)
Ono se staci oprostit se od bludu, ze nejlevnejsi a nejlepsi auta dela Skodovka.
Auta se neustale zlevnuji, staci si obcas nejake koupit :-)
Obchod je oboustraný
jako si kupující vybíro kde a co kupuje, nevidím důvod. proč by si nemohl prodávající vybrat komu co a za kolik prodá
jinak nevim kdo posoudí která cena je levnější a která dražší - kurz libry a eura se muze behem par dnů změnit. Dolar spadl za mesic o cca 20procent. Byla by dobrá fraška kdyby v době konání soudu byl kurz opačný :-)
autor nemá pravdu. rozdíl je v tom, že když budu v jedné zemi prodávat rohlíky dráž než v druhé, může se najít někdo komu se vyplatí buďto vyrobit levnejší rohlíky, nebo nakoupit moje rohlíky laciněji v té druhé zemi a dovézt je do té první.
v případě práv duševního vlastnictví tomu ale zákon brání. paralelní dovoz je všeobecně považován za porušení těchto práv (i když už aspoň na úrovni EU existuje vyčerpání práva, tj. zjednodušeně, jakmile se jednou něco někde legálně uvede na trh, může to kdokoli koupit a dále prodat kdekoli jinde v EU, u třetích zemí to ale nadále možné není). upřímně řečeno právě to, jak se majitelé práv duševního vlastnictví snaží prodávat tytéž produkty za různé ceny v různých zemích a ještě se přitom ohánět zákonem mi přijde jako jeden z nejzávažnějších argumentů pro zásadní reformu současného pojetí těchto práv, neboť ostatní výrobce či poskytovatele služeb zákon takto nechrání. dochází tedy ke zcela jasné diskriminaci, která je ještě samozřejmě na škodu spotřebitelům.
Nevidím důvod proč uředníci řeší - tato firma nemá na prodej písniček monopol, nikdo nikoho nenutí ty písničky od nich kupovat, písničky nejsou ani životně nutná potřeba...
Jako soukromý podnikatel si mohu stanovit cenu jak uznám za vhodné, když usoudím že angláni platí v librách a musím najmout novou učetní na zpracovávání plateb od nich tak mi tu ucetní musí v těch cenách za stahování zaplatit, nebo musim najmou člověka který mluví dobře anglicky pro jejich hotline.
Kdyby radsi řešily proč musim doplácet 10Kč na litr mléka, který pak koupim o pet Kč levněji a zemědělci pak dotované přebytky vylévají do kanálu :-)
Ceny si Apple může stanovit jaké chce, ale nemůže bránit občanovi jedné země EU nakupovat v druhé (byť virtuálně) - Britům platit eury nebo Čechovi vůbec nakupovat na iTunes, i v případě že má konto v euro. Něco takového je diskriminace na základě národnosti (tedy fakticky na základě toho, z které země se člověk připojuje - na co si, ksakru, platím kreditku s mezinárodní platností?). To, že má Apple nějaké smlouvy s distributory, nemusí zajímat ani spotřebitele, ani úředníky. Jednou se rozhodli prodávat v EU, tak by se měli přizpůsobit pravidlům a zákonům. Pak si můžou klidně dát cenu v librách dvojnásobnou než v euro - pokud někdo bude tak hloupý aby to za ni koupil, proč ne.:)
BTW, zajímalo by mě, jaký cirkus bz nastal v USA, kdyby tam chtěli vyšší ceny např. po uživatelích kteří se připojují z Texasu :)
//EU tím paradoxně může podpořit rozvoj nelegálního stahování//
Může mi někdo vysvětlit co je to "nelegální stahování"??? Pokud vím, tak stahovat z internetu - minimálně audiovizuální díla (hudbu + filmy + obrázky) může kdokoli a není to trestné ani nijak postižitelné, dokonce to není ani přestupek...
Takže proč, velectěný autore, to označujete slovem nelegální?