Názory k článku Revoluce tablet(ů)?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 1. 2011 10:02

    xxx (neregistrovaný)

    PDA (včetně newtona) + psion (ala netbook respektive UMPC) - pracovní nástroj, vytěsňoval diáře typu ADK (kontakty, kalendář, poznámky), nikoliv počítače, neposkytoval zábavu (nějaké hry ano, ale vzniklý herní trh nestál za řeč).
    PDA s windows (mobile) - odklon od pracovního zaměření + wifi + multimédia + GPS. PDA + GPS (a přehrávání čehosi co zvládne procesor) je ostatně konec éry dlaňových počítačů.

    Smartphony - pda + telefonní modul. široký pojem, který, aspoň v počátku nejlépe vystihovalo "náznak PDA (=relativně dostupné psaní programů) + telefon + omezení od operátora telefonu aby se používali co nejvíce datové tarify"

    Tablety tak jak jsou teď nemíří proti PDA (jsou reinkarnovány ve smartphonech) - nejsou tak operativní jako dlaňová destička - ale spíš proti nepracovně využívaným netbookům, 2 a třetím televizím v domácnosti a druhým domácím počítačům - mail se dá přečíst (ale hůř napsat), video zkouknout (na tabletu opřeným v kuchyni na stole), na stránce něco dohledat, ale tady jsou limity. Druhá část bude mířit proti multimediálním harddiskovým přehrávačům a DVD přehr. vůbec pod TV - tablet s HDMI bude zdrojem videa pro velkou TV (pouštět data z wifi nebo stažený v paměti).

    Rozvoj tabletů je díky velké penetraci domácích wifi routerů (=skoro každá domácnost s 2+ počítači co má přiveden nějak internet od providera) a nárůstu ruzných domácích úložišť v sítí (NAS, sdilené složky na klasickém PC, multimediální harddisky). Bez samostatného rozvoje WIFI penetrace a "bezdrátovým" harddiskům, by to byl jen omezený neprodejný prohlížeč, na kterém se pracovat dá asi stejně jako na beztlačítkovém telefonu.

  • 25. 1. 2011 10:25

    Jean Laroux (neregistrovaný)

    Líbí se mi Váš postřeh zejména v posledním odstavci. To co oproti laptopu (PC) tabletu chybí je zejména klávesnice (dá se elegantně vyřešit pomocí příslušenství) a pak zejména vyšší datová úložná kapacita. Ta se dá jednak řešit pomocí využití online cloudových úložišť a v domácím prostředí právě Vámi zmíněnými sdílenými úložišti, které budou viset někde na home routeru a přistupovat se k nim bude jak přes RJ45 tak pomocí WiFi (DLNA). Ve firemním využití se do hlav vkrádá představa ze Startreku, kdy pracovník pobíhá po kosmické lodi (firmě nebo i mimo firmu) a k datům přistupuje bezdrátově-online podobně jako v popsaném domácím využití. Ve firemním použití se pak uplatní různé špičkově zabezpečené bezdrátové zóny jako v řešení Airdefence (zakoupeno Motorolou). Oproti desktopovým stanicím je využití tabletů ve firmě flexibilnější. Lze si např.vzít svůj tablet na konferenční místnost, bezdrátově svůj tablet připojit na projektor a přednést jednoduše svou prezentaci. Lze vzít tablet s otevřeným ERP nebo jiným IS např. do skladu nebo do výrobní haly a provádět mnoho různých operací přímo z místa.

  • 25. 1. 2011 8:26

    Jean Laroux (neregistrovaný)

    Dobrý článek Vojtěchu. Někdy v budoucnu bych možná uvítal i úvahu nad vazbou mezi boomem tabletů a přechodem ke cloudovým systémům. Jak známo tak úložná kapacita tabletů a absence mechanik již není uzpůsobena na nějaké sosání a skladování kvant (většinou ukradených) dat (filmy, hry atd.). Zde se tedy nejspíše bude směřovat k ukládání "necitlivých" dat i aplikačních engine na vzdálené servery a k užívání těchto dat (sledování filmů, poslech hudby) se nejspíš budou využívat jiné obchodně-technologické modely. Pochopitelně to vše souvisí s rychlostí a kapacitou sítě (včetně FUP) neboť nelze sledovat online film v HD kvalitě na nějakém EDGE :-) Asi do tohoto trendu bude také nutno zahrnout nástup LTE ( v mobilní oblasti) a zvyšování kapacit pevných připojení.

  • 24. 1. 2011 13:24

    repulsive (neregistrovaný)

    takový plán 9 je aspoň zábava, tady mě od Množství prodaných tabletů prý již brzy překročí standardní počítače. Bude konec světa? Myslím si, že ne. už přešla chuť číst dále.

  • 25. 1. 2011 10:56

    Pepa (neregistrovaný)

    Hezky řečeno. Mně se líbí, že se Vojta stále překonává. Každý další článek je ještě větší perla než ten předchozí…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).