Článek ničím nevybočuje z řady desítky dalších, které mají za cíl.. teď si nejsem jistý - upozornit? vystrašit? odradit? Přitom říká zřejmé skutečnosti, které ovšem samy o sobě jsou přísně vzato neutrální. Sociální sítě jsou totiž nástroj pro "sdílení" a osobní profil se "vystavuje", nikoli schovává do trezoru. Pro mě je malé zabezpečení jen nepatrnou daní za zkvalitnění společenského života a přehled o mých blízkých. Pracuji v IT a v žádném případě nesdílím autorovy obavy - je jen na mé odpovědnosti, jaké informace komu poskytnu. Na Facebooku strávím denně cca hodinu - a neznám lepší nástroj na sdílení informací, hlavně pak přehledu o akcích (večírků, divadel, koncertů, svateb, křtin), kterých se účastní moji známí a o kterých by se jinak nikdy nedověděl. Mám pocit, že redakce lupy se skládá ze samých asociálů (s prominutím) - jinak si tento a jiné podobné jednostranně vyhraněné články (zaměřené jen na otázku bezpečnosti, která prostě je slabá a my všichni to už 50x četli) neumím vysvětlit.
Plati to, co platilo vzdy na internetu. Co zverejnim je zverejneno vsem. V cem je to na FB jine? Jen tou masovosti?
Nepamatuji se, ze by se kdysi vsechna media hromadne zamerila na spoluzaci.cz a podobne sluzby. Ale prijde mi to jako nejake stigma. Vse popularni musi mit v CR ty nejhlasitejsi odpurce:)
Článek se, stejně jako mnoho jiných, pokouší upozornit na zcestnost uvažování "..., jaké informace komu poskytnu". V případě internetu totiž není žádné "komu". Na internetu vždy poskytujete informace VŠEM.
Jakmile jste jednou poskytl nějakou informaci facebooku, je dostupná všem, kdo ji budou chtít - facebook se ani nesnaží to nějak komplikovat. To samé platí pro google apod. Vynechte ze své věty slovo "komu" a ve vašem případě tím osvěta dosáhne svého cíle. Zatím tam to slovo "komu" máte, takže zatím podstatu rizika internetu nechápete.
No Pepo, na to že jsem jsem ti věnoval 5 minut svého času, jsem se o tobě dozvěděl celkem dost. Vím, kde bydlíš, odkud pocházíš, jak se jmenuješ, kdy máš narozeny, kolik máš dětí a s kým žiješ. Taky znám tvé záliby a způsob jakým trávíš čas.
To děkuji, ovšem byl to Tvůj ztracený čas - a o tom to právě je. Zdali mě to překvapilo nebo pobouřilo? Když si někdo dá tu práci, přijde na celou řadu mých osobních údajů - a co má být? Nestydím se za ně. Kdepak - Internet dnes už přestává být tím anonymním médiem, kterým (možná) kdysi byl. A mě to tak přijde v pořádku. Sociální sítě typu Facebook začaly být o skutečných lidech a jejich skutečných zálibách a identitách, proto jsou tak populární - a efektivní. Fóra jsou teď mnohem víc těmi "fóry" v původním významu slova - náměstími, kde se řečnilo a diskutovalo, a kde se každý řečník představil a všichni si ho mohli prohlédnout pěkně zblízka. Teď to bude už 20 let, co aktivně používám internet, uveřejňuji na něm své soukromé údaje a zkuste hádat, kolikrát jsem měl potíže s jakýmkoli zneužitím. Ano, dostali bychom se k číslu 0.
Děkuji za příspěvek do diskuse, díváte se na celou věc z moc zajímavého úhlu "dlouhodobého působení" internetu. Se vším co jste uvedl navíc naprosto souhlasím. Jen to shrnu z mého pohledu
- internet se vyvíjí a přináší sebou mimo jiné konflikty mezi jeho uživateli
- tyto konflikty nastávají (a budou se stávat) při JAKKOLI kvalitním zabezpečení soukromých údajů
- myslím, že možnost konfliktu a jeho "neošetřenost" (v legislativě, ve společenském úzu) je to, čeho se řadoví uživatelé opravdu obávají. Toho, že je někdo přes noc někde očerní a nikdo s tím pak už nic neudělá
Proto jsem původně psal něco ve smyslu "50 tý článek o mezerách v zabezpečení" - bez přidané hodnoty. Ne náhodou. Mnohem zajímavější by mi přišlo zamyšlení nad konflitky, které proběhly, jak se řešily, jak se dají řešit, kam to asi povede... zúžit to celé na mezery v zabezpečení mi přijde jednoduché, dost mimo a povede to jen k tomu, že vynechám dalších X článků na LUPĚ majících v názvu "riziko". Protože jak už jsem řekl, otevřenost sociálních sítí je jejich základní vlastnost a jejich přínos zdaleka nad riziky převažuje. Také asi nepřestanete chodit ven jen proto, že vás na chodníku může porazit auto...
Jinými slovy - sociální sítě se stávají součástí našich každodenních životů a otázka už dávno není postavená ano či ne, ani jak nebezpečně, ale jak se s nimi naučit žít.
Uvedu vám jeden názorný příklad: Jeden z mých nejmenovaných kontaktů na facebook(u) se rád pyšnil svými fotografickými úlovky. Asi se dostatečně nezamyslel nad tím, že má ve svých "přátelích" 350 lidí a tak vesele publikoval své fotografie na facebook a dokonce se nezapomněl chlubit ve svých statusech a i na některých fotografiích, že vlastní nový model laptopu od Mac a profesionální fotoaparát. Jaké bylo jednoho dne překvapení přečíst si v jeho statusu, že byl vykraden...Zloděj přesně věděl,kdy je dotyčný v práci a odcizil pouze počítač a fotoaparát...hmm, záhadné..či nikoli?!
Ten dotyčný poškozený se bohužel nepoučil, koupil si nový fotoaparát a dál se pyšní novými fotografiemi na sociální síti.
Závěr: opravdu přemýšlet nad tím, co publikuji a co může být zneužito..může toho být více, než by nás napadlo
Automaticky zverejnite seznam svych pratel. Samotna tato informace muze byt dost uzitecna. Zvlaste kdyz ji napriklad spojite s informacemi o pratelich tisicu dalsich lidi.
Blbost! Právě si prohlížím Vaše příspěvky na dalších webech, Vaší práci, Vaše kamarády a známí. Už nyní o Vás vím možná víc než sám víte o sobě a to mi to dalo práci jen 1/2 hodiny!
Za další 1/2 hodinu bych o tobě dovedl zjistit, co a kde rád nakupuješ, číslo tvé kreditní karty, kde se nejčastěji pohybují členové tvé rodiny a za další hodinu bych asi dokázal zjistit, zda máš hypotéku, jak tě připravit o dům nebo snad kdy má tvá milá menzes.
Dělat to nebudu, protože by to hraničilo se zákonem a já nemám chuť ti zde veřejně dokazovat, že se mílýš, ale faktem je, že tvé chování neohrožuje jen Tebe, ale i tvé přátele!
Skrze tebe se dostanu k tvému kamarádovi a totéž co zjistím o tobě, zjistím o něm. Je tedy logické, že se nemůžeš dostat na určité pracovní pozice, které by Tvá osoba spíše ohrožovala, dále pak se nemůžeš kamarádit s lidma, které tyto pracovní pozice mají. Jsi nebezpečná osoba, která se v podstatě bude již jen plácat ve společensky zdiskreditovaných sociální kruzích...
Nebezpečnost FB je v tom, že jej mladí lidé berou jako naprostou samozřejmost a již ve 12letech (aniž by chápali důsledky svých činů) svou osobu zdiskreditují na dlouhé roky do budoucnosti...
---
Jestli ani tohle nechápeš, je to s tebou špatné. Ale třeba to dojde někomu jinému. ;-)
napriklad rodine nemusim psat, kolik mam deti, kolik merim, kdy jsem se narodil. dokonce nemusim ani uvadet fotku a nebo kdyz uz, tak ne fotku z kazde pitky, ktere jsem se zucastnil.
kazdy uzivatel se muze sam rozhodnout, jake informace zada. je zrejme, ze pokud je do systemu zada, tak se tam ulozi a nekdo dalsi k nim musi mit pristup (alespon admin).
kdyz jdu pres silnici na zelenou (ne, nemyslim ten alkoholicky napoj), rozhlednu se, protoze sice mam prechazet a ostatni maji stat, ale opravdu chci sverit svou bezpecnost do rukou nekoho mne zcela neznameho?
na internetu je to hodne podobne. mozna zatim nejde o zivot, ale minimalne o klid urcite.
na druhou stranu mi rozhlednuti nijak zasadne nebrani v prekonani silnice. a nepublikovani osobnich udaju mi podobne nebrani ve vyuzivani prislusnych sluzeb.
Dovolím si tvrdit, že to je nesmyslný názor. Zapomínáte, že na Internetu jsou například banky - můžete si přes Internet číst pohyby na svém účtu a to je "zveřejněno" jen pro Vás a pro nikoho jiného.
Co Internet Internetem stojí, tak tu máme mail - ano, jeho bezpečnost v čistém SMTP bez TLS je chabá, ale rozhodně ani v těchto případech nelze tvrdit, že když posíláte soukromý mail nejbližším přátelům, že to mají chápat tak, že to mají přeposlat dál všem svým známým a ti ještě dál...
Tedy otázka zní, zda uživatelé sociálních sítí jsou si obecně vědomi toho, že vše co tam dají je vlastně zveřejněno pro všechny. Přestože uvedené sítě neužívám odhaduji, že si to obecně nemyslí a ani jim to tak není předkládáno.
Klasické otevřené sociální sítě nepoužívám a tedy je vlastně neznám a více se z nich dozvídám z článků. Zde v článku jsem pochopil, že jedním z problémů je právě to "...jaké informace komu poskytnu". Na sociálních sítí asi snadno můžete žít v omylu, že nějaké informace poskytujete jen úzké skupině lidí (například rodině).
OK. Zkuste si přečíst poslední věty článku. A pak se zamyslete. K zamyšlení dám příklad:
Telefonní číslo na Vaší osobu má cca 100 lidí. Jeden z nich si pořídí NEXUS ONE od Googlu a k Vašemu profilu si uloží Vaše emailové aresy a po připojení na FB se mu krásně spárují Vaše informace z FB s Vašimi kontakty (doplní se foto a jiné informace) a onen člověk jen zajásá, jak je to geniální...
V čem je problém, v tuto chvíli už společnos Google má pčehled o Vašich aktivitách na FB a uceluje si síť Vašich kontaktů... (ne že by to už nevěděl) Ale horší je, že stejně jako Google tyto informace má možnosti zjistit téměř každý výrobce mobilních telefonů...
A jedeme dál, Váš kamarád s NEXUS ONE, Vám píše SMS a běžně si s Vámi povídá. Pak na FB navštíví oblíbenou hru Farms od ZingaGames a šup, ZingaGame má všechny informace jako Google o něm a jeho kamarádech (včetně Vás) a navíc ví co jste si povídali ve zmíněných smskách...
K tomu, aby Vám někdo vykradl účet tedy díky sociálním sítím už nepotřebuje mít přístup k Vašemu účtu přímo, ale nachytat některého z Vašich neopratrných přátel a Vy v tom lítáte s ním a naprosto nevině...
--- Vím, že mě teď nařknete z paranoi, ale zkuste zagooglit a pochopíte ;-)
Internet je věc relativně nová a všechny jeho negativní důsledky zatím nemusí být známy. Že "střední" dávky radioaktivity, které vás nezabijí do půl roku jsou taky nebezpečné a že zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny se taky dlouho nevědělo a lidi se vesele ozařovali, až bylo pro mnohé pozdě.
Že jste se zatím obětí žádného zneužití nestal, neznamená, že se tak nestane v budoucnu. A třeba způsobem, který nikoho z nás zatím nenapadá.
Internet je tady sice 20 let, ale ten fakt, že je k němu připojena většina populace (řekněme ve vyspělých zemích) a velká část populace tam uvádí značné množství osobních údajů, ten fakt je záležitostí několika málo posledních let.
A jestli z toho vyplynou nějaká negativa nebo ne, se teprve uvidí.
Teď z hlavy mě napadají mě dva způsoby zneužití vašich osobních údajů.
1. Pokud jsem magor a nějakým způsobem mě naštvete (např. budete zastávat v diskuzi opačný názor, než já), tak mám možnost si vás najít, setkat se s vámi (nebo vás jenom sledovat) a následně vám ublížit. Nebo vašemu blízkému. Nebo vašemu majetku. Pokud byste neměl na internetu tolik volně dostupných údajů, tak bych vás velmi pravděpodobně nevypátral a nezpůsobil vám škodu.
Můžete namítnout, že jste vlastně na úrovni toho člověka, co stojí na náměstí a lze ho pak sledovat domů. Jenže takových lidí byl dříve zlomek a pokud nebyli ve špičce ve svém oboru (politika, sport, showbyznys, nebo byznys obecně), tak jejich projev zasáhl poměrně málo magorů. A pokud na té špičce byli, tak ty problémy s těmi magory měli. Ochranka politiků a celebrit řeší mimo novinářů především takové magory.
2. Jelikož mám dost údajů o vaší osobě, tak se za vás mohu vydávat. Ne před každým. Ale mohu vaším jménem a adresou dělat objednávky na různé zboží (např. s nějakou sexuální tématikou, která není většinově dobře přijímána). Mohu zjistit, kdo byli vaši spolužáci, se kterými nejste v kontaktu a online je kontaktovat (opět s cílem udělat něco, co vás poškodí).