Vlákno názorů k článku Ropná krize by mohla pomoci rozvoji teleworkingu od Scalex - Pracoval jsem tři roky z domova (s tím,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 4. 2005 10:45

    Scalex (neregistrovaný)
    Pracoval jsem tři roky z domova (s tím, že minimálně jednou za 14 dní se všichni zaměstnanci museli v jeden den sejít na společné schůzce) a lepší způsob práce neznám. Telefon a e-mail byl dostatečným komunikačním prostředkem, práce byla časově naplánována, takže každý zaměstnanec věděl, do kdy má mít svoji práci hotovou, takže kdo je ranní ptáče, vstával v šest a programoval od rána, kdo si rád přispal, vstával ve tři odpoledne a klofal dlouho do noci. Podstatné bylo, že práce musela být odeslána v daném termínu - a našeho zaměstnavatele nezajímalo, kolik hodin jsme na tom strávili, byli jsme placeni za odvedenou práci a ne za p*del, otlačenou osmapůlhodinovým sezením v kanclu.

    Zaměstnavatelé se bojí, že se jim lidé doma budou flákat. Ale to je dáno tím, že řada zaměstnavatelů pořád uvažuje jen v rámci těch odpracovaných hodin. Zaměstnavatel se od toho musí odpoutat, musí cenu te práce spočítat jiným způsobem a nabídnout zaměstnanci plat nikoliv hodinový, ale za odvedenou práci.

    Samozřejmě tohle se týká primárně profesí, které tímto způsobem pracovat mohou. My jsme byli webdesignerský tým, takže grafici, copywriteři, htmlkodéři i programátoři mohli dělat doma a jen si vzájemně předávat hotovou práci mailem nebo přes společné FTPčko. Fungovalo to bezchybně.

    Možnost být doma a pracovat z domova je skvělá třeba proto, že máte čas vyřídit si mnoho svých osobních záležitostí - nákupy, úřady a podobně. Nemusíte se honit z práce "rychle než mi zavřou".

    Samozřejmě, práce doma vyžaduje kázeň jednak vaši (neodkládat práci na potom, neflákat se až příliš, být k dispozici kolegům, kdyby něco hořelo), jednak vašich blízkých a spolubydlících (když pracuji, tak PRACUJI a manželka musí pochopit, že to, že jsem doma, neznamená, že jí jsem automaticky k dispozici, ať už by mělo jít o sex nebo o vynášení odpadků).

    Myslím, že zaměstnavatel, který chápe výhody teleworkingu a umí své telezaměstnance správně motivovat a řídit, může výrazně ušetřit (nemusí pronajímat drahé prostory, příspěvky na domácí počítače a internetové linky ho mohou vyjít levněji, než pořizovat kompletní vybavení pro kancelář), mohou ušetřit i jeho zaměstnanci (dojíždění není žádná láce a ne každý zaměstnavatel ho proplácí, nehledě na časové ztráty).

    Když jsem si to jednou spočítal, trávil jsem prací cca 10 hodin denně. Kdybych dělal standardně dojížděním, dělal bych jen 8 a půl, ale i s cestou bych byl mimo domov 12 hodin. A kdybych chtěl dělat těch 10 hodin i v kanceláři, rodina by mne prakticky neznala. Takže další výhoda teleworkingu jsou v obrovských úsporách osobního času zaměstnanců. Ta hodina, dvě, které trávíme dojížděním, je setsakra znát a můžeme ji věnovat něčemu příjemnějšímu, než je kodrcání se po dálnici nebo v zatuchlém vagónu Českých drah. Nebo ji můžeme věnovat zaměstnavateli a pracovat pro něj o trochu déle, což se nám odrazí na mzdě.

    Jenže aby toto vše fungovalo, musí existovat jedna základní věc, bez níž to nejde: osvícený zaměstnavatel.
  • 15. 4. 2005 12:47

    J (neregistrovaný)
    Presne jak pisete, problem je predevsim na strane zamestnavatelu.

    Mam praci, kterou bych v poklidu mohl delat doma. Jenze zamestnavatel ma predstavu asi nasledujici:

    Ted sedi v praci 8h a ma nejaky plat/h. Ale co kdyz to doma stihle rychleji ? Preci mu nebudu za 6h prace platit totez jako ted ?

    On me proste neplati od odvedene prace, ale od odsezenych hodin. Ze cast s nich je opravdu jen odsezena nemusim predpokladam zduraznovat. Jsou obdobi kdy je prace tolik, ze se nestiha a obdobi kdy neni do ceho pichnout.

    Dalsi obava je "nj, ale to ho pak nebudu moct kontrolovat", pricemz si jasi zapomene uvedomit, ze mu kazdy stejne s radosti sehraje komedii na tema "jak sem velmi vytizen", kdykoli je treba.

    Nejzasadnejsi problem je ovsem v tom, ze sef/zamestnavatel nerozumi tomu co zamestnanec dela, nema predstavu jak to je ci neni casove narocne a hlavne vubec nema predstavu, kolik by za tu praci mel zaplatit.
  • 15. 4. 2005 13:10

    Milan (neregistrovaný)
    Jak se dena prace kontrolovat?
    U nejakeho urednika je to treba pocet nevyrizenych dokumentu,
    u programatora pocet hotovych celku ze specifikace .... co se na tom neda kontrolovat?

    To prece nefunguje stylem - tady mas udelat teto projekt, tady je zadani, mas na to pul roku. A za pul roku se zeptat, kde je hotovy produkt - je jasne, ze se to musi sledovat prubezne.
  • 15. 4. 2005 13:12

    jakublb (neregistrovaný)
    nejde jen o zamestnavatele...

    nas tym pracuje take z domova, ale proste nekteri lide nas po case opusti, protoze nejsou shopni takhle pracovat... je to velice narocne a je to o zodpovednosti jedince...

    navic kdyz tym musi spolupracovat - a kazdy pracuje v jinych pracovnich rytmech - tak se hure resi problemy
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).