I kdyby byly moduly standardizovany jen v ramci stejneho vyrobce, i tak by to bylo vyhodne. Pokud to udela Sony, Panasonic, Samsung, pripadne dalsi producenti desitek modelu TV jedne znacky, videl byste jak by se ostatni zacali opicit a nakonec by se nejaky ten vetsinovy standard urcite ustalil. Pocitacove komponenty bych do toho radeji nemichal. TV z logickych duvodu miniaturni nikdy nebude, k miniaturizaci jeho komponent tedy neni nejmensi duvod (ostatne i vetsina set-top-boxu ma beznou velikost, a i kdyz v rozmerne krabici je jen zakladova deska nevelkych rozmeru, neni proc to menit), takze tato pripominka je opravdu passe.
Jistota určitě chybí, ale kdo hlavně ovlivňuje budoucí standardy? Diváci to nejsou určitě a velká sdružení výrobců si mohou prosadit cokoliv, bez ohledu na objektivní "dokonalost" jakékoliv technologické novinky. Modulární řešení vyžaduje nějakou "univerzální" sběrnici i společné čistě mechanické provedení, včetně konektoru. S postupem další integrace a miniaturizace se mohou geometrické rozměry vícenormových tunerů tak zmenšit a zlevnit, jak je to vidět už dnes u USB STB klíčenkového provedení. Snad bude možné v budoucnu tunery modifikovat pouhou změnou FW, kterou by mohl při nejhorším zvládnout jakýkoliv servis. Právě možná proto, že ochrana a obrana proti konkurenci modulární koncepci nepřeje. Mnou zmiňované TV Sony už k současné dokonalosti chybí snad jen smysluplné využití připraveného a zatím nevyužitého slotu pro přístupovou kartu, třeba pro digitální UPC. Třeba i nejen UPC upustí od párování a zajistí ochranu zneužití svých karet ve více přijímačích nějakým jiným způsobem.
Myslím si, že naše různé názory na vhodnost a nebo zbytečnost modulárního řešení vícetunerových TV minimálně ovlivní výsledné chování výrobců. Já jen ze zkušeností, že pro výrobce TV bývá jednodušší vyrobit univerzální víceúčelový modul a pro různé modely a třeba destinace je jednodušší část modulu součástkami neosadit, než konstruovat více různých jednoúčelových modulů. O velikost v současnosti opravdu nejde, i "bedny" TV jsou téměř prázdné, jen jsem tím chtěl naznačit, že samotná integrace aktivních prvků umožňuje už dnes sdružovat bezproblémově více funkcí do jediného modulu.
Možnost výměných modulů různých typů tunerů by možná konstrukci dělala složitější a dražší, než pevně osazení více typy tunerů, které by někdo ani nevyužil.
No jo, ale kde mate jistotu, ze nastupnicky standard bude prave DVB-T2 a ne jeste nejaky jiny, ktery dnes neni znam? Ja doufam, ze tahle faze jeste prijde. Ostatne osobni pocitace byly take nejprve site na miru a jakmile prisly PC, uz nikoho ani nenapadlo to delat jinak (krome notebooku, kde jde ale o usporu mista, coz u vetsiny TV neni problem). Naopak, modularni koncepce vyjde vzdy levneji. Podle me je jedinym duvodem opravdu obava znackovych vyrobcu ze ztraty zavislosti zakazniku na nich. Jiste by se nasli alternetivni vyrobci modulu, ktere by byly pouzitelne i v TV od znackovych vyrobcu a ti by pak nevydelali.
by mohl být jeden z výrazných rysů mé účasti na tomto webu, stálí účastníci to tak i mohou vnímat. Opak je ale pravdou a zatím jsem se nebránil žádné TV novotě v přijatelných finančních mezích. Jen jsem stále doma nepotřeboval a ani netoužil po velkoformátové "placce". Včera se to ale změnilo. Můj syn, žijící se mnou ve společné domácnosti, si pořídil Sony KDL-32W4000 s FullHD. Hned večer jsme otestovali všechny dostupné možnosti příjmu, kromě HD ze satelitu. Na proutek byl příjem v Praze 4 v analogu přiměřený, díky digitálnímu tuneru pro MPEG-2 i 4 je v DVB-T výrazný rozdíl mezi SD a HD na obou testovaných programech. Analogové UPC bylo v očekávané kvalitě, možná o fous horší, než dojem na klasické CRT TV s 75cm obrazovkou. Přes DVB-C tuner jsou v UPC nekódované 4 základní programy zase o fous lepší než jejich analogová verze. Nejlepší dojem na mne pochopitelně udělalo zobrazení Blu-Ray z PC a úplnou bombou bylo zobrazení fotografií z flešky přes USB vstup.
Pokud nebude vestavěný tuner pro DVB-T2 zásadně zvyšovat cenu základního modelu Samsungu, držím výrobci i prodejcům palce, ono to jednou jistě na řadu přijde a pohodlí univerzálního tuneru si náročný a pohodlný divák patřičně vychutná. Možnost výměných modulů různých typů tunerů by možná konstrukci dělala složitější a dražší, než pevně osazení více typy tunerů, které by někdo ani nevyužil.
To uz je trochu jine. Hlavne z uzivatelskeho hlediska je nutnost vymeny set-top-boxu za jiny pomerne zasadni (a vetsinou nezadouci) zmena, zatimco vymenu modulu uzivatele ani nemuseji nezaznamenat (na navstevu prijde syn nebo vnuk, vymeni modul a "jede se dal").
Ano, to je samozrejme pravda. Na druhou stranu, napr. Dreamboxy a AB IPBoxy s vymenitelnymi tunerovymi moduly ukazuji, ze to muze byt velmi silna konkurencni vyhoda, tedy padny duvod proc si z mnoha desitek znacek vybrat prave tu a ne jinou ;-).
mnoho mladych ale takto uvazuje a zarizuji se tak. Pokud nesleduji TV na PC, tak maji zvlast zobrazovac a zvlast prijimac. Pak otazka vymeny je o par penezich. Chce to jeste kus nabytku, ktery slouzi jako "krabice" pro pristroje a kde se da zneviditelnit srolovana kabelaz.
rozdil -T a -T2 je zasadni pro to zda se ze signalu budou dat vypreparovat data. jestli -2 nebo -4 uz se da zajistit treba nejakou kartou. A jestli maji vsech 5 pohromade, pak nejaky slot na kartu udelaji, protoze jaka kompresse bude za 10 let frcet a jak silny processor bude pro ni nutny dnes nevi ani vestkyne.
Vemte prirovnani v oblasti PC - dokud byl na poradu dne vyvoj, tak vyhravaly PC, ktere na rozdil od treba Macu byly vymenitelne po castech, doplnitelne. Dnes, kdy uz 10 let se vyvoj temer zastavil (z pohledu BFU je jedno zda pise text ve Wordu97 nebo 2003) se pomalu zacinaji prosazovat notebooky i na domaci pouziti(zabiraji malo mista).
I TV dnes stoji na rozcesti, kdy neni videt moc daleko dopredu. Vyrobci to zacinaji mit tezke.
DVB-T2 IDTV na jaře 2009? To zní spíš jako úlet - specifikace by měla být vydaná cca v dubnu/květnu 2009 a čipy se očekávají v létě 2009. První spuštění vysílání v Británii na podzim 2009. A Samsung bude mít začátkem roku 2009 hotové přijímače? To vypadá spíš na plácnutí do vody než spolehlivou informaci.
Napriklad Kaon to tak dela. Na VF vstupu je FPGA "Xilinx", ktery si nahrava fw po zapnuti z hlavni flash pameti.
A jelikoz je "Xilinx" dost vykonej, tak zvlada jak 64Q, tak i 256Q, takze v budoucnosti postaci jen novej fw a je tu DVB-T2.
Možná by bylo lepší se do diskuze zapojit jiným způsobem. Toho malého překlepu si jistě všiml každý, nestojí to snad ani za komentář, ale ten bývalý známý hnidopich, řešící hlavně takovéto případy, se už nějakou dobu na tomto webu naštěstí neprojevuje. Někteří dokonce považují za slušné na chybičku tohoto typu upozorňovat přímo autora na jeho pracovním emajlu a netahat to na veřejnost. Autoři příspěvků jsou jen také lidi a jistě uvítají takové privátní upozornění raději a následně svoji chybu snadno napraví. Neberte to jako moralitu, ale raději se pane Plechači zapojte do komentářů v jiné, pokud možno nemluvnické formě. Zdejší komunitě by to možná mohlo pomoci více. Žádný názor na technické téma nebývá ostatními odsuzován, tak se nebojte a zapojte se, třeba to obohatí i ty druhé, přinejmenším úhlem pohledu někoho dalšího.
nechci připomínat někoho kdo vychvaloval dvb-s event dvb-s2 ovšem DVB-T2 je hezký projekt ale na satelitní příjem co se týče nabídky programů rozhodně Nemá.
Stejnak je to jen výřek do tmy,protože vědšina ví že když chcete kvalitu,tak nikdo vám jí nenabídne než satelit,takže i pro to se úspěšně rozvíjí czech link.
To by bylo super a uzivatelum by to usetrilo penize za nakupy stale novych a novych pristroju... jenze stejnym zpusobem by to snizilo zisky vyrobcu - takze z toho nic nebude (penize az na prvnim miste).
Živě si pamatuji tiskovku Samsungu z března 2006, když v Praze v Tančícím domě představovali jejich tehdy novou řadu televizí. Překvapilo mne, že nemají DVB-T tuner, když Sony ho už tehdy začalo dávat. Pan Lukáš i zahraniční šéfové společnosti mi tehdy vysvětlili, že není jasné, jestli bude v ČR použité MPEG-2, nebo MPEG-4, a tak že si raději počkají, jak to dopadne.
Naštěstí ve vyčkávací fázi nezůstali a koukám teď se po zapracování DVB-T tunerů derou za dalšími technologiemi. Já jim držím palce, i když si také myslím, že na DVB-T2 je trochu brzy. Na druhou stranu je ale fakt, že kdo si koupí televizi v roce 2009, v roce 2012 ji měnit nebo doplňovat o set-top-box asi chtít nebude. Takže proč ne... Akorát by mne zajímalo, jestli podpora DVB-T2 znamená také to, že televizory budou umět i MPEG-4.
Sice to sem nepatří, ale nevadí - do diskuzí nepřispívám z jednoduchého důvodu - nejsem typ na přispívání - rád pročtu web, rád pročtu diskuzi, určitě se tu i, jak říkáte Vy, lecčemu přiučím, ale skutečně nejsem přispěvatel:-) Jo a ještě malinká poznámka - jmenuji se Plechač (s krátkým "a"), jak je u mého příspěvku uvedeno:-) Plecháč sice používá téměř každý kdo mě pozná, nicméně je to špatně:-)
Pane Plecháči, proč nechcete vstupovat do diskuzí? Vždyť tento web je právě na tom hlavně postaven, je to obrovská škoda sem vlézt a nenechat zde svou vizi či připomínku. Osobně se takto dost vzdělávám v této problematice. Dnešní internet je postaven hlavně na komunikaci, vždyť je to tak fantastický a boří to časové bariéry. Tento web má spoustu čtenářů, kteří jen čtou, je to velká škoda.
Ano, něco podobného nastalo v IT, dlouhou dobu byly dostupné USB porty v počítačích, ale žádné periférie. Já souhlasím se Samsungem, aspoň bude penetrace ;-)
Podle meho nazoru by byla idealni modularni koncepce, a to jak ve VF casti, tak mozna i v casti dekomprimujici obraz a zvuk. Moduly by se mohly standardizovat, vyrabet ve velkych seriich a kazdy by si mohl "customizovat" svuj televizor pro prijem te platformy, kterou potrebuje. Timto smerem, pokud vim, sly prvni iDTV Loewe, ale bohuzel z toho seslo (byly prilis drahe na to, aby se to masove prosadilo). Pokud by s tim ale prisel Panasonic, Samsung a/nebo Sony, byla by to vyhra pro vsechny.
Pokud budou zaroven sdola kompatibilni s DVB-T, tak to asi neni nic proti nicemu (lepsi nevyuzit nez nemit). Konkurence v iDTV holt sili a marketingovych hesel neni nikdy dost :-).