Problém je v terminologii: programátor má skutečně programovat podle zadání. Od toho aby zadání reflektovalo požadavek dělníka (či později zmíněného účetního) je tam projekťák. Bohužel v ČR spousta lidí stále nepochopila že projekťák není obchoďák, a že projekťák je od toho aby dával smysluplné zadání.
Důsledek je, že český "jakoprojekťák" dá zadání "naprogramuj účetní systém", a od programátora se očekává že si sedne, nastuduje legislativu, a pak to na jejím základě začne dávat dohromady. Výsledek toho je samozřejmě katastrofa: buď se programátor časem zblázní protože se bude očekávat že to bude reflektovat všemožné změny legislativy které má "samozřejmě nastudovat on", nebo se zblázní firma v okamžiku kdy programátor odejde, protože projekt který je postavený podobným způsobem je nepředatelný.
Když je obchoďák placený podle objemu uzavřených kontraktů a ne podílem na zisku, tak je uzavíraní smluv ze kterých není jasný předmět díla naprosto běžné. Zvláště pak u dlouhodobých projektů, kdy může s velkou pravděpodobností předpokládat, že až se konečně zjistí jakou šílenost zákazníkovi nasliboval, on sám už bude mimo dosah a bude uzavírat ohromný objem kontraktů v jiné firmě.
Náš zákazník objevil krásu 'use case', takže v zadání se často objevuje fráze 'Udělej to jako...' .
>>A poslední dobou se nám tady rozšířila větička 'Zadání bude předáno do: <nějaký datum po podpisu smlouvy>'.
>>Odkud to přišlo?
>>Od nás to nemají...
Poprvé jsem z toho hodil záda, ale zvykám si, tento kvartál je takto obohaceno 20 úkolů z 28...