Jé tedy nevím jak si představujete práci programátora, ale z domova se dají dělat jen malé věci, tj. jednočlověkové nebo dobře separovatelné máločlověkové projekty bez velkého množství kooperujících systémů. Já pracuji v týmu cca deseti lidí, každou chvíli lidé něco konzultují, vzájemně si radí, prostě komunikace je nezbytná, občasný hluk ve velké kanceláři sice ruší, ale bez komunikace by byla produktivita výrazně nižší, zažil jsem to při školním projektu, hlavní vývojáři jsme byli pouze tři a úloha byla poměrně separovatelná a stejně komunikace vázla
Navíc používáme poměrně hodně infrastruktury, vývojová a testovací prostředí námi vyvíjeného a spolupracujících systému jsou na přibližně na deseti serverech, to mít doma nejde a komunikace z zvenku, to by bezpečnostní skákalo dva metry vysoko.
Asi hodne zalezi "jak se prace dela". Tvrdit, ze decentralizovany tym lidi muze pracovat jen na necem malem ve mne vyvolava pocit problemu s organizaci komunikace na strane toho kdo neco takoveho tvrdi.
Existuji pomerne rozsahle skupiny lidi v ruznych zemich, casovych pasmech a kulturach kteri tvori spolecne pomerne komplikovane a vzajemne provazane veci za pouziti infrastruktury jine nez jen jejich PC a nemaji problem.
Ruznost casovych zon pokud je sance dosahnout prekryvani je naopak vyhodou (jak bylo receno: pokud spim jini pracuji). A pak take zalezi co a jak kdo od zamestnance chce a vyzaduje z hlediska organizace prace -- z tohodle hlediska je clanek ulet...
Vetsinou maji s decentralizaci problem bossove neschopni delegovat pravomoce, efektivne kontrolovat a komunikovat a casto pak i po technicke stance zvladnout takovy styl prace.
Kdyz si tak ctu Vas prispevek, tak jsem si vzpomnel, jak spadla (presneji rozplacla se) nejaka sonda, kde jedni pouzivali stopy a druzi metry. Je to jenom pro pobaveni, nic tim nechci rici.
Já neříkám, že to na dálku nejde, jen že to je méně efektivní. Zejména mnoho open source věcí takto vzniká, protože autoři prostě nemají jinou možnost a jde to, i když asi často i dře, ale to už navenek není vidět.
Ale když si vezmu jak komunikujeme v našem týmu a představím si, že by člověk místo rychlého dotazu na kolegy dlouze zjišťoval proč má konkrétní problém nebo to řešil mailem či telefonem, tak docházím k tomu, že by to bylo velmi výrazně méně efektivní, patrně by se některé postupy v důsledku toho upravily, ale zdaleka pochybuji, že by bylo možné dosáhnot produktivity srovnatelné s tím, když je tým pohromadě.
Jasne, ze je rada veci kde to nebude efektivni, ale IMHO 90% vetsiny tvorby software by tak slo delat. Napriklad ja mam po ruce moznost se optat v libovolnou dobu (protoze vzdy je nekde nekdo kdo nespi) pomoci IRC cca nekolika stovek kolegu v ruzny castech sveta. Je dobre si uvedomit, ze ve firme muzete nastolit daleko efektivnejsi (prisnejsi) pozadavky na komunikaci nez treba u open source projektu, kde lide pracuji pokud chteji a maji cas.
Zajimave je ze tu nezaznela podle meho nejvetsi vyhoda -- moznost najimat si na praci ty nejlepsi lidi (financne/znalostne), bez ohledu na to kde zrova ziji. Sehnat na jedno misto do jedne kancelare lidi podle prani zamestnavatele muze byt celkem problem. Nemluve o moznosti najimat si ty nejkvalitnejsi jen ukolove.
Ta poznamka o te druzici je dobra -- urcite ta multikulturnost neco stoji :-)))