Autor je zjevně unesen tím, jak je Skype jednoduché pro prostého uživatele, takže v článku vyjmenovává pouze výhody. Ale jak to vypadá pro méně prostého uživatele? Tam už se začínají projevovat i nevýhody. Konkrétně to, že klient se skutečnou IP adresou je automaticky používán jako "retranslační stanice" pro maškarádované, by samo o sobě stačilo k tomu, abych ztratil jakýkoli zájem…
to je jen 10Kbit na kazdeho, to uz pak je opravdu problem. To mate horsi agregaci nez ADSL a to uz je co rict.
Cetl jsem ze Skype si kontroluje zatizeni linky a podle toho ridi proxi funkci.
Porad nevim jestli je Skype s verejnou adresou pouzije jen pro navazeni spojeni Skypu s neverejnymi adresami, nebo jestli pres tu Skype proxi jde cely hovor???
No to nevim, ale je to celkem putna, protoze si troufam vyslovit hypotezu, ze vetsina hovoru jde mezi neverejne routovanymi ucastniky - a tady to proste z principu musi jit cele pres proxy...
Kdyz jsou po ceste NATy nebo neco tak se spojeni realizuje proti retranslacnimu uzlu (pocitac s verejnou IP bez firewallu) - mne to jelo na nekterem hovoru az pres 4 relaye. Kdyz jsme mluvili ze stejne site 192.x za NATem, tak to nejdriv vyskocilo ven do relaye pak zpet bylo tam 300ms zpozdeni - meli jsme tu pomalou wifi linku, tak proto. Kdyz to ma verejnou IP nebo presmerovany port z teto IP tak to jede primo pres UDP. Na TCP to skoci kdyz nejdou UDP pakety - typicky maskaradujici NAT.
ono tech problemu je jaksi povicero. nezavaznejsi je, ze jde o uzavreny protokol, coz mimo jine znamena, ze pokud se Skype dostatecne rozsiri mame tu dalsi firmicku s monopolem (poznamka o víru novych navstevniku je velmi trefna).
ze ma zavreny kod je dalsi neprijemnost. a pod linuxem ma zasadni potize se zvukem (porad nepouziva ALSA ale oss).
PJ.
U mne se potíže se zvukem pod Linuxem nějak neprojevují - co rozumíte "potížemi"? Není rozumět? Zvuk je viditelně zkreslený? Chrčení či jiné modulační anomálie?