Stahovat se může,sdílet se nesmí.
Pirátství v oblasti českých knih je úplně jiná záležitost, než pirátění audiovizuálních děl. Dostat knihu z papíru do souboru v dobré kvalitě je hodně práce s nulovým ziskem. Ve skutečnosti je tato činnost pro piráta ztrátová, protože kromě amortizace použité techniky nad knihou stráví hromadu času. Ale když to vydavatelé odmítají dělat rozumným způsobem za peníze, udělá to někdo zadarmo.
Jedna z mých prvních ... Harry Potter a relikvie smrti ... překlad od fénix teamu :o) o rok dříve než od Albatrosu ... a až to tam někdo pochopí, snad budu mít někdy oblíbenou i nějakou koupenou:
a) co nebude mít uzavřený formát (uživatelé prý nechtějí txt soubory ... fakt?)
b) bude za rozumnou cenu (míň než tištěná)
c) vyjde dříve než rok po oficiálním vydání, když už na ni tolik lidí čeká
stupidní přístup českých vydavatelů k e-bookům i to, že Kalousek zavede vyšší dph mimo jiné i na knihy. Alespoň přibude lidí co semtam nějakou tu hodinu prosedí u scanneru....
Vnímám celý ten boom okolo e-knih a nejrůznějších čteček, ale osobně bych viděl budoucnoust spíš v mluveném slově. Já osobně jsem v tomto směru zavislák. I když si stále snažím udělat čas na čtení, je to někdy obtížné a únavné, kdežto poslouchat můžu při práci nebo při cestování. A když neseženu klasickou audioknihu, používám e-voice - Balabolku s Eliškou. Už jsem tímto způsobem "přečetl" desítky knih. A i když přednes Elišky není pořád úplně dokonalý, dá se na to lehce zvyknout a já věřím, že ve vývoji umělého hlasu nepadlo poslední slovo.....
Dnešní situaci vidím podobnou, jako byla dřív s CD, ty se taky prodávaly přes 500,-, pak se stahovalo a dneska se kupují za pár desetikorun.
S elektronickými knihami je to podobný: oficiálný výběr (s nesmyslným DRM) mezerný, zato na internetu se dá stáhnout skoro všechno. Vydavatelé by si měli rozmyslet, jestli tedy přejdou na nějaký model levných a masově šířených ebooků (bez otravování s DRM) nebo se dál držet papíru a stávajících cen a postupně podnikání opustí.
Problém, proč nevycházejí knihy v elektronické podobě je ten, že se musí koupit zvlášť licence pro takovéto vydání. A jak řekl jeden člověk z branže, ta licence pro vydání v elektronické podobě bývá až 3x dražší než pro vydání v klasické podobě. No a to při velikosti našeho knižního trhu je pro vydavatele nepřijatelné - platit licenci za klasické vydání a ještě k tomu další pro vydání jako ebook...
Není mi jasná jedna věc. Každý nakladatel, když připravuje knihu do tisku (tuhle jsem poslouchal v Hyde Parku pana Tomského), tak si musí dát práci s grafickou úpravou, překladem, jazykovou úpravou atd atd, aby to v tisku dobře dopadlo. Všechno dělá na počítačích a pravděpodobně v klasických formátech. Asi se mýlím, ale byl by to takový problém, aby každá kniha vycházela současně tiskem a současně jako e-book ? Já osobně knihy kupuju od malička a dnes jich mám přes 3000, a to nepočítam další stovky, které periodicky vyřazuji, protože se s nimi nevejdu do baráku. Takže bych si hrozně rád koupil některé knihy v elektronické podobě, už jenom s ohledem na nedostatek místa, zvláště, kdyby byly ještě trochu levnější. Přitom vydavatele by to nestálo nic moc navíc ? V čem je problém ? V ochraně DRM ? To je hloupost, když si dá někdo práci se skenováním, tak ten blok taky dokáže zlikvidovat. Může mě to někdo vysvětlit ? Vždyť zastavit rozvoj e-knih se prostě nedá, jenom zase budeme - jako obvykle - v Čechách jedni z posledních.
Jde o to, ze kdyz vydate knihu v papirove podobe, je relativne mala sance, ze se objevi na warezu jako ebook - proto, ze knih vychazi opravdu hodne a proto, ze, ze prevod je docela casove narocny (i hodina je hodne) a lidi, co to dela, je pomerne malo.
Kdezto, kdyz knihu rovnou vydate i jako eknihu, mate ebook hotovy a pro jeho rozsireni jen staci,aby ho - kdokoliv - dal na internet. A navic, uzivatelu e-ink ctecek aktualne neni moc.
"S elektronickými knihami je to podobný: oficiálný výběr (s nesmyslným DRM) mezerný, zato na internetu se dá stáhnout skoro všechno"
To je naprosty blabol. Za deset, patnact let, co se pirati knihy, existuje cca 30-40 tisic ebooku. Kolik si myslite, ze v CR vyjde rocne papirovych knih..?
"A jak řekl jeden člověk z branže, ta licence pro vydání v elektronické podobě bývá až 3x dražší než pro vydání v klasické podobě."
Neni pravda. Uz jenom kvuli tomu, ze v 90 % pripadu nemusite platit "royalties", tedy zalohu predem, ktera pokryva treba 80 % prodaneho nakladu.
Ale to je podnikatelský problém dotyčného vydavatele a držitele autorských práv, který se pokouší přenést na zákazníka. Stav je takový, že zákazník je ochotný dát určitou sumu za věc určité kvality. Pokud je někdo takový jouda, že nastaví nereálnou cenu a ještě si neprodejnost posichruje aplikací DRM, nesmí se divit, že nevydělá.
Tedy slovo od slova - jako bych to napsal já. Až jsem zaváhal, jestli to není zkopírováno z nějaké diskuze, kde jsem se k elektronickým knihám vyjadřoval :-) Jednu věc bych jen napsal jinak - nemyslím, že budoucnost má mluvené slovo a elektronická kniha ne. Jsou to dvě různé věci a budoucnost mají obě. Pokud mám audiobook (tedy knihu načtenou třeba hercem), pak u toho mám rád přiloženou ještě knihu ve formátu TXT pro případné fulltextové vyhledávání. Jinak kniha v textovém formátu slouží jako podklad pro výrobu MP3 přes Balabolku a určitě je skladnější knihovna v TXT než v MP3.
je podle našich úchylných zákonů je e-book software, takže nejde dědit a spoustu dalších věcí (před nějakým časem o tom byl pěkný článek právě tady na lupě) a je štěstí, že se o tom ještě nedoslechli muslimové, těm by se asi nelíbil fakt, že někdo jejich posvátný text považuje za počítačový program a dělá z nich (no z kresťanů též) vlastně roboty, Nový zákon podle našich zákonodárců: if(sinner==true) {go $hell} alse {go $paradise}
s tím html to je hlopupost, číst ve čtečce knihu a prohlížet webové stránky nebo nedej bože pracovat s nějakou online aplikací je nebe a dudy, pro normílní čtení beletrie je IMHO html ideální, přizpůsobí se šířce/výčce displeje u různých čteček, nic se nerozbije, když si zvětším písmo nebo přepnu z landscape zobrazení na portrait ale to html musí být udělané dobře (tj. v UTF-8 a pouze se základními tagy h1, h2, popř i h3, nějaké ty p-čka a nezalomotelné mezery aby jste neměli jednopísmenné předložky a jinou havěť na koncích řádků)
No, myslím, že docela zajímavé může být tohle setkání
http://mm.tuesday.cz/default.aspx?server=8&lang=1§ion=315&event=456
Tam budou zastoupeny obě strany, bude tam i Kanzelsberger, takže jsem docela zvědavá, jak se s tím vystupující popasují :-)
Nevím, ale mám opravdu hlpupý telefon (nokia 5310), a HTML zvládá (neumí teda české znaky v názvu a občas se restartuje, když tam jsou velké obrázky:D, stačí pakvypnoput načítání obrázků a nebo načítat samotné html "přejmenovat nebo umazat složku s ostatními daty).
Když je to opravdu dlouhý text tak se to chvilku načítá, to je pravda :)
Ale toto i stránkování by šlo řešit obyčejnými hypertextovými odkazy.. Obsah a na konci každé stránky next :) (zařízení by mohlo načíst stránku automaticky při najetí na konec předchozí viz: https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/autopager/ )
Moje nova noname eBook ctecka z Ciny umi (spatne ;-) prehravat mp3 a podporuje LRC soubory (textovy soubor s casovymi znackami a lyrikou, lze jej prirovnat k titulkum k filmum). Mohu tedy prehravat MP3 a na displeji mi bezi text pisne. Idelani kombinace pro audio books!! Akorad ze takoveto audio knihy neexistuji, nevim o nich... A ani neni moc SW pro PC, ktery by LRC soubory podporoval, nenasel jsem jej (pro Linux). Pritom princip je strasne jednoduchy...
Sice soutez zajimava, ale tato je mnohem zajimavejsi, hlavne ceny ;-)
http://www.digiknihy.cz/soutez-o-tri-6-e-ink-ctecky-knih-dle-vlastniho-vyberu
Naprosto souhlasím. Jen mě přijde u nás takováto anketa naprosto zcestná při množství (oficiálních a legálních) e-knih u nás. Když se totiž rozhlídnu po známých co mají čtečky e-knih, všichni čtou aktuální bestsellery (papírové převedené do pdf) z kamenných obchodů. Pak stačí okopírovat aktuální žebříček bestsellerů.
ad a) Formátovaná kniha != uzavřený formát. A plain text sucks! Rozumně naformátovaný ePub je nejlepší cesta.
ad b) Jsem ochoten platit stejnou cenu jako za tištěnou, pokud bude dobře zpracovaná, nebude s DRM, budu mít stejná práva jako s papírovou knihou (možnost zdědit, nechat přečíst kamarádovi, ... tady by to chtělo otravovat nejbližšího politika) a ...
souhlasím s c) ... vyjde ve stejné době jako tištěná (i když novinky moc nečtu, mám dlouhý seznam knih, které bych chtěl přečíst a všechny jsou staršího data vydání
Co ? Html , nebo vhodnost e-ink čtečky.
O vhodnosti e-ink čtečky netřeba polemizovat, to stačí vidět. Proti PC i například Ipadu nesrovnatelné.
O nevhodnosti HTML také netřeba polemizovat. Stačí si na ní prohlédnout web. Nebo takhle, html by bylo v pohodě, ale jen s omezeným počtem tagů - písmo, velikost mezery se stejně nastavujou na čtečce, a složitější tagy jsou problematické, nemluvě o něčem jako iframe javascript a flash.
HTML se hodně blbě renderuje na málo výkonných zařízeních (což je právě případ čteček). Mimo jiné třeba proto, že HTML nepracuje se stránkováním, ale s nekonečně dlouhým pásem - což je v případě čtečky problém, protože pokud chce zobrazit stránku X, nemůže prostě skočit na začátek X a začít vykreslovat, ale musí si to spočítat pěkně od začátku. Proto ostatně existuje tolik formátů, které jsou sice na HTML založené, ale vykazují "nepochopitelné odchylky", kterými právě zajišťují to jednodušší stránkování. Ostatně, požadavek EPUBu na dělení knih do samostatných, nepříliš dlouhých kapitol je dán právě tímhle.
Ostatně, o tom, jak je HTML jednoduchý a přesně definovaný, se může snadno přesvědčit každý, kdo si zkusí jednu stránku prohlédnout několika různými browsery...
Rozdíl oproti CD je dost podstatný. Zatímco u hudebních CD jánošíci argumentují tím, že se hudebníci mají živit koncertováním (že to v mnoha případech není možné nějak neberou v potaz), jak to asi budou dělat (s trochou nadsázky) autoři knih - budou se živit autorským čtením? Mohlo by se taky stát, že by podnikání opustili skoro všichni - jak autoři tak vydavatelé, protože by se to kvůli kopírování zkrátka nevyplatilo (už teď to začíná být problém). Podstata trhu - nedělám to, co je ztrátové. Pak nechť si lidi píší knihy sami pro sebe. :-)