Vlákno názorů k článku Spuštění systému DVB-T2 v Česku není problém. Otázkou je, zda ho chce trh od Ivan z Kolína - Souhlasím s mistrem Hanušem :-). V době, kdy...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 5. 2011 3:14

    Ivan z Kolína
    Souhlasím s mistrem Hanušem :-). V době, kdy multiplex 3 zeje prázdnotou, hlavní TV stanice jsou ještě finančně vysílené přechodem z analogu, pořád ještě vysílají pozemně dvojmo (analogově i DVB-T) nebo dokonce trojmo (+HD v muxu 4) a na českém trhu není ani jeden jediný stolní přijímač DVB-T2 (v domácnostech jsou miliony relativně čerstvě pořízených přijímačů pro DVB-T, včetně statisíců s podporou HD), je nápad zavádět další zpětně nekompatibilní standard spíš k smíchu.

    Další věc. Spojovat DVB-T2 automaticky s HD vysíláním, o které samozřejmě zájem je a bude, je zavádějící. Bohužel se toho dopouštějí hlavně novináři. Jak ukazuje multiplex 4, v DVB-T se dá vysílat HD docela dobře a silně pochybuju, že náklady na šíření jednoho HD kanálu v DVB-T2 budou nižší než šíření jednoho SD kanálu v DVB-T a kdo ví jestli než HD kanálu v DVB-T. I Radiokomunikace totiž musí zavedení nových technologií (včetně proškolení obsluhy, řešení nových problémových stavů, atd.) nejdřív z něčeho zaplatit, takže by to musely promítnout do ceny.

    A jak to reálně dopadá s hesly jako "patříme do Evropy" už víme všichni. I když musíme splňovat normy pro správné eurobanány nebo eurojablka, jen náhoda a prozřetelnost (nebo spíš nečinnost) politických reprezentací nás zachránila před pohromou jménem Euro. Chci tím říct, že zdaleka ne každý (celo)evropský experiment není blbost. To skore je dost vyrovnané, ne-li opačné.
  • 19. 5. 2011 8:05

    neuu neuu
    Krásně shrnuto. Většina lidí nemá chuť ani peníze si pořizovat DVB-T2 zařízení a ti co by do toho šli už mají parabolu nebo kabel. Úplně to slyším jak to zní hospodou: "zase z nás tahají peníze, sotva jsme vyhodili prachy za novou TV / STB už zase někdo vymýšlí nějaké kraviny, aby jsme mohli utrácet ještě víc."

    Pánové, nechal bych to až na tu další olympiádu.
  • 19. 5. 2011 18:24

    Steve
    Pánové zaspali ... to je jasná věc. I kdyby to spustili ze všech vysílačů, tak je to stejně pozdě a o ničem. 1.) nejsou STB v prodeji 2.) lidem stačí už to co mají krásně nyní a na další box budou prdět bobek pokud pojede DVB-T1. Nějaký pofiderní tuner do USB za tolik nebudou lidi ochotni investovat. Navíc recenze tu pěkná byla že to nebylo nic moc funkční a kopa potíží. Takže říkám - NEREÁLNÉ a bez efektu.
  • 23. 5. 2011 10:45

    neuu neuu
    všechny 3 technologie si vzájemně konkurují, kdo má doma kabelovou TV, težko si bude pořizovat DVB-T tuner - tím méně DVB-T2
  • 24. 5. 2011 0:19

    Omen Nomen
    O čem to mluvíte? Odpovídal jsem na vaše tvrzení, že kdo by chtěl DVB-T2 tak si už pořídil satelit nebo kabel. DVB-T2 nemá s kabelem ani satelitem nic společného, je určené jen pro pozemní vysíláíní!
  • 19. 5. 2011 8:44

    Nodar
    musím se přidat, taky souhlasím s panem Hanušem.
    - pokud chceme HD, není nutné DVB-T2. Chytám spokojeně Mux4 (Ostrava) a jediné, co mu schází k dokonalosti je navýšit ten současný srandovní výkon vysílače. Za relativně malý peníz se tak pokryje těch pár větších měst a pro zbytek republiky bude vždy ekonomičtější satelit.
    - DVB-T2 jako vizitka že jsme IN a V EVROPĚ? Klidně, ale tak za 10 let až se na trhu obmění TV a STB.
    - pokud už chtějí DVB-T2, tak ať to rozjedou přes PAY TV. Když už si někdo platí 500Kč měsíčně, tak se v tom sveze i cena nového DVB-T2 STB ...
  • 19. 5. 2011 10:02

    Pamětník
    Divákovi bylo sice vnucováno, že přechod TV z analogu na digitál se dělá kvůli němu, aby měl kvalitnější obraz a pestřejší nabídku, ale hlavní příčina byla ve snaze dostat z lidí více peněz do oblasti zábavního průmyslu. Můžeme se srovnávat s Evropou, ale naše malá republika bude vždy na chvostu ne proto, že bychom to technologicky nezvládli, ale protože hlavní zdroj TV příjmu "zdarma" = reklama, už z našich spoluobčanů víc vyždímat nedokáže. A ty změny, jako je přechod z formátu 4:3 na 16:9, z SD na HD, z mono na stereo a vícekanálový zvuk, z 2D na 3D, to jsou všechno jen logické inovace v TV technice, které nemusí být automaticky spojeny s třeba DVB-T2, nebo vyššími stupněmi komprimace.

    Pokud další rozšíření nabídky půjde cestou PAY TV, je divákům celkem lhostejné, jakou technologií to bude. Ta bude součástí placených služeb a zda bude distribuce probíhat ze satelitů, pozemních vysílačů, optice, či kabelech, to je podružné. Až na vyjímky, kdy bude možné využít univerzálních přístupových obvodů integrovaných přímo v televizorech, bude součástí placené služby také přijímač, STB, nebo další technologie, kterou bude mít poskytovatel služby více pod svojí kontrolou a proto jí bude i rád podporovat.

    No a posledním limitem dalšího rozvoje TV u nás bude ochota většiny diváků si za takové služby platit a zda na to vůbec budou mít?
  • 19. 5. 2011 10:24

    Ivan z Kolína
    Až na vyjímky, kdy bude možné využít univerzálních přístupových obvodů integrovaných přímo v televizorech, bude součástí placené služby také přijímač

    Souhlas, kromě téhle věty. U pozemního příjmu, i placeného, není a asi nikdy nebude výjimkou, že se očekává možnost příjmu na TV bez použití speciálního přijímače maximálně doplněného o CAM dekodér. U satelitu nebo kabelu je to jinak. Tam ta integrace úplně zvykem není a potenciální zájemci o placené kanály tam nutnost další krabičky líp zkousnou. Řada lidí si koupila nový TV právě kvůli tomu, aby mohli pozemně přijímat HDTV. Je jim v zásadě jedno jak se vysílá (aktuálně v rámci muxu 4), ale při koupi určitě většina z nich předpokládala, že možnost pozemně přijímat HDTV programy v kompresi MPEG-4, kterou jim výrobci a prodejci slibovali, bude přinejmenším po několik následujících let platit. U pozemního příjmu je požadavek na podporu dalšího zpětně nekompatibilního standardu marketingová sebevražda.
  • 19. 5. 2011 10:43

    bez přezdívky
    1) pokud mi říkají zákazníci chci satelit a vidím, že mají starou CRT TV, tak jim doporučuju kupovat televizory s Triple tunerem prostě, aby získali DVB-S2 tuner a tím získali přístup k HD, takže i takoví lidé jsou
    2) je pravda, že během té stále nekončící digitalizace si spousta lidí koupila nové placky a zvykli si, naladit na televizoru DVB-T a koukat s jedním ovladačem, a jestliže nedávno se říkalo, že tu novou TV si pořídil každý 5. člověk, který již přijímá digitální vysílání, znamená to, že každý 5. člověk si DVB-T2 hned nepořídí, protože určo nebude chtít set-top box a další ovladač u TV, a zbývajících 80% Lidí jsou potenciální zákazníci pro systém DVB-T2, ovšem odpočítejme diváky DVB-C, DVB-S/S2, IPTV, a rázem zbyde tak cca 45% lidí a to jsou ti, kteří by si mohli pořídit DVB-T2, pokud do doby zavedení ostrého provozu taktéž nekoupí nové placky bez DVB-T2 tuneru, protože ti pak určitě nebudou chtít k právě nově pořízenému televizoru hned kupovat set-top box ... holt tak to bude a je naivní myslet si, že to bude jinak ... a už vidím důchodce, co si přinese domů novou TV placku a hned druhý den říká sousedovi "Franto, včera jsem koupil tu LCD televizi obraz krásný z antény ..." a soused mu říká "Franto zítra si běž koupit set-top box DVB-T2, abys mohl přijímat HD" naivní člověk by čekal od důchodce reakci "jasně už si běžím DVB-T2 set-top box koupit hned zítra :D " my realisti spíš čekáme reakci "já na to prdím, jakési jejich nesmysly, mě stačí to, co mám, já nic víc nepotřebuju na to moje sledování ..." :-)))
  • 19. 5. 2011 10:51

    bez přezdívky
    Ona ani ta vynechaná věta nemusí být nesmysl, čert ví, co všechno nás čeká
    v tomto ,, celosvětovém budování socialismu " a v podstatě veškeré ztráty soukromého vlastnictví...

    http://www.lupa.cz/clanky/chrombooky-a-google-chrome-os-udelaji-z-vlastnictvi-cloud/

    Může to dojít i k pronajímání televizorů.

    Ale zase asi jednodušší je pronájem nějakého STB.
    Na co by se měli až tak zaobírat zobrazovači ?

    A na druhou stranu jiní chtějí do zobrazovačů rvát net a jiné blbosti
    i když to je jen zobrazovač a takovéto věci budou od nějaké služby,
    která se může mněnit.

    Právě proto si myslím, že rozvíjení zobrazovače, tedy NET, tunery DVB-S2 atd.
    Je zcela zcestná.

    A když by opravdu na druhou stranu to došlo až do stavu ,,pronájmu zobrazovačů"
    provozovatelem, Tak už si potom takové vylomeniny můžou vyloženě zastrkat za kloubouk.
    Protože budou obsazženy v televizoru od té, či oné služby


    Takže teď jde o to která lobby a z které strany budou mít vlivnější známé
    v tom , či kterém parlamentu apod.

    Ale osobně bych se klonil k názoru nemít v zobrazovači vůbec nic a mít ho naopak, co nejuniverzálnější.
    Tedy specializovaný pouze jako zobrazovač.

    A STB pak ano, to nechť si ta či ona služba nechává postavit dle svých služeb a potřeb, tedy včetně atd.
  • 21. 5. 2011 18:56

    Omen Nomen
    Nevím proč by to bylo zcestné. Většina obvodů je pro pozemní příjem, satelitní příjem i pro půjčování filmů přes interet naprosto totožná. Připadá mi naopak zcestné mít v několika krabičkách v podstatě totéž zařízení s malými obměnami. Je to o dost jiná situace než v analogu.
  • 22. 5. 2011 16:23

    Ivan z Kolína
    Technicky sice není problém vyrábět TV s výměnnými tunerovými moduly, podobně jako to mají Dreamboxy. Marketingově a co do podpory se to ale ukázalo jako luxus, který se nevyplatí. Výrobce, který to udělá, má paradoxně oproti ostatním cenový handicap (aspoň to tak zatím vždycky bylo). Bohužel.

    Podle mě nejde o zjednodušení zapojení, dokonce ani výrobní náklady, ale hlavně o maximální zjednodušení uživatelské podpory. Výrobci prostě nechtějí, aby se do jejich přístroji s jejich posvěcením někdo "vrtal" a zvyšoval tím riziko případných komplikací (pokud se tam bude "vrtat" blbec, toto riziko není malé). Částečně to sice už porušují poskytováním CI slotů a USB portů, ale i to je pro ně myslím dost nemilé. Bohužel pro ně to už mají prakticky všechny ostatní TV, takže to tam už dávat v podstatě musí.

    Dokud nevznikne aspoň jeden cenově dostupný a rozumně fungující TV s vyměnitelným tunerem (případně i více tunery), a to nejlépe od renomované značky (Sony, Panasonic, Philips, LG, Samsung...), nezmění se to. Uzavřený systém je na uživatelskou podporu vždycky o hodně jednodušší. A přiznejme si, každá změna vysílacího standardu přináší výrobcům uzavřených systémů velkou šanci na další poptávku po dalších uzavřených systémech.

    Btw. nevíte někdo jestli se chystá DVB-T2 modul do Dreamboxu? Ať už ho prakticky využiju nebo ne, už teď se na pohrání si s ním docela těším :-)
  • 22. 5. 2011 19:11

    Ivan z Kolína
    Vyměnitelný/é tuner/tunery je/jsou super záležitost. Kdo to jednou zažil, už nechce jinak. Zkuste Dreambox a uvidíte :-)
  • 22. 5. 2011 20:32

    Omen Nomen
    Nevím proč bych to zkoušel. K čemu by to podle vás mělo být dobré??
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).